INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Tadeusz Bocheński (z przydomkiem Lannsdorf)  

 
 
1791-11-08 - 1849-04-08
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bocheński Tadeusz h. Rawicz odm. (1791–1849), ziemianin, z przydomkiem Lannsdorf. Pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej, ur. 8 XI jako syn Franciszka, skarbnika sanockiego, i Katarzyny z Watta-Kosickich, we wsi Frankówka na Podolu. Wychowywany w konwikcie bazyljanów w Barze, uciekł stamtąd do armji napoleońskiej jako młody chłopiec. Brał udział w kampanjach 1809, 12 i 13. Mianowany 20 I 1912 r. porucznikiem artylerji, odznaczył się w bitwie nad Berezyną. Wzięty do niewoli po kapitulacji Modlina, gdzie znajdował się w załodze, wstąpił do administracji Król. Kongr. jako członek Rady adm. powiatu rawskiego. W r. 1824 osiadł w dobrach malenieckich w pow. koneckim i rozwinął wybitną działalność gospodarczą. Założył kopalnie i walcownie żelaza oraz huty w Miedzieży, Maleńcu i Rudzie Malenieckiej i wybudował w tych miejscowościach szosy. W r. 1844 zwolnił włościan w swoich majątkach z pańszczyzny, zamieniając ją na wykup furmankami. Obdarzony wielkiemi zdolnościami organizacyjnemi i energją, przyczynił się bardzo do rozwoju ekonomicznego pow. koneckiego, stopnickiego i miechowskiego, gdzie miał majątki. Za pracę społeczną został odznaczony orderem św. Stanisława. Założył »Bibljotekę Bocheńskich« w Rudzie Malenieckiej. Powstanie 1831 zastało go w podróży do Rumunji, wskutek czego nie brał w niem udziału, czego do końca życia nie mógł przeboleć. Zmarł w Rudzie 8 IV 1849. Syn jego Franciszek Izydor (1823–1897), ur. 5 IV w Szańcu, jeszcze za życia ojca wraz z bratem Józefem prowadził część majątków i zakładów przemysłowych. Brał czynny udział w założeniu Tow. Rolniczego. Był przeciwnikiem powstania 1863, mimo to wspomagał powstańców, za co aresztowany, został wywieziony do Kiereńska, gdzie przebywał cztery lata. Po powrocie zamienił część swej ojcowizny na dobra czuszowskie i nadzowskie w pow. miechowskim. Zmarł w Czuszowie 5 V 1897.

 

Portrety B-go znajdują się w Nadzowie i w Ponikwie. Źródła: Archiwum Akt Dawnych, Warszawa Kom. Rządowa Wojny, vol. 2672; Akta Heroldji Król. Pol. (inf. Al. Włodarskiego); Akta rodzinne B. w Ponikwie; Boniecki; Majerczak ks., Mowy żałobne, »Szaniec« 1839.                   

Red.

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt Józef Kaczkowski

1825-05-02 - 1896-09-07
poeta
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Eliza Radziwiłłówna

1803-10-28 - 1834-09-27
arystokratka
 

Jakub Centnerszwer

1798-07-13 - 1880-11-30
matematyk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.