INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Tadeusz Sieczka     
Biogram został opublikowany w latach 1995-1996 w XXXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sieczka Tadeusz, pseud. Stanisław Stasiak (1902–1941?), ksiądz, historyk Kościoła, działacz niepodległościowy. Ur. w Łodzi.

S. uczył się najpierw w szkole handlowej w Łodzi, potem w Warszawie w Gimnazjum im. Króla Władysława IV. W r. 1920 zgłosił się na ochotnika do WP i służył w artylerii (od 15 VII) przez 3 i pół miesiąca. Przebył szlak bojowy od Modlina aż poza Łuniniec, co opisał później we wspomnieniach pt. Bateria – ognia! (Wil. 1933), opublikowanych pod pseud. Stanisław Stasiak. Z wojska wrócił do szkoły; maturę zdał w r. 1922. W r. 1924 lub 1925 wstąpił do seminarium duchownego w Wilnie. Jednocześnie studiował na Wydz. Teologicznym Uniw. Stefana Batorego, który ukończył ze stopniem magistra na podstawie pracy pt. Prawna podstawa prześladowań chrześcijan w pierwszych dwóch wiekach, napisanej pod kierunkiem Czesława Falkowskiego. Po otrzymaniu 21 IV 1929 święceń kapłańskich (w Ostrej Bramie z rąk arcybpa Romualda Jałbrzykowskiego) był wikarym kolejno w: Nowej Wilejce (3 V – 14 X 1929), przy kościele Serca Jezusowego w Wilnie (14 X – 19 XII 1929), w Ostrej Bramie (19 XII 1929 – 5 IX 1930) i w Sokółce (1930–1). Z kolei był rektorem kościołów: w Jaszunach koło Wilna (1931–3) i w Plebanii w pow. wilejskim (1933–6), a następnie prefektem w miasteczku Raduń w pow. lidzkim (1936–7), proboszczem w Łopienicy w pow. wołkowyskim (1937–8) i w parafii Wesołucha w pow. postawskim (1938–9). Tuż przed wojną objął parafię Dziembrów w dekanacie Wasiliszki (pow. szczuczyński).

Mimo częstych zmian placówek i tym trudniejszej pracy duszpasterskiej S. prowadził badania nad historią Ostrej Bramy. Opublikował 11 pozycji, dotyczących tej tematyki (m.in. Kazanie ostrobramskie, wygłoszone przez radio w Ostrej Bramie 5 IV 1930). Najwartościowszą jest jego praca doktorska pt. Kult obrazu N. Marii Panny Ostrobramskiej w dziejowym rozwoju (Wil. 1934), napisana pod kierunkiem C. Falkowskiego.

Po wybuchu drugiej wojny światowej S. zorganizował w parafii Dziembrów służbę porządkową dla samoobrony ludności przed napadami grasujących tu band, za co został aresztowany przez władze sowieckie, najprawdopodobniej już w październiku 1939. Osadzono go w więzieniu najpierw w Szczuczynie, potem w Lidzie. Ostatni raz widziano go wiosną 1941 w więzieniu w Mińsku. Zginął zapewne w czasie ewakuacji więźniów z więzienia mińskiego w końcu czerwca 1941, możliwe jednak, że wywieziony w głąb ZSRR, zmarł w nieznanym obozie i nieznanym czasie.

 

Słown. Pol. Teologów Katol, VII (Krahel T., bibliogr. prac); – Krahel T., Martyrologium duchowieństwa archidiecezji wileńskiej 1939–1946, w: Martyrologia duchowieństwa polskiego 1939–1956, Ł. 1992 s. 85–96; – Schematyzmy archidiecezji wileńskiej z l. 1926–39; – „Wiad. Archidiec. Wil.” 1927–39; – Arch. Archidiec. w Białymstoku: Dekanat Wasiliszki – List dziekana wasiliskiego ks. Ignacego Cyraskiego do arcybpa Romualda Jałbrzykowskiego z 24 VIII 1941; – Zmitrowicz J., Ks. dr Tadeusz Sieczka. Rys historyczno-literacki, Białystok 1970 (mszp., fot.) w posiadaniu autora; – Informacje ks. Michała Aronowicza z Grodna i Kazimierza Szaniawskiego z Radunia.

Tadeusz Krahel

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.