INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Tadeusz Stanisław Śmiśniewicz      Tadeusz Śmiśniewicz, wizerunek na podstawie fotografii (TŚ).
Biogram został opublikowany w LI tomie Polskiego Słownika Biograficznego w latach 2016-2017.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Śmiśniewicz Tadeusz Stanisław, pseud. Hrabia (1893—1943), inżynier chemik, działacz niepodległościowy, żołnierz Polskiej Organizacji Wojskowej i I Brygady Legionów Polskich, kapitan Wojska Polskiego.

Ur. 5 V w Warszawie, był synem Stanisława, administratora majątku w Karnkowie (pow. lipnowski), i Walerii Karoliny z domu Tonn.

Po ukończeniu szkoły elementarnej w Warszawie uczył się Ś. w siedmioklasowej Szkole Handlowej Zgromadzenia Kupców w Będzinie. Tu w r. 1905 wziął udział w strajku szkolnym, m.in. organizował bojkot łamistrajków; był też agitatorem strajku rolnego w Karnkowie. Od r. 1906 uczęszczał do siedmioklasowej Szkoły Handlowej we Włocławku, gdzie t.r. wstąpił do tajnej Organizacji Młodzieży Narodowej (Sekcja Koronna); od r. 1907 był przewodniczącym jej kółka. W r. 1910 został członkiem Związku Młodzieży Polskiej «Przyszłość» i jako jego delegat uczestniczył 15 VII t.r. w zjeździe grunwaldzkim w Krakowie. Wśród uczniów starszych klas oraz robotników założył w r. 1911 kółko wiedzy wojskowej. W tym okresie był też redaktorem tajnego pisma uczniowskiego „Pobudka”. Po zdaniu w r. 1911 matury z wyróżnieniem podjął studia na Wydz. Przyrodniczym uniw. w Genewie. Do poł. r. 1912 kontynuował tam uczestnictwo w Organizacji Młodzieży Narodowej, po czym jeszcze t.r. wstąpił do Związku Walki Czynnej, a w r. 1913 do Związku Strzeleckiego, w którym w r. 1914 zdał egzamin podoficerski. T.r. ukończył studia, uzyskując dyplom licencjata nauk fizycznych i chemicznych (bachelier es sciences phisiques et chimiques).

Po wybuchu pierwszej wojny światowej przebywał Ś. kolejno w Łodzi, Skierniewicach i Warszawie; dwukrotnie (w październiku 1914 i lutym 1915) próbował przedostać się do Leg. Pol. W marcu 1915 wstąpił do POW i w środowisku nauczycieli oraz uczniów w Starej Wsi (pow. Mińsk Maz.) założył jej komórkę, a w lipcu t.r. został przydzielony do jej organizacji bojowej na Pradze. Dn. 5 VIII wstąpił do baonu warszawskiego POW, z którym 22 VIII opuścił miasto i 30 VIII w Brześciu nad Bugiem został wcielony do I Brygady Leg. Pol. Służył w 5. pp w kompanii Wacława Jędrzejewicza (pseud. Ordon), a przydzielony w październiku do sztabu I Brygady jako telefonista, wziął udział jesienią w kampanii wołyńskiej Leg. Pol., m.in. w walkach nad Stochodem i Styrem oraz pod Gałuzją, Czartoryskiem, Kostiuchnówką, Kołodją, Jabłonką i Kuklami. Wiosną i latem 1916, podczas ofensywy gen. A. Brusiłowa, ponownie walczył nad Styrem.

W Warszawie w czasie urlopu Ś. otrzymał 13 X 1916 rozkaz przejścia jako instruktor plutonu do 1. Komp. Kadrowej POW. Od listopada t.r. organizował placówki POW w Rajgrodzie, Grajewie i Szczuczynie. W lipcu i sierpniu 1917 ponownie działał w Warszawie; ukończył wówczas Szkołę Podchorążych POW. Od września t.r. mieszkał w Gostyninie, gdzie został nauczycielem fizyki i chemii Królewsko-Polskiego Gimnazjum Męskiego im. Tadeusza Kościuszki; prowadził wśród młodzieży agitację niepodległościową, za co w lutym 1918 został z innymi nauczycielami zwolniony z pracy. Objął wtedy komendanturę gąbińskiego obwodu POW i otrzymał nominację na podchorążego. Dn. 11 XI t.r. dowodził w Gąbinie rozbrajaniem żołnierzy niemieckich, po czym organizował podstawy administracji cywilnej i wojskowej pow. gąbińskiego. Z obwodu POW zorganizował dwie kompanie dla formującego się w Łowiczu 30. pp, do którego 4 XII sam się zaciągnął jako podchorąży i został dowódcą plutonu. Niebawem jednak wystąpił z wojska i ponownie zajął się pracą nauczycielską; 22 II 1919 został nauczycielem i kierownikiem Gimnazjum Macierzy Szkolnej w Gąbinie, a od 1 VIII t.r. był nauczycielem etatowym w Gimnazjum Męskim we Włocławku. Podczas wojny polsko-sowieckiej wstąpił 17 VII 1920 do WP i przydzielony do 5. baterii 4. p. artylerii polowej, wziął udział w obronie Włocławka. Przeniesiony 17 IX t.r. do 30. pp, służył do 30 IX w jego baonie zapasowym, po czym pełnił funkcję zastępcy oficera prowiantowego i komendanta taboru, a 1 II 1921 został awansowany na podporucznika. Od 15 VIII t.r. do 20 I 1922 odbył kurs doszkalający w Szkole Podchorążych Piechoty w Warszawie i otrzymał 23 VIII t.r. stopień porucznika (ze starszeństwem z 1 VI 1919). Po powrocie do 30. pp pełnił funkcję instruktora kompanii szkolnej, a następnie został przeniesiony do 43. pp, stacjonującego w Dubnie.

Równocześnie odkomenderowany 14 X 1922 na studia chemiczne na Politechn. Warsz., Ś. otrzymał po ich ukończeniu 1 VI 1924 dyplom inżyniera chemika. W ramach Dep. X Przemysłu Wojennego MSWojsk. podjął 1 VII t.r. pracę w Hajdukach Wielkich (obecnie w obrębie Chorzowa) na Górnym Śląsku, skąd 1 III 1925 został przeniesiony jako referent do Centralnej Szkoły Strzelniczej w Toruniu z zadaniem utworzenia oddziału doświadczalnego. Dn. 19 III 1928 mianowano go kapitanem uzbrojenia (ze starszeństwem z 1 I t.r.), a 1 IX t.r. oddelegowano do Państw. Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących w Zagożdżonie (pow. kozienicki, później Państw. Wytwórnia Prochu, od r. 1932 w Pionkach), gdzie stworzył Centralne Laboratorium, którym kierował. W r. 1931 objął w Zagożdżonie stanowisko kierownika Fabryki Prochów Bezdymnych. W r. 1933 przeszedł w stan spoczynku, ale kontynuował współpracę z WP. Od r. 1936 kierował w Warszawie biurem budowy Wojskowej Wytwórni Amunicji nr 3 we wsi Dęba (pow. tarnobrzeski, obecnie Nowa Dęba), a od r.n., po uruchomieniu Wytwórni, kierował jej działem technicznym i zastępował jej kierownika Jana Szypowskiego. Był autorem wielu ulepszeń technicznych oraz współautorem pięciu opatentowanych wynalazków na: sposób otrzymywania wybuchowej masy plastycznej, sposób powtórnej stabilizacji starych prochów bezdymnych, plastyczny materiał wybuchowy, plastyczną masę wybuchową oraz urządzenie do przerywania przenoszącej się fali wybuchowej i ognia o wielkiej energii kinetycznej i wysokim ciśnieniu w rurociągach, służących do przesyłania gazów i par wybuchowych.

Podczas kampanii wrześniowej od 5 IX 1939 kierował Ś. obroną Wytwórni Amunicji, a następnie jej ewakuacją. Po wejściu do Dęby oddziałów niemieckich zbiegł do Warszawy, gdzie zajął się handlem artykułami chemicznymi w firmie, którą założył z Marią Bogdanowicz. Równocześnie prowadził działalność konspiracyjną; współpracując od r. 1940 z Biurem Badań Technicznych Wydz. Saperów Oddz. III Komendy Głównej (KG) ZWZ, zajmował się z Bogdanowicz i Bolesławem Miszułowiczem w garażu przy ul. Hożej wytwarzaniem bomb termitowych z opóźnionym zapłonem. Po nawiązaniu kontaktu z Szypowskim, który pod pseud. Leśnik był szefem uzbrojenia Oddz. IV Zaopatrzenia KG ZWZ/AK, objął Ś. pod pseud. Hrabia w r. 1941 funkcję pierwszego kierownika produkcji materiałów wybuchowych w Wydz. Saperów Oddz. III KG ZWZ/AK. W lokalu laboratorium filmów wąskotaśmowych «Schmalfilm» przy ul. Asfaltowej 15 na Mokotowie zorganizował wówczas w konspiracji pierwszą wytwórnię szedytu i jako kierownik techniczny prowadził ją wspólnie z inżynierem Bolesławem A. Honowskim (pseud. Andrzej). Po aresztowaniu zatrudnionego tam Franciszka Burdaka (pseud. Kuba) przeniósł wytwórnię w styczniu 1943 na ul. Pułtuską 14. Dn. 13 IV t.r. został zatrzymany w łapance ulicznej. Osadzony w więzieniu na Pawiaku, został 29 V 1943 rozstrzelany na terenie getta w grupie 500 więźniów. Był odznaczony m.in. Krzyżem Niepodległości (1931), dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Pamiątkowym «Za wojnę 1918—1921», Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, Odznaką «Za wierną służbę» I Brygady Leg. Pol. i Odznaką POW.

W zawartym 11 X 1926 w Gnieźnie małżeństwie z Anielą Marią ze Śmiśniewiczów (1906—2005) miał Ś. syna Witolda (ur. 1927) i córkę Halinę (1930—2005).

Tablicę poświęconą Ś-owi umieszczono na grobie rodzinnym na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Na fasadzie domu przy ul. Asfaltowej 15 znajduje się tablica upamiętniająca dzieje pierwszej wytwórni materiałów wybuchowych AK. Imię Ś-a wymienione jest też na tablicy poświęconej członkom kierownictwa — twórcom Wytwórni Amunicji Nr 3, wmurowanej w ścianę budynku siedziby władz miasta i gminy w Nowej Dębie.

 

Bartoszewski W., Warszawski pierścień śmierci, W. 1970; Pogonowski F. J., Podziemna zbrojownia, W. 1975; Powałkiewicz J., Broń konspiracyjna, W. 2005; Przewodnik po ekspozycji stałej Muzeum Więzienia Pawiak, W. 2004; Satora K., Produkcja uzbrojenia w polskim ruchu oporu 1939—1944, W. 1985; Sudoł J., Wytwórnia i jej pracownicy, w: Zakłady Metalowe „Dezamet” Spółka Akcyjna w Nowej Dębie 1939—2004. 65 lat tradycji, Nowa Dęba 2004; Śmiśniewicz W., „Asfaltowa” — pierwsza konspiracyjna wytwórnia materiałów wybuchowych Armii Krajowej w Warszawie, „Przegl. Hist.-Wojsk.” T. 7: 2006 z. 3 s. 209—20; tenże, Kapitan w st. sp. inżynier chemik Tadeusz Śmiśniewicz, żołnierz KG AK, pseudonim „Hrabia”, „Kron. Warszawy” T. 32: 2005 nr 4 s. 10—37; tenże, Konspiracyjne wytwórnie materiałów wybuchowych w Warszawie w latach 1940—1944, „Kombatant. Biul. Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych” 2009 nr 2 (218); tenże, Kpt. inż. Tadeusz Śmiśniewicz, kierownik Działu Technicznego Wytwórni Amunicji Nr 3, „Zesz. Nowodębskiego Tow. Społ.-Kult.” 2007 nr 4; tenże, Produkcja materiałów wybuchowych w wytwórni Armii Krajowej w Warszawie w latach 1940—1944, „Roczn. Warsz.” T. 43: 2006 s. 159—90; — Kasprzycki T., Kartki z dziennika oficera I Brygady, W. 1934; Rocznik oficerski, W. 1923, 1928; — AP w Kielcach, Oddz. w Sandomierzu: Zespół akt nr 618 (Wytwórnia Amunicji Nr 3 w Dębie); CAW: Akta personalne, sygn. AP 12398, AP 18746, KN 12.05.1931, J. Szabatowska, Badania nad historią materiałów wybuchowych w wydziale saperów KG AK w Warszawie, sygn. IX.3.49.286—287; Muz. Więzienia Pawiak, Oddz. Muz. Niepodległości w W.: Ekspozycja; Studium Polski Podziemnej w Londynie: Relacja Janiny Żórawskiej pt. Jerzy Szypowski (28 IV 1916 — 13 I 1944) i jego koledzy, Londyn 21 III 1971; — Mater. Red. PSB: Wydruk ze strony www.polishresistance-ok.org (Stolarski R.E., Produkcja uzbrojenia i materiałów wybuchowych przez Armię Krajową w latach 1939—1945); — Informacje i mater. syna, Witolda Śmiśniewicza z W., m.in. relacja Janiny Żórawskiej z 14 X 1992 wraz z zestawieniem pt. Produkcja materiałów wybuchowych.

 

Agnieszka Jaskuła

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Ferdynand Ruszczyc

1870-12-10 - 1936-10-30
działacz społeczny
 

Jan Rembowski

1879-01-12 - 1923-01-26
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Adam Krasiński

1870-09-22 - 1909-01-17
redaktor
 

Stefan Pomarański

1893-09-07 - 1944-12-15
major Wojska Polskiego
 

Ludwik Adolf Fankanowski

1864 - 1907-09-16
lekarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.