INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Tadeusz Wacław Kotowicz     

Tadeusz Wacław Kotowicz  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kotowicz Tadeusz Wacław Dominik (1893–1940), działacz niepodległościowy, urzędnik skarbowy, autor prac z dziedziny księgowości. Ur. w Radomiu 4 VIII, syn Antoniego, urzędnika skarbowego, i Anieli z Reiffów. Naukę rozpoczął w okresie strajku szkolnego (1905), toteż uczęszczał na tzw. komplety, a następnie w l. 1906–11 do polskiej prywatnej szkoły handlowej w Radomiu. Od r. 1907 K. działał w szkolnej organizacji młodzieży narodowej (później «Zarzewie»). Jesienią 1910 r. przeszedł do Związku Młodzieży Niepodległościowej. W r. 1911 brał udział, jako delegat Radomia, w zjeździe ogólnokrajowym Związku w Warszawie. Aresztowany pod koniec 1911 r., po zwolnieniu z więzienia pozostawał przez dłuższy czas pod nadzorem policyjnym. W tym okresie K. należał do Tow. Kultury Polskiej. W l. 1914–5 był członkiem milicji obywatelskiej i działał w organizacjach niepodległościowych. Wraz z Ignacym Boernerem i in. wszedł w skład zarządu tajnej organizacji, p. n. Związek Patriotów. W okresie od lipca do listopada 1920 r. K. pełnił służbę jako ochotnik w Wojsku Polskim.

Pracę zawodową podjął K. w r. 1911 w radomskim oddziale Banku Handlowego w Łodzi, przekształconego w r. 1918 na Bank Handlowy w Radomiu. W l. 1921–5 pracował jako prokurent Banku Handlowego w Warszawie. Równolegle w r. 1922 podjął studia w Szkole Nauk Politycznych w Warszawie na Wydziale Finansowo-ekonomicznym, które ukończył w r. 1924. W r. 1926 objął funkcję pracownika kontroli, zaś w r. 1927 kontraktowego buchaltera w Izbie Skarbowej Grodzkiej w Warszawie. W r. 1934 przeszedł do Min. Skarbu na stanowisko radcy, a od r. 1935 inspektora. W kwietniu 1937 r. został delegowany do Izby Skarbowej w Poznaniu, a następnie na jesieni mianowany naczelnikiem Wydziału Podatków Bezpośrednich Izby Skarbowej w Lublinie. Na tym stanowisku pozostawał do 9 IX 1939 r. Ewakuowany z Izbą Skarbową na Wołyń, po dwóch nieudanych próbach powrotu do Lublina rozpoczął pracę w Zarządzie Miejskim m. Lwowa. W marcu 1940 r. nielegalnie powrócił do Lublina, gdzie po kilku dniach został aresztowany przez gestapo i po krótkim pobycie w więzieniu na Zamku wywieziony do obozu koncentracyjnego w Mauthausen i tam 4 VII 1940 r. zamordowany. Wg relacji jego współpracowników, powodem zesłania do obozu była denuncjacja człowieka, który przed wojną został przez K-a oddany władzom sądowym jako oszust podatkowy.

K. położył duże zasługi w prowadzonej w l. 1931–5 przez Min. Skarbu reorganizacji pracy w dziale podatków bezpośrednich i oparcia jej na zasadach naukowej organizacji pracy. Osobisty wkład K-a szedł w kierunku usprawnienia metod wykorzystania księgowości dla celów podatkowych. Owocem tych prac był m. in. podręcznik Księgowość a podatki (W. 1930), wydany wspólnie z Bolesławem Lipińskim. Obok pracy zawodowej K. prowadził zajęcia dydaktyczne na Kursach Handlowych dla Pracowników Kolejowych w Radomiu. Rezultatem wykładów była książka Obliczanie rachunków bieżących (W. 1921). W Warszawie wykładał księgowość na Wolnej Wszechnicy Polskiej. W r. 1927 wydał Podręcznik księgowości handlowej, a w 1931 skrypt Nauka o bilansie. K. był także współautorem pracy „Ustawodawstwo podatkowe” (W. 1935) oraz autorem wielu skryptów wykładów wygłoszonych na kursach dla służby podatkowej i akcyzowej.

K. ożeniony był ze Stanisławą Wasilewską. Posiadał medal Polska Swemu Obrońcy. W r. 1934 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za pracę na polu skarbowości.

 

Iwanczenko S., Górniak S., Bibliografia księgowości w języku polskim, Kr. 1950 s. 25; Olszewicz, Lista strat kultury pol.; – „Roczn. X Szkoły Nauk Polit.” 1925/6 s. 54; „Roczn. Polit. i Gosp.” 1938 s. 205; – AAN: Min. Skarbu t. 3425, Karta Ewidencyjna nr 311; – Uzupełnienie S. Oczkowskiego-Kotowicza na podstawie materiałów rodzinnych.

Janusz Kaliński

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.