INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Teodor Bellardi (Ballardi, Balarelli)      Stupnicki, Hipolit (1806-1878) - Imionopis poległych i (...) - Lwów 1865 - s. 7 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: 212.767 - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Teodor Bellardi (Ballardi, Balarelli)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bellardi (Ballardi, Balarelli) Teodor († 1864), oficer w powstaniu styczniowem. Z pochodzenia bliżej nieznany, rodem z Prus wschodnich, b. oficer pruski, walczył pod Zygmuntem Chmieleńskim w bitwie pod Rudnikami (Krakowskie) 28 VII 1863, w której podczas cofania się z kilku kawalerzystami został odcięty od głównego oddziału. Pod Jeziorkiem (Sandomierskie) 29 X 1863 dowodził »gwardją przyboczną« gen. Bosaka, a pod Lipnem (Krakowskie) 21 I 1864 stał już na czele małego oddziału jazdy, »żandarmerji narodowej«, gdzie po dwukrotnem starciu z nieprzyjacielem, zaatakowany przez majora Paszczenkę, a następnie przez kapt. sztab. Kołpakowa, z niedużemi stratami w ludziach i materjale wojennym, zmuszony był do ucieczki. W nocy na 5 II 1864 zaalarmował B. na czele oddziału złożonego z 20 kawalerzystów załogę rosyjską w Jędrzejowie (Krakowskie), a ubiwszy dwóch kozaków i zabrawszy kilka kociołków do gotowania strawy, cofnął się o milę ku Złotnikom. Tu jednak uległ przeważającej sile wroga, stracił cały oddział, a sam ciężko ranny dostał się do niewoli i na mocy wyroku sądu wojennego został rozstrzelany w Wodzisławiu dnia 7 V 1864, licząc zaledwie 30. rok życia. Inne źródła podają, że rozbicie oddziału B. miało miejsce pod Jakubowem. B. odznaczał się osobistą odwagą i wytrwałością bojową, niemniej jako dowódca należy do mniej popularnych postaci powstania styczniowego spowodu bezwzględnego wybierania od obywateli podatku narodowego.

 

»Wiek« (Kraków), nr 1, 1864; Kolumna Z., Pamiątka, cz. I. Kr. 1868; Chołodecki J., Księga pamiątkowa w 40 rocznicę powstania, Lw. 1904, 123; Zieliński S., Bitwy i potyczki 1863–1864, Rapperswill 1913, 143, 173, 186, 187.

Justyn Sokulski

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.