INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Teodor Billewicz      portret Teodora BILLEWICZA w rycinie na frontispisie jego pracy pt. "Triplex Philosophia Rationalis, Natvralis & Moralis..." - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - plik z: POLONA.pl - fragment

Teodor Billewicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Billewicz Teodor, pamiętnikarz, syn Stefana, stolnika żmudzkiego. Wychowanek Akademji Wileńskiej T. J., w której studjował filozofję, czego dowodzi teza jego niedatowana, pt. Triplex Philosophia, rationalis, naturalis et moralis… publicae disputationi proposita in Alma Universitate Vilnensi… praeside R. P. Joan. Sadkowski… z kartą tytułową, ozdob. drzeworytem rytownika wileńsk. Aleks. Tarasowicza. W r. 1674 wraz z bratem Zygmuntem podpisał elekcję Jana Sobieskiego i wkrótce został stolnikiem żmudzkim. W l. 1677–1678 odbył całoroczną podróż po Europie. Wyjechawszy 30 VII 1677 ze Średnik, 6 VIII stanął w Białej w orszaku księcia Michała Kazimierza Radziwiłła (podkanclerz. lit. i hetmana poln. lit.) i jego małżonki Katarzyny Sobieskiej (siostry króla Jana III). W Wenecji 3 I 1678 odłączył się od orszaku księstwa i sam wędrował dalej. Całą drogę prowadził dziennik, który pozostał w rękopisie pt. Diariusz Peregrinatij Niemieckiey, Czeskiey y Włoskiey ziemi, i dalej od k. 83-iej: Diariusz Czyniony we Frantiey, w Holandiey y w Angliey jako się peregrinowało y mieszkało, urwany w Berlinie na d. 29 IX 1678 r. (Bibl. Raczyńskich. Rps sygn. II. H. d. 24, kart 98). Notował w nim skrupulatnie swe wrażenia, wypadki w podróży, opisy kościołów i nabożeństw, widziane osobliwości, spotykanych Polaków itp. W r. 1685 z żoną, Heleną z Grużewskich, wykupili z rąk Matczyńskiego ciwuństwo na Żmudzi, w r. 1697 zaś, B. będąc ciwunem Wielkich Dyrwian i sędzią ziemskim żmudzkim, brał udział w elekcji Augusta II-go; synem jego był Aleksander Jerzy.

 

Boniecki; Uruski; Genealogja rodu Billewiczów; Estr. XIII, 135. – Wyjątek z części drugiej diarjusza podróży ogłosił w druku Bolesław Olszewicz pt. Diarjusz czyniony w Angljej jako się peregrynowało i mieszkało (1678) (P. 1929).

Michał Brensztejn

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.