INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Teodor Niemirycz (Niemierzyc) h. Klamry  

 
 
1648 - brak danych
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Niemirycz (Niemierzyc) Teodor h. Klamry (ur. 1648), poseł sejmowy. Był synem Jerzego (zob.) i Barbary Słupeckiej. Niebawem po śmierci ojca (1659) utracił zapewne matkę, skoro już w r. 1663 znajdował się pod opieką stryja Stefana Niemirycza, podkomorzego kijowskiego (zob.). Razem z całą jego rodziną wyjechał w początkach r.n. na emigrację. Majętności małoletniego wówczas N-a zostały oddane oficjalnie pod opiekę spokrewnionych z Niemiryczami dygnitarzy kor. z arcbpem Wacławem Leszczyńskim na czele. Zatwierdzając opiekunów król zlecał im (26 III 1665), aby «tak nad osobą jego, pozostającą w wierze katolickiej, jak nad dobrami, sprawowali należytą opiekę». Po krótkotrwałym pobycie w Szczecinie, Niemirycze od czerwca 1664 osiedli w Neuendorfie (Czarnowo koło Krosna Odrzańskiego). Wraz z dziećmi stryja N. był wychowywany (od kwietnia 1666 do r. 1667) w hamburskim domu gorliwego arianina i również egzulanta Stanisława Lubienieckiego. Mimo wyroku banicji, jaki ciążył na N-u (oraz jego stryju) za sprawą rodziny Cudowskich, N. – podobno na wieść o pustoszeniu dóbr przez sąsiadów – powrócił do kraju i osiadł w Horoszkach, którymi w czasie jego nieobecności w ojczyźnie opiekował się jego stryj Józef Karol Niemirycz.

Przyjazd N-a do Polski nastąpił przypuszczalnie w r. 1668; t.r. był już bowiem na sejmie konwokacyjnym i 6 XII podpisał konfederację generalną. W r.n. złożył swój podpis pod aktem elekcji Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Wychowywany w dzieciństwie i na emigracji w wierze ariańskiej, powróciwszy do kraju przyjął, śladem ojca, prawosławie. Częste wizyty stryjecznej siostry N-a Marianny powodowały jednak plotki sąsiadów, iż się «ćwiczyli w herezji, której się oboje tylko pozornie wyrzekli» (Rolle). Złośliwi pomawiali ich nawet o związki zgoła kazirodcze. N. należał do ulubieńców zarówno Jana Kazimierza, jak i Michała Korybuta (towarzyszył mu w lutym 1670 do Częstochowy, w czasie zaślubin ks. Eleonory Marii). N-a popierała także szlachta wołyńska; w r. 1673 był marszałkiem koła rycerskiego woj. kijowskiego i posłem na sejm. Brał udział także w sejmie elekcyjnym 1674 r. i podpisał akt wyboru Jana Sobieskiego na króla. Sytuacja majątkowa N-a nie przedstawiała się nadzwyczajnie: Horoszki i miasteczko Uszomir (z 7 wsiami), które posiadał, było bowiem często niszczone przez Kozaków (m. in. w l. 1689 i 1692). Za dobra utracone na wschodzie (miasteczka Kiszynki, Oreł i Szandberowo z przyległościami i wsiami) otrzymał po pokoju Grzymułtowskiego odszkodowanie w kwocie 34 000 złp. (1688). Miał nadto starostwo tarnogórskie. Zmarł N. przypuszczalnie u schyłku XVII w. lub na początku następnego stulecia.

Żonaty z Aleksandrą z Żytkiewiczów, pozostawił N. dwie córki: Annę (zamężną za Aleksandrem Trembińskim, starostą tarnogórskim, po teściu) i Franciszkę (zamężną za Boguszami: Stanisławem, cześnikiem trembowelskim, a potem za Michałem Janem, miecznikiem mińskim).

 

Słown. Geogr. (Tarnogóra); – Kot S., Jerzy Niemirycz. W 300-lecie ugody hadziackiej, Paryż 1960; [Rolle A. J.] Dr Antoni J., Opowiadania historyczne, S. IV, W. 1884 II 150, 151, 156, 159, 165, 327, 478; Tazbir J., Arianie i katolicy, W. 1971 (tamże dalsza bibliogr.); – Arch. Jugo-Zap. Rossii, Cz. 2 t. 2 s. 327; Vol. leg., IV 499, 1063.

Janusz Tazbir

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Tymoteusz Podoski h. Junosza

brak danych - przed 12 VI 1777
kasztelan sierpski
 

Stanisław Szembek

1650 - 1721-08-03
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.