INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Teofil Faustyn Cichocki     
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Cichocki Teofil Faustyn, profesor chemii, syn Adama oficialisty celnego i Małgorzaty z Raciborskich, ur. 15 II 1829 w Warszawie. W r. 1849 ukończył oddział chemiczny gimnazjum realnego w Warszawie; okazał już wówczas wybitne zdolności do nauk przyrodniczych a zwłaszcza chemii. Na skutek starań prof. Józefa Bełzy został mianowany w r. 1850 preparatorem pracowni chemicznej w Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego w Marymoncie. W związku z zamierzoną reorganizacją Instytutu wysłano go do Instytutu Rolniczego w Proskau pod Opolem w celu zapoznania się ze sposobami prowadzenia wykładów chemii i organizacją laboratorium. Po powrocie został mianowany (1858) młodszym nauczycielem chemii i technologii w zreorganizowanym już Instytucie Marymonckim. W parę miesięcy później poruczono mu ponadto wykłady chemii i nauk przyrodniczych w szkole rzemieślniczo-niedzielnej w Warszawie. W tyrn okresie został powołany na członka komitetu, opracowującego jednolitą polską terminologię chemiczną. W r. 1859 na własną prośbę został zwolniony z obowiązków profesora Instytutu i objął kierownictwo pracowni chemicznej Towarzystwa Rolniczego w Królestwie Polskim. Obok zajęć w pracowni chemicznej uczył w dalszym ciągu (do r. 1862) w szkole rzemieślniczo-niedzielnej oraz w r. 1860 i 1861 prowadził wykłady chemii i nauk przyrodniczych w Instytucie Szlacheckim w Warszawie. W ślad za zamknięciem Towarzystwa Rolniczego została zlikwidowana i pracownia chemiczna. C. pisywał w tym okresie artykuły przyrodnicze do »Gazety Warszawskiej«, »Dziennika Warszawskiego«, »Gazety Rolniczej«, »Przyrody i Przemysłu«, »Biblioteki Warszawskiej« oraz współpracował przy wydawaniu »Biblioteki nauk przyrodniczych« Bersteina, »Biblioteki Rzemieślnika Polskiego«, ponadto ogłosił w »Rocznikach Gospodarstwa Krajowego« (obok innych artykułów) Wiadomość o robotach w pracowni chemicznej b. Towarzystwa Rolniczego dokonanych (1862).

W r. 1862 powołany na p. o. profesora technologii chemicznej, rolniczej i leśnej w nowoutworzonym Instytucie Politechnicznym i Rolniczo-leśnym w Puławach, objął także opiekę nad biblioteką Instytutu. Wybuch powstania styczniowego spowodował zamknięcie Instytutu na blisko pięć lat (do r. 1869). C. za uzyskane w tym czasie stypendium rządowe wyjechał na zwiedzenie zagranicznych zakładów naukowych. Po powrocie do kraju polecono mu opracować program dla projektowanego Instytutu Politechnicznego w Łodzi. W r. 1865 został członkiem Rady Opiekuńczej szpitala św. Karola w Puławach, w r. 1869 członkiem Rady Głównej Opiekuńczej Zakładów Dobroczynnych w Królestwie Polskim, a w sześć lat później kuratorem szpitala św. Karola w Puławach. Po reorganizacji i rusyfikacji Instytutu w Puławach powołano C-go w r. 1869 na stanowisko p. o. docenta technologii oraz znów powierzono jego pieczy bibliotekę. Dn. 1 I 1882 otrzymał na własną prośbę zwolnienie z zajmowanych stanowisk. Obok pracy w Instytucie z zapałem poświęcał się pisaniu licznych artykułów w Encyklopedii Rolniczej, Encyklopedii Orgelbranda oraz wybitnie współpracował z F. Erlickim przy opracowywaniu »Rysu historycznego instytutów rolniczo-leśnych w Królestwie Polskim« (W. 1877). W l. 1886–93 kierował zorganizowanymi przez siebie w Sobieszynie doświadczalną stacją rolniczą i laboratorium chemicznym.

 

W. Enc. Il.; Kucharzewski F., Piśmiennictwo techniczne polskie, II; Arch. Ośw. Publ.: akta O. N. W. nr 1630, v. II i IV, nr 1624 A, v. II–IV i VI; akta gimn. realnego ks. 3, v. IV i V, ks. 4, ks. 6, v. VI, ks. 7, v. VIII; Arch. Skarb. W. akta Kom. Emer. nr 9642. 

Adam Moraczewski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.