INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Tomasz Aleksander Czarniecki h. Łodzia  

 
 
ok. 1596 - 1660 lub 1661
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czarniecki Tomasz Aleksander (ur. ok. r. 1596, zm. ok. r. 1660), proboszcz mikołowski i opat czerwiński. Urodził się jako piąty syn Krzysztofa Cz-go i Krystyny z Rzeszowskich, brat zaś starszy Stefana, prawdopodobnie w Czarncy. Studia odbył zapewne w Krakowie, wątpliwe czy zakończone doktoratem filozofii. Gdy po opanowaniu G. Śląska przez wojska cesarskie przystąpił hr. Dohna w r. 1628 do restytucji katolicyzmu w ziemi pszczyńskiej, a Zajfryd Promnic stawiał bierny opór przeciw obsadzaniu probostw przez księży katolickich, bp krakowski Szyszkowski obsadził bez jego zgody w r. 1630 probostwo pszczyńskie prepozytem żywieckim Stanisławem Blochem, a mikołowskie jego przyjacielem Tomaszem Cz-im. Bloch jako dziekan wprowadził w maju r. 1630 Cz-go w posiadanie kościoła, do którego kluczy nie chciał wydać Promnic. W sprawach probostwa pisał Cz. do Promnica sporo listów po polsku, przechowanych w archiwum książęcym w Pszczynie. Cz. zwalczył wszelkie przeszkody, stawiane przez Promnica i podburzanych mieszczan, odzyskał dla kościoła w r. 1648 las zwany Popią Dąbrową oraz dziesięciny z Przeczyc, Toporowic i Targoszyc i doprowadził swoją obszerną parafię z powrotem do katolicyzmu. W r. 1654 został kanonikiem raciborskim, w r. 1656 prepozytem koniecpolskim, w r. 1657 proboszczem kurzelowskim, 29 VIII 1657 Jan Kazimierz zaproponował go papieżowi na opata kanoników reg. lat. w Czerwińsku po Trzebickim. Cz. złożył w r. 1658 probostwo mikołowskie i przeniósł się jako opat do Czerwińska. Nadto był kanonikiem krakowskim i wrocławskim. Umarł w r. 1660 lub 1661, gdyż od r. 1661 prepozytem koniecpolskim jest już Stanisław Cezary.

 

Niesiecki; Boniecki; Theiner A., Vetera Monumenta Poloniae, III 526; Prus K., Z przeszłości Mikołowa i jego okolicy, Mikołów 1932, 89–91, 300; Musioł L., Brat hetmana Stefana Czarnieckiego proboszczem w Mikołowie na Śląsku Górnym. Komunikaty Instytutu Śląskiego, ser. III nr 4, 7–8; Wiśniewski J. ks., Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w powiecie włoszczowskim, Mariówka 1932, 83.

 Wincenty Ogrodziński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Piotr Boym

ok. 1614 - 1659-08-22
jezuita
 

Michał Sędziwój h. Ostoja

1566-02-02 - między 20 V a 12 VIII 1636
alchemik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.