INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Tymoteusz Mieczysław Sawicki     

Tymoteusz Mieczysław Sawicki  

 
 
Biogram został opublikowany w 1994 r. w XXXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sawicki Tymoteusz Mieczysław (1890–1946), architekt, konserwator zabytków m.st. Warszawy i woj. łódzkiego. Ur. 13 I w Brzesku Nowym (w pow. miechowskim), był synem Mariana, sędziego, i Antoniny ze Skomorowskich.
W l. 1898–1905 uczył się S. w III Gimnazjum rządowym, a następnie w gimnazjum prywatnym gen. Pawła Chrzanowskiego w Warszawie, gdzie w r. 1909 otrzymał świadectwo dojrzałości. W l. 1909–12 odbył studia architektury na politechnice w Pradze. Ukończył je w r. 1921 na Wydz. Architektury Politechn. Warsz., otrzymując na podstawie pracy o odsłonięciu i rekonstrukcji murów obronnych Warszawy tytuł inżyniera architekta.
Od października 1915 do marca 1919 S. pracował w Tow. Opieki nad Zabytkami Przeszłości (TOnZP) pod kierunkiem Jarosława Wojciechowskiego, a przez ostatni rok był kierownikiem pracowni inwentaryzacyjnej TOnZP. Równocześnie od r. 1916 brał udział w inwentaryzacji Zamku Królewskiego w Warszawie. Od lipca do października 1920 był ochotnikiem w wojnie polsko-sowieckiej; przydzielony został do kompanii administracyjno-gospodarczej. Od kwietnia 1919 był pracownikiem Min. Kultury i Sztuki, a następnie, po zniesieniu tego ministerstwa, pracował do listopada 1931 w Dep. Sztuki Min. WRiOP. Współpracował tam nadal z J. Wojciechowskim w tworzeniu ustawodawstwa i aparatu wykonawczego do spraw konserwacji zabytków. Równocześnie w l. dwudziestych wykładał «formy architektoniczne» w Państwowej Szkole Budowlanej w Warszawie, miał także zlecone wykłady w Instytucie Nauczycielskim Tow. Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych w Łodzi. Na przełomie l. dwudziestych i trzydziestych wyjeżdżał do Anglii i Francji dla prowadzenia studiów architektoniczno-naukowych. Od grudnia 1931 do września 1939 był S. konserwatorem zabytków m.st. Warszawy, a jednocześnie został konserwatorem woj. łódzkiego. Był inicjatorem prac konserwatorskich nad zabezpieczeniem wieży zamkowej w Płocku, odsłonięciem murów obronnych Warszawy, a także konserwacji wieży romańskiej kolegiaty w Tumie pod Łęczycą. Opublikował obszerny artykuł pt. Dziesięć lat pracy konserwatorskiej w Tumie pod Łęczycą („Roczn. Pol. Tow. Historycznego. Oddział w Łodzi” 1939 i odb.), opracował przewodnik po Warszawie – 3 dni w Warszawie. Wilanów. Przewodnik (W. 1927, toż w języku francuskim i angielskim ¬– 2 wydania – oraz w języku niemieckim). Interesował się zwłaszcza ikonografią Warszawy. Napisał przewodnik po wystawie «Bernardo Belotto Canaletto», zorganizowanej przez TOnZP (W. 1922), oraz pracę Warszawa w obrazach Bernarda Belotto Canaletto (W. 1927, toż w języku francuskim). Publikował też artykuły z dziedziny konserwacji zabytków, a także z zakresu historii architektury w „Ziemi”, „Kronice Warszawy”, „Architekturze i Budownictwie” i in.
W czasie okupacji niemieckiej S. pracował w Zarządzie Miejskim, gdzie zajmował się m.in. opracowywaniem kartoteki zabytków warszawskich. Wykładał również historię architektury w Miejskiej Szkole Budowlanej II stopnia. W lipcu 1945 podjął pracę w Biurze Odbudowy Stolicy (BOS) jako kierownik pracowni badawczo-naukowej w Dziale Architektury Zabytkowej. Opublikował artykuł Istotne wartości dawnej Warszawy („Skarpa Warszawska” 1946 nr 17). S. zmarł 5 IV 1946 w Milanówku koło Warszawy i pochowany został na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
W małżeństwie z Ireną z Radzikowskich (ślub 21 IX 1915) miał S. syna Wiesława.

Enc. Warszawy; Łoza, Architekci; tenże, Czy wiesz, kto to jest?; Zagórowski, Spis nauczycieli, I–II; – Smolna 30. Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego, W. 1989; Warszawska Szkoła Architektury, W. 1967 s. 291; Warszawskie Stare Miasto. Z dziejów odbudowy, W. 1982; – Słomczyński A., W warszawskim arsenale, W. 1971; – „Głos Ludu” 1946 nr 97 s. 9; – AAN: Karty ewidencyjne Min. WRiOP, sygn. 300, karty ewidencyjne urzędów centralnych, sygn. 9, teczki akt personalnych Min. WRiOP nr 5543; AP w W.: Akta Biura Odbudowy Stolicy, teczka nr 1579; Arch. Cmentarza Powązkowskiego: Akta pogrzebu; IS PAN: Zbiory specjalne.
Stanisław Konarski

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.