INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wacław Sławęcki  

 
 
brak danych - 1630
 
Biogram został opublikowany w latach 1997-1998 w XXXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sławęcki Wacław (zm. 1630), kupiec i ławnik, jeden z przywódców opozycji mieszczańskiej w Krakowie. Pochodził z Ujazdu na Śląsku, miasta należącego do biskupów wrocławskich.

Dn. 13 XII 1613 S. przyjął prawo miejskie krakowskie, przedkładając świadectwo dobrego urodzenia wystawione przez radę miejską Ujazdu 18 II 1586. W Krakowie zajmował się handlem, m. in. winnym, był właścicielem połowy kamienicy «Opoczyńskiej» przy ul. Grodzkiej (1614). W r. 1613 należał do egzekutorów testamentu lekarza i rajcy krakowskiego Grzegorza Skrobkowica. sprawował opiekę nad ruchomościami po zmarłym w r. 1614 rajcy Kasprze Gutteterze. W r. 1623 został wybrany do ławy; nie cieszył się jednak zaufaniem rady miejskiej. Wkrótce po wyborze włączył się do opozycji pospólstwa przeciw radzie, której zarzucano nakładanie na mieszczan dodatkowych obciążeń, żądania składania podwójnego szosu, uchylanie się od przyjętych zobowiązań (np. do utrzymywania straży miejskiej). Wysuwano też oskarżenia w stosunku do poszczególnych rajców o nadużycia prawne i ekonomiczne. S. miał nadto osobiste pretensje do rady, ponieważ wbrew libertacji królewskiej lonerzy pobrali odeń podatek od wina.

Dn. 3 IX 1623 wybrano S-ego na jednego z plenipotentów pospólstwa w toczonym sporze. Spotkały go wówczas szykany ze strony rady; 22 IX t.r. nie chciano uznać jego rozliczenia z opieki nad mieniem Guttetera, mimo iż przedłożył stosowne rachunki. Dn. 1 VI 1624 należał S. do delegacji mieszczan, którzy wkroczyli, nie wzywani, do Izby Pańskiej na ratuszu z protestem przeciw prześladowaniu przywódcy opozycji Jakuba Cieniowica. W wyborach w r. 1625 z powodu przynależności do opozycji nie został ponownie wybrany do ławy, jak było w zwyczaju. Dn. 19 II t.r. znowu wybrano go na plenipotenta pospólstwa w sporze z radą. Dn. 2 VI t.r. wraz z Erazmem Hippolitem oblatował S. w urzędzie grodzkim dokument króla Zygmunta III, biorący w obronę pospólstwo, domagający się przywrócenia odsuniętych od urzędu ławników oraz wydania pospólstwu ksiąg rachunkowych, niezbędnych do prowadzenia procesu z radą miejską. Dn. 29 IV 1626 pospólstwo uzyskało kolejne korzystne dlań pismo królewskie, zakazujące radzie «nakładać niezwyczajne kontrybucje i ciężary» na mieszczan. Jednakże w wyniku energicznie prowadzonej przez rajców akcji i przekupienia komisarzy królewskich pospólstwo ostatecznie spór przegrało; 26 V t.r. zapadł wyrok uniewinniający rajców i skazujący przywódców opozycji, wśród nich S-ego na karę jednego tygodnia wieży. Opozycja próbowała się jeszcze bronić i oskarżyła rajcę Krzysztofa Słowikowskiego o obrazę majestatu. Sąd królewski uwolnił jednak Słowikowskiego od tego zarzutu, a za fałszywe oskarżenie S., wraz z innymi oskarżycielami, został skazany na karę 12 tygodni wieży i zapłatę 100 grzywien. Zmarł w r. 1630.

S. był żonaty co najmniej dwukrotnie; w r. 1605 żoną jego była Katarzyna, pozostała po nim wdowa miała na imię Regina.

 

PSB (Kłosowicz Sebastian); – Bieniarzówna J., Mieszczaństwo krakowskie XVII w., Kr. 1974; Bieniarzówna J., Małecki J., Dzieje Krakowa, Kr. 1984 II; Chmiel A., Domy krakowskie. Ulica Grodzka, cz. I, Kr. 1934 s. 109; – Księgi przyjęć do prawa miejskiego w Krakowie 1573–1611, Wyd. A. Kiełbicka i Z. Wojas, Kr. 1994; Prawa, przywileje i statuta m. Krakowa, II; – AP w Kr.: Dział miejski, Acta scabin. et advocat. 1629–1634, rkp. 238 s. 1849, 1889, 2324–2325, rkp. 240 s. 379, Consul. Crac. rkp. 456 s. 105, 457, 838, rkp. 1477 s. 36, Oddz. na Wawelu, Castr. Crac. Rel. t. 50 s. 888.

Zdzisław Noga

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Marcin Alembek

ok. poł. XVI w. - XVI/XVII w.
złotnik lwowski
 

Bartłomiej Schachmann

1559-09-11 - 1614-04-23
burmistrz Gdańska
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.