INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Walenty Krawiec  

 
 
brak danych - 1573
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Krawiec Walenty (zm. 1573), kupiec lubelski, działacz religijny związany z ruchem ariańskim. Wiadomości na jego temat są bardzo skąpe, niejasne i sprzeczne. Prowadził skład winny w Lublinie i prawdopodobnie w czasie podróży kupieckich na Litwę zetknął się z ruchem judaizanckim zaszczepionym na tym terenie przez «heretyków» nowogrodzko-moskiewskich. W okresie osłabienia lubelskiego zboru braci polskich (po śmierci jego ministra Stanisława Paklepki 1565) zaczął szerzyć radykalne poglądy religijne wśród członków zboru. W r. 1567 synod ariański w Krakowie, zaniepokojony szerzącą się nauką K-a «o niewyznawaniu Syna Bożego, o szabacie, a potym i co dalej» upomniał zbór lubelski przestrzegając przed poglądami K-a. Z ogłoszonego przez S. Lubienieckiego listu Jerzego Blandraty do zborów polskich (27 I 1568) wynika jednak, że K. utrzymał swój urząd seniora zboru lubelskiego i że pełnił rolę łącznika między zborem polskim a siedmiogrodzkim, w którym doszły już były do głosu skrajne tendencje doktrynalne (sabatarianizm, judaizantyzm). Pochłonięty całkowicie sprawą propagandy swych poglądów religijnych – zdaje się bowiem nie ulegać wątpliwości, że ze zboru ariańskiego został ostatecznie usunięty – K. porzucił z czasem handel i jak informuje pisarz synodalny, postradawszy zmysły, «włóczył się po światu», podając się za posła od różnych królów i książąt. W r. 1573, w czasie konwokacji po śmierci Zygmunta Augusta, zjawił się w Warszawie z rzekomymi listami królowej angielskiej do stanów koronnych. Oskarżony przez kupców warszawskich o niedotrzymanie umów, nieuregulowanie rachunków, został pojmany i osadzony za długi w więzieniu ratuszowym, gdzie popełnił samobójstwo.

Szczucki L., Marcin Czechowic, W. 1964; Tworek S., Zbór lubelski i jego rola w ruchu ariańskim w Polsce w XVI–XVII wieku, L. 1966; Wajsblum M., Dyteiści małopolscy, „Reform. w Pol.” R. 5: 1928: – Lubieniecki S., Historia reformatio-nis Polonicae, Freistadii 1685 s. 229; Najstarsze synody arian polskich, Ogłosił S. Zachorowski, „Reform. w Pol.” R. 1: 1921.
Halina Kowalska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt I Stary

1467-01-01 - 1548-04-01
król Polski
 

Samuel Zborowski h. Jastrzębiec

1 poł. XVI w. - 1584-05-26
hetman kozacki
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Kasper Miaskowski h. Leliwa

1549/1550 - 1622-04-22
poeta
 

Patrycy Andrzej Nidecki

1522-11-27 - 1587-01-02
humanista
 

Jan Maria Bernardoni

ok. 1542 - 1605
jezuita
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.