INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wawrzyniec Sikora  

 
 
1874 - po 1906
Biogram został opublikowany w latach 1996-1997 w XXXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sikora Wawrzyniec, pseud.: H. Koląbryna, Hieronim Koląbryna, Hieronim Koloński (1874 – po 1906), chłop, korespondent czasopism. Ur. we wsi Liszyno pod Płockiem w rodzinie chłopskiej.

S. sam nauczył się czytać i pisać. Za materiał do nauki posłużyły mu pisma dla ludu jak tygodnik „Gazeta Świąteczna” i „Zorza”. Mając lat dwadzieścia jeden, poza wspomnianą „Gazetą Świąteczną”, prenumerował kilka czasopism i gazet. Gromadził też książki, głównie rolnicze. Prowadził 27-morgowe gospodarstwo rolne we wsi Liszyno. Pierwszy list – korespondencję skierował do „Gazety Świątecznej” już w r. 1895, a w r. n. pisał do „Zorzy”. Stałą współpracę nawiązał S. z „Echami Płockimi i Łomżyńskimi”, gdzie przez cały okres istnienia pisma (1898–1906) zamieszczał, pisane niekiedy gwarą, korespondencje zatytułowane najczęściej Z okolic Płocka, Z naszych okolic. W ciągu każdego roku ukazywało się kilkanaście takich listów, w których opisywał codzienne życie rolników z Liszyna i okolic. W wolnych chwilach wędrował po wsiach, przypatrywał się pracy w gospodarstwach, często trafiał też na kolonie osadników niemieckich i wielokrotnie o nich pisał.

S. próbował także pomagać chłopom w kłopotach, zwłaszcza w okresach klęsk żywiołowych. Szukał sposobów na polepszenie trudnych warunków życia na wsi, propagował rozwój handlu i przemysłu, organizowanie letnisk dla ludzi z miasta. Poruszał również sprawy higieny i bezpieczeństwa. Próbował zapoznać czytelników z historią ziemi rodzinnej (np. Notatka archeologiczna, 1899 nr 16), tradycjami i zwyczajami ludowymi. W r. 1902 parokrotnie zajmował się problemami wychodźstwa do Ameryki. Korespondencje S-y wzbudziły zainteresowanie prasy stołecznej. Z okazji dziesięciolecia publikowania korespondencji Z okolic Płocka pisano o S-rze: «Czystej wody dziennikarz, temperament, żywotność, bogactwo materiału, cyfr, spostrzeżeń, faktów z życia […]. Dla pisma prowincjonalnego, które chce być odbiciem swojej okolicy, współpracownik to wybitny» („Tyg. Ilustr.” 1906 nr 12). S. współpracował z Tow. Naukowym Płockim, dostarczając do muzeum wyroby sztuki ludowej i przedmioty znalezione lub wykopane w okolicach Płocka. Przez wiele lat był wójtem gminy Bielino, do której należało Liszyno. Jego losy po r. 1906 nie są znane.

 

Estreicher w. XIX, Wyd. 2, VI 12; Oracki T., Leksykon sławnych Mazowszan, Ciechanów 1977; Słownik pseudonimów pisarzy polskich, W. 1995 II; – Nycek J. B., Ludzie i książki, Płock 1983; Towarzystwo Naukowe Płockie 1820–1830–1907–1957, Płock 1957; – [Górski S.], ST.GR., Chłop – dziennikarz. (Hieronim Koląbryna), „Tyg. Ilustr.” 1906 nr 12 s. 231 (fot.).

Cecylia Gajkowska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Franciszek Żwirko

1895-09-16 - 1932-09-11
pilot sportowy
 

Tadeusz Teodor Miciński

1873-11-09 - II 1918
pisarz
 
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Edward Dubanowicz

1881-01-06 - 1943-10-18
polityk
 

Walery Cyryl Amrogowicz

1863-04-08 - 1931-08-26
kolekcjoner
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.