Sikora Wawrzyniec, pseud.: H. Koląbryna, Hieronim Koląbryna, Hieronim Koloński (1874 – po 1906), chłop, korespondent czasopism. Ur. we wsi Liszyno pod Płockiem w rodzinie chłopskiej.
S. sam nauczył się czytać i pisać. Za materiał do nauki posłużyły mu pisma dla ludu jak tygodnik „Gazeta Świąteczna” i „Zorza”. Mając lat dwadzieścia jeden, poza wspomnianą „Gazetą Świąteczną”, prenumerował kilka czasopism i gazet. Gromadził też książki, głównie rolnicze. Prowadził 27-morgowe gospodarstwo rolne we wsi Liszyno. Pierwszy list – korespondencję skierował do „Gazety Świątecznej” już w r. 1895, a w r. n. pisał do „Zorzy”. Stałą współpracę nawiązał S. z „Echami Płockimi i Łomżyńskimi”, gdzie przez cały okres istnienia pisma (1898–1906) zamieszczał, pisane niekiedy gwarą, korespondencje zatytułowane najczęściej Z okolic Płocka, Z naszych okolic. W ciągu każdego roku ukazywało się kilkanaście takich listów, w których opisywał codzienne życie rolników z Liszyna i okolic. W wolnych chwilach wędrował po wsiach, przypatrywał się pracy w gospodarstwach, często trafiał też na kolonie osadników niemieckich i wielokrotnie o nich pisał.
S. próbował także pomagać chłopom w kłopotach, zwłaszcza w okresach klęsk żywiołowych. Szukał sposobów na polepszenie trudnych warunków życia na wsi, propagował rozwój handlu i przemysłu, organizowanie letnisk dla ludzi z miasta. Poruszał również sprawy higieny i bezpieczeństwa. Próbował zapoznać czytelników z historią ziemi rodzinnej (np. Notatka archeologiczna, 1899 nr 16), tradycjami i zwyczajami ludowymi. W r. 1902 parokrotnie zajmował się problemami wychodźstwa do Ameryki. Korespondencje S-y wzbudziły zainteresowanie prasy stołecznej. Z okazji dziesięciolecia publikowania korespondencji Z okolic Płocka pisano o S-rze: «Czystej wody dziennikarz, temperament, żywotność, bogactwo materiału, cyfr, spostrzeżeń, faktów z życia […]. Dla pisma prowincjonalnego, które chce być odbiciem swojej okolicy, współpracownik to wybitny» („Tyg. Ilustr.” 1906 nr 12). S. współpracował z Tow. Naukowym Płockim, dostarczając do muzeum wyroby sztuki ludowej i przedmioty znalezione lub wykopane w okolicach Płocka. Przez wiele lat był wójtem gminy Bielino, do której należało Liszyno. Jego losy po r. 1906 nie są znane.
Estreicher w. XIX, Wyd. 2, VI 12; Oracki T., Leksykon sławnych Mazowszan, Ciechanów 1977; Słownik pseudonimów pisarzy polskich, W. 1995 II; – Nycek J. B., Ludzie i książki, Płock 1983; Towarzystwo Naukowe Płockie 1820–1830–1907–1957, Płock 1957; – [Górski S.], ST.GR., Chłop – dziennikarz. (Hieronim Koląbryna), „Tyg. Ilustr.” 1906 nr 12 s. 231 (fot.).
Cecylia Gajkowska