INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wawrzyniec Stanisław Pepłowski h. Gozdawa  

 
 
2 poł. XVII w. - przed 07.04.1721
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Pepłowski Wawrzyniec Stanisław h. Gozdawa (zm. 1721), podkomorzy podolski. Pochodził z mazowieckiej rodziny z Pepłowa w pow. płockim, z jej gałęzi osiadłej na Podolu. Był synem Aleksandra, uczestnika wojen ze Szwedami, Moskwą i Turkami, oraz Zofii z Bolanowskich. Brak informacji o P-m sprzed r. 1686, kiedy to był deputatem na Trybunał Kor. i polecał swoje usługi Adamowi Sieniawskiemu. W r. 1695 występował jako wojski i podstarości grodzki łucki, a później był sędzią ziemskim podolskim. Posłował z województwa kijowskiego na sejm 1697 r., a z województwa wołyńskiego na sejm 1703 r. Powołano go wówczas w skład komisji do granic węgierskich.

W r. 1707 P. został wysłany przez sejmik województwa podolskiego w celu poparcia konfederacji sandomierskiej i w t. r. został również obrany posłem województwa podolskiego na radę lubelską. Głównym terenem działania P-ego było sądownictwo. W r. 1712 pełnił swój urząd przyjmując wpisy do ksiąg grodzkich łuckich i rozsądzając sprawy graniczne. Najbardziej ożywiona działalność polityczna P-ego przypadała na l. 1703–13, kiedy to był zapewne znaczną osobistością w województwie podolskim, gdyż wzmianki o nim jako jednym z najbardziej wpływowych ludzi na Podolu pojawiały się w korespondencji gen. Jerzego Henryka Bartscha, komendanta Okopu Świętej Trójcy, do hetmana w. kor. Sieniawskiego. P. korespondował w tym czasie z Sieniawskim, obiecując działać na sejmiku zgodnie z interesem wojska i hetmana. W r. 1713 (13 VI) P. został podkomorzym podolskim. W l. n. działalność polityczna P-ego uległa znacznemu osłabieniu. W r. 1717 P. został powołany do komisji rozgraniczającej ziemię halicką z województwem podolskim, a w r. 1718 brał udział w pracach komisji rozgraniczającej ziemię trembowelską. Ostatnim śladem działania P-ego było rozesłanie uniwersałów na sejmik deputacki w celu obrania sędziego i deputata na Trybunał Kor. w r. 1719. Żona wniosła mu w posagu klucz tajkurski ze wspaniałym zamkiem oraz Szpanów i Mylsko. P. znacznie pomnożył swoją fortunę i obok wyżej wymienionych dóbr był dziedzicem Żytyna, Iwaczkowa, Kopytkowa, Horodyszcza, Włuczek i in. W dobrach tajkurskich P. wybudował ok. r. 1710 murowany kościół p. wezw. Św. Wawrzyńca. Dobra P-ego ok. r. 1712 zostały znacznie zrujnowane przez wojska rosyjskie. P. zmarł w r. 1721, przed 7 IV.

Z małżeństwa z Barbarą z Czołhańskich, córką Adama, star. cieszkowskiego, P. miał pięcioro dzieci: dwie córki, Zofię, zamężną za Stanisławem Czetwertyńskim, podkomorzym bracławskim, i Katarzynę, żonę Jana Stadnickiego, kaszt. kamienieckiego, oraz trzech synów: Piotra, podczaszego kijowskiego (1712), podkomorzego łuckiego (1735), Jana Pawła (zob.) i zmarłego młodo Aleksandra, paulina.

 

Słown. Geogr. (Tajkury, Szpanów, Mylsko); Niesiecki; Uruski; Żychliński; – Arch. Jugo-Zap. Rossii, Cz. 2., III 122, 150, 158, 174, 229, 235, 241, 272, 484, 562, 635, 825; Vol. leg., VI 110, 296; – AGAD: Sigillata, t. 17 s. 47, t. 24 s. 68; B. Czart.: rkp. nr 5760 (Bartsch do Sieniawskiego), nr 5913 (P. do Sieniawskiego i in.).

Jerzy Ronikier

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.