INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wilhelm Michał Mozer      Wilhelm Mozer, wizerunek na podstawie fotografii.

Wilhelm Michał Mozer  

 
 
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mozer Wilhelm Michał (1889–1958), profesor budowy maszyn kolejowych oraz energetyki cieplnej Politechniki Lwowskiej. Ur. 29 IV we Lwowie, był synem Franciszka Ksawerego, ludwisarza, i Antoniny z Hammermeistrów-Voglów, wnukiem Zygmunta Franciszka (zob.). Po ukończeniu II Szkoły Realnej studiował w l. 1906–11 maszynoznawstwo na Wydziale Mechanicznym Politechniki we Lwowie, gdzie pierwszy specjalizował się w budowie maszyn kolejowych. Po dorywczej praktyce projektanckiej pracował w l. 1912–23 jako inżynier oddziału technologicznego i starszy komisarz maszynowy w dyrekcji kolei we Lwowie. Pod jego kierownictwem powstał w jesieni 1918 polski pociąg pancerny we Lwowie. W r. 1919 rozpoczął karierę naukową na Politechnice jako asystent Stanisława Anczyca w katedrze technologii metali, w l. 1920–40 kierował katedrą budowy maszyn kolejowych (od r. 1922 jako profesor nadzwycz., od r. 1929 jako profesor zwycz.), zarazem dodatkowo w l. 1930–40 katedrą technologii metali. W l. 1928–3 był dziekanem Wydziału Mechanicznego. W l. 1940–1 na skutek reorganizacji studiów kierował katedrą budowy maszyn parowych i lokomobil, potem przez rok – po zajęciu Lwowa przez Niemców – był nauczycielem szkoły technicznej z polskim językiem wykładowym we Lwowie (Staatliche Technische Fachschule im Lemberg), w l. 1942–4 kierował katedrą budowy maszyn w przywróconej przez Niemców Politechnice (Staatliche Technische Fachkurse im Lemberg). W l. 1944–58 kierował katedrą energetyki cieplnej, kotłów i turbin Politechniki we Lwowie, której zakres rozszerzył o automatykę, pomiary maszyn, urządzenia energetyczne elektrowni; był to rodzaj instytutu, który zatrudniał sześciu docentów, liczniejszą kadrę pomocniczą i miał bogate wyposażenie.

Naukowa działalność M-a dotyczyła kolejnictwa oraz technologii metali, z których opublikował kilkanaście książek i większą ilość artykułów. W kolejnictwie do ważniejszych należały: Budowa parowozów (Lw. 1924), Podstawy teoretyczne kotła parowego (Lw. 1927), Budowa i obliczanie części parowozów (Lw. 1935), Krótki rys historyczny rozwoju lokomotyw (Lw. 1926), Stawidła suwakowe parowozów tłokowych (Lw. 1938), Konstrukcje detali maszyn parowych (W. 1955). Pierwszy wprowadził we Lwowie wykłady z budowy parowozów i wagonów kolejowych, konsultował przed drugą wojną światową prace fabryk Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, «Ursus» pod Warszawą, fabryki lokomotyw w Chrzanowie, wagonów w Chorzowie. Wyjeżdżał wtedy w celach naukowych do Niemiec, Czech, Szwecji, Danii i Rumunii. W czasie drugiej wojny światowej rozpoczął opracowywanie pięciotomowej syntezy budowy maszyn parowych, której maszynopis złożył w Min. Komunikacji w Warszawie, ale jej opublikowania już się nie doczekał. W zakresie technologii metali rozszerzył w r. 1930 znacznie działalność katedry o techniczne metody badania żelaza, cieplną przeróbkę żelaza, analizę stopów technicznych żeliwa i stali, pierwszy wykładał we Lwowie spawalnictwo i odlewnictwo, rozbudował laboratoria w kierunku metalograficznym, obróbki żelaza płomieniem gazowym i elektrycznym. Z tego okresu opublikował Układ żelazo-węgiel (Lw. 1934), Nowsze materiały stosowane w budowie maszyn (Lw. 1937). Współpracował jako autor z „Polskim Słownikiem Biograficznym”. Po drugiej wojnie ogłosił kilka drobniejszych prac energetycznych i metaloznawczych w języku polskim i rosyjskim. Jego uczniami byli wybitni technolodzy metali: Stanisław Ochęduszko w Gliwicach, S. Pelczarski w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, L. Dreher w Gdańsku. M. przyjechał do Polski, aby odwiedzić rodzinę, i zmarł 14 XI 1958 w Oliwie; został pochowany w Gdańsku-Wrzeszczu.

W małżeństwie ze Stefanią z Hilewiczów miał córki: Antoninę Leńkową, zoologa, Marię Jagiełłową, geografkę, Janinę Neugebauerową, polonistkę, Teresę Adamską, Stefanię, Martę, oraz synów: Jerzego, inżyniera energetyka, dyrektora departamentu Min. Górnictwa i Energetyki, oraz Henryka, muzyka i reżysera teatralnego.

 

W. Enc. Powsz. (PWN), Suplement; – Politechnika Lwowska, jej stan obecny i potrzeby, Lw. 1932 s. 175–7, 185–9; – Programy Politechniki Lwowskiej 1920–1939; – „Dzien. Bałt.” 1958 nr 273; – Mozer W., Autobiografia (rkp. w posiadaniu rodziny); – Informacje rodziny.

Stanisław M. Brzozowski

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.