INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wincenty Odyniec      Wincenty Odyniec, wizerunek na podstawie fotografii z lata 1919 r.
Biogram został opublikowany w 1978 r. w XXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Odyniec Wincenty (1865–1952), generał wojsk rosyjskich i WP. Ur. 8 (20 st. st.) III w rodzinie szlacheckiej, w majątku rodzinnym Odyńców Litwinkowie pod Mińskiem, był synem Jana i Dominiki ze Stefanowiczów. Po ukończeniu gimnazjum w Mińsku złożył egzamin zapewniający mu prawa wolontariusza II kategorii i zgłosił się do służby w armii rosyjskiej. Pełnił ją od 7 XI 1883 najpierw w 162 p. piechoty. Z oddziału tego był następnie 7 II 1885 oddelegowany na trzyletni kurs do wileńskiej szkoły wojskowej dla oficerów piechoty. Dn. 6 VIII 1887 złożył egzamin oficerski i 1 XII 1888 uzyskał stopień podporucznika ze starszeństwem od 1 IX 1887. Po ukończeniu szkoły oficerskiej został przeniesiony do 60 zamojskiego p. piechoty. Awansował kolejno do stopnia porucznika w r. 1892, sztabskapitana w r. 1900 i kapitana w r. 1904. Uczestniczył wraz ze swym pułkiem w wojnie rosyjsko-japońskiej (1904–5) jako dowódca kompanii. Był ranny i 28 X 1905 został ewakuowany do szpitala w Odessie. Prawdopodobnie w l. n. O. ukończył dziesięciomiesięczny kurs w wyższej oficerskiej szkole strzeleckiej w Oranienbaumie i kurs dla oficerów artylerii w Warszawie. Był też autorem kilku fachowych artykułów wojskowych ogłoszonych w czasopismach rosyjskich. Do stopnia podpułkownika awansował w r. 1914 i 1 VIII t.r. zaczął dowodzić batalionem. W pierwszej wojnie światowej brał udział od samego początku; był trzykrotnie lekko ranny. Leczył się w warunkach polowych na froncie i służył nieprzerwanie w 60 p. piechoty do 23 I 1916. W tym dniu awansował do stopnia pułkownika i 25 I t.r. przeniesiony został na stanowisko dowódcy 417 ługańskiego p. piechoty. W dn. 21 VIII 1917 awansował do stopnia generała podporucznika i objął jednocześnie stanowisko dowódcy II brygady w 157 dyw. strzelców. Na stanowisku tym pozostawał do 2 XI 1917, a następnie od 4 XI 1917 do 21 II 1918 znajdował się w dyspozycji dowództwa Kijowskiego Okręgu Wojskowego. Ze służby w armii rosyjskiej został zwolniony rozkazem dowództwa radzieckiego.

O. przedostał się następnie do Bobrujska i 27 IV 1918 rozpoczął służbę w I Korpusie Polskim jako zwierzchnik 1 dyw. strzelców. Pozyskał zaufanie gen. Józefa Dowbór-Muśnickiego i dochował mu wierności podczas próby usunięcia go ze stanowiska dowódcy korpusu, podjętej przez grupę oficerów Polskiej Organizacji Wojskowej. Zdemobilizowany z korpusu 27 VI 1918, został ewakuowany do kraju. W dn. 7 XII 1918 zgłosił się do służby w WP i został przydzielony najpierw do III Departamentu Min. Spraw Wojskowych (MSW), a następnie do formującej się Dywizji Litewsko-Białoruskiej jako pomocnik jej dowódcy gen. Wacława Iwaszkiewicza. Po objęciu stanowiska dowódcy dywizji przez gen. Stanisława Szeptyckiego stosunki O-a z nowym zwierzchnikiem ułożyły się źle i 5 IV 1919 O. przeniesiony został na stanowisko dowódcy Okręgu Etapowego w Białymstoku, a potem w Wołkowysku. Zabiegał wówczas daremnie o powrót do wojsk liniowych. Wiosną 1919 Dowbór-Muśnicki jako dowódca Wojsk Wielkopolskich zaproponował mu przejście pod swoje rozkazy i 5 VI 1919 O. objął stanowisko dowódcy 3 Dyw. Strzelców Wielkopolskich, a jednocześnie zaczął dowodzić siłami południowego odcinka frontu Wojsk Wielkopolskich. Dn. 1 II 1920 wraz z dowodzoną przez siebie dywizją przeniesiony został na obszar operacyjny wojsk Frontu Litewsko-Białoruskiego, dowodzonego przez gen. Szeptyckiego. Dywizja O-a, przemianowana na 17 dyw. piechoty, została rozlokowana w rejonie Lidy i od 25 II 1920 znalazła się w składzie odwodów naczelnego wodza.

Dn. 14 V 1920 armie polskie, działające na obszarach litewskich i białoruskich od końca marca t. r. jako samodzielne związki operacyjne, znalazły się w ogniu ofensywnych działań wojsk radzieckich i 17 dyw. piechoty O-a została skierowana na pomoc 1 armii gen. Stefana Majewskiego. Dywizja była przerzucana transportem kolejowym, ale na wyznaczonych pozycjach znalazła się z dwudniowym opóźnieniem. Po przejęciu dowództwa 17 V 1920 nad 1 armią przez gen. Szeptyckiego O. został oskarżony o nieudolność, odwołany ze stanowiska i odesłany do dyspozycji V Oddziału Naczelnego Dowództwa WP. Dn. 6 VI 1920 jego sprawę przejęło MSWojsk., zaś sam O. znalazł się w dyspozycji Centralnej Stacji Zbornej Dowództwa Okręgu Generalnego Warszawa, przeznaczonej dla oficerów odwołanych ze stanowisk, i został wysłany na urlop. Ostatecznie sprawa oparła się o Najwyższą Komisję Opiniującą, która 7 XII 1920 wydała orzeczenie stwierdzające, że przeciw generałowi oskarżonemu o nieudolność nie można wszczynać dochodzeń sądowych. Mimo korzystnego dla niego orzeczenia O. nie otrzymał już poważniejszego stanowiska. W r. 1921 przejściowo pełnił tylko obowiązki przewodniczącego Komisji Rehabilitacyjnej dla Oficerów Sztabowych. Dn. 31 VII 1921 został skierowany do dyspozycii VII Departamentu MSWojsk. Z dn. 1 XI 1921 przeszedł w stan spoczynku. Zamieszkał wówczas w Milanówku pod Warszawą. W r. 1923 został zweryfikowany przez specjalną komisję do stopnia generała dywizji ze starszeństwem od 1 VI 1919. Zmarł 16 II 1952, pochowany został na cmentarzu w Milanówku. Był odznaczony wieloma wysokimi odznaczeniami rosyjskimi, a także nagrodzony złotą szablą. W Polsce niepodległej otrzymał m. in. Krzyż Virtuti Militari.

W małżeństwie z Wandą Witkowską (1883–1952) O. miał czworo dzieci.

 

Enc. Wojsk.; Kryska-Karski T., Żurakowski S., Generałowie Polski Niepodległej, Londyn 1976, toż, Uzupełnienie, Londyn 1977 (fot.); Rocznik oficerski, W. 1923, 1924; – Deruga A., Polityka wschodnia Polski wobec ziem Litwy, Białorusi i Ukrainy (1918–1919), W. 1969; Dziesięciolecie Polski Odrodzonej, (fot. zbiorowa); Grot L., Pawłowski I., Pirko M., Wielkopolska w walce o niepodległość 1918–1919, W. 1968; Wrzosek M., Polskie korpusy wojskowe w Rosji w latach 1917–1918, W. 1969; – Dowbór-Muśnicki J., Moje wspomnienia, W. 1935; – CAW: Teczka akt osobowych gen. Odyńca O-3460.

Mieczysław Wrzosek

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.