INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Witold Gołębiowski     
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gołębiowski Witold, pseud. Ildefons Krynicki (1885–1931), działacz niepodległościowy i plebiscytowy. Ur. 10 IX 1885 w Warszawie; do szkół uczęszczał w Król. Pol. Za udział w narodowej organizacji młodzieżowej został wydalony z gimnazjum, ale w czasie rewolucji r. 1905/6 kierował akcją strajkową w szkołach technicznych. Podczas krwawej demonstracji w Janowie Podlaskim brał udział w starciu z policją, został ranny, aresztowany i skazany na kilkumiesięczne więzienie. Wypuszczony na wolność, wyjechał w r. 1907 do Drezna i Monachium na studia malarskie, a stamtąd do Paryża. W r. 1912 osiadł w Galicji i wstąpił tu do Związku Strzeleckiego, a ok. r. 1914 do grona organizatorów Polskiej Organizacji Wojskowej (P.O.W.), w której występował pod pseud. Ildefonsa Krynickiego. Po wybuchu pierwszej wojny światowej w r. 1914 wstąpił do Legionów Polskich i brał udział w ich walkach. Następnie z polecenia władz warszawskich objął naczelną komendę P.O.W. na Białorusi i Litwie. Brał udział w wojnie 1920 r. W czasie akcji plebiscytowej na terenie Prus Wschodnich brał bardzo żywy udział w kierownictwie Wydziału Plebiscytowego dla Warmii i Mazur, uczestniczył też w naradach w Prezydium Rady Ministrów co do taktyki wobec Komisji Międzyalianckiej. Na polu akcji plebiscytowej G. propagował jednak metody zbyt ostre, nawet terrorystyczne (np. akcję granatami w terenie), a plany jego były nierealne. Za działalność wojskową odznaczony był orderem Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości z Mieczami. Zmarł 2 II 1931 r. w Warszawie.

 

Podob.: P. O. W. na ziemiach W. Ks. Litewskiego, Wil. 1934 s. 18 (tamże notatka biograf.); Słown. Artystów Pol., II; – Uziembło A., Walka o Mazury, „Niepodległość” T. 19: 1939 s. 268, 272, 275; „Zarzewie” 1931 s. 106–108; – Notatka A. Śnieżki w materiałach Red. P. S. B.

Red.

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.      

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.