INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Władysław Dorohostajski h. Leliwa, przyd. Monwid      Jonston, Jan (1603-1675) - Thaumatographia naturalis ... - Amsterdam 1661 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: SD XVII.1.255 - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja: iPSB.

Władysław Dorohostajski h. Leliwa, przyd. Monwid  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dorohostajski Władysław, h. Leliwa przydomku Monwid (1611–1638), cześnik W. Ks. Lit., jedyny syn marsz. wielkiego lit. Krzysztofa i Zofii Radziwiłłówny, wcześnie utracił ojca i »od pieluch« wychowywał się pod opieką hetmana Krzysztofa II Radziwiłła (pierwszy dziecinny list pisze doń w r. 1621). Nauki pobierał wspólnie z Bogusławem Leszczyńskim, z którym w l. 1628–9 przebywał w gimnazjum w Lesznie – głównej szkole protestanckiej kraju: Komeński nazywał go swym uczniem, a Jan Rybiński prosił na »chrzestnego«. W l. 1632–3 przebywał za granicą, w Niemczech i Holandii (Franeker i Lejda). Po powrocie objął starostwo żyzmorskie, posłował na sejm 1634 r. i był obrany na komisarza przy osobie króla na czas wojny. Dn. 7 IV 1636 wybrany na marszałka trybunału litewskiego, a niebawem 30 VIII mianowany cześnikiem W. Ks. Lit. Zmarł w maju 1638. Gorliwy kalwin (1631 r. wydał »ordynację dla kościołów swych majętności«), dbał też o należytą opiekę religijną dla swych poddanych prawosławnych w dobrach nepelskich. Osierocił córkę i żonę, Elżbietę z Podbereskich, która już 25 XI 1639 występuje jako żona Teodora Tarnowskiego. Przeszła ona na katolicyzm.

 

Wolff J., Senatorowie i dygnitarze; Jankowski Cz., Powiat oszmiański, Pet. 1896, I 338; Merczyng H., Zbory i senatorowie protestanccy, W. 1905, 94; Herbarze; Estr.; Vol. leg. III 395; Archeograficzeskij Sbornik XI, Wil. 1890; Autobiografia J. Rybińskiego, »Reformacja w Polsce« II; Pamiętniki A. S. Radziwiłła, P. 1839, I 305, 325, 377; 17 listów D-go i 3 jego żony do Krzysztofa II Radziwiłła – Arch. Ord. Nieświeskiej nr 2316 i 2317. 

Stanisław Herbst

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Ludwika Maria Gonzaga

1611-08-18 - 1667-05-10
królowa Polski
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.