INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Władysław Hipolit Stankiewicz     

Władysław Hipolit Stankiewicz  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 2003-2004 w XLII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stankiewicz Władysław Hipolit (1837–1929), powstaniec styczniowy, chirurg i urolog.

Ur. 21 IV w Warszawie, pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej z pow. orszańskiego, był synem Józefa i Krystyny z Karczewskich.

W r. 1850 ukończył S. szkołę powiatową w Warszawie, a nie mając środków na kontynuację nauki w gimnazjum, rozpoczął w r.n. praktykę w aptece. W r. 1855 zdał egzamin na podaptekarza. W l. 1856–7 uczył się w Szkole Farmaceutycznej, działającej przy Radzie Lekarskiej Król. Pol. i otrzymał stopień prowizora farmacji. Równocześnie przerabiał samodzielnie program gimnazjalny i uczęszczał na zajęcia pierwszego kursu studiów medycznych. Po zdaniu egzaminu dojrzałości (we wrześniu 1857) rozpoczął studia medyczne w Akad. Medyko-Chirurgicznej od drugiego roku (po uzyskaniu zgody i zaliczeniu wszystkich wcześniejszych egzaminów). Gdy w czerwcu 1859, po przyspieszeniu egzaminów, co było wymierzone w studentów zaangażowanych w działalność polityczną, Jan Kurzyna-Pelszewski wezwał kolegów do manifestacyjnej rezygnacji ze studiów, S. początkowo zastosował się do apelu, lecz potem potajemnie się wycofał. W marcu 1861 wszedł w skład Komitetu Akademickiego, któremu przewodził Karol Majewski, mającego zorganizować studentów zgodnie z dyrektywami Delegacji Miejskiej. Był też członkiem sądu koleżeńskiego. Miał wówczas zatarg z Apollem Korzeniowskim, zwolennikiem «czerwonych». W lipcu r.n. uzyskał dyplom lekarza cum eximia laude i został asystentem u Aleksandra Le Bruna w akademickiej klinice chirurgicznej (od listopada Wydz. Lekarski nowo utworzonej Szkoły Głównej Warszawskiej, SGW).

W lutym 1863, po wybuchu powstania styczniowego, na prośbę naczelnika m. Warszawy Stefana Bobrowskiego przygotował S. spis lekarzy, którzy następnie, nominowani przez Rząd Narodowy (RN), wyjechali w teren z pomocą chirurgiczną dla powstańców. Na jego wniosek powołano Komisję Lekarską przy Organizacji Miejskiej Warszawy, potem przekształconą w Sekcję Lekarską (nowa nazwa nie była używana konsekwentnie) Wydz. Wojny RN, do której wszedł jako przewodniczący wraz z Feliksem Sommerem i Polikarpem Girsztowtem. Zadaniem Komisji było kierowanie służbą sanitarną, mianowanie lekarzy wojewódzkich i powiatowych, a także zaopatrywanie oddziałów powstańczych w narzędzia chirurgiczne i środki opatrunkowe. W końcu marca lub na początku kwietnia t.r. opracował S. instrukcję dla lekarskiej służby polowej (nie zachowała się), która wydrukowana w 500 egzemplarzach i rozesłana do wszystkich lekarzy była używana obok innej, z 14 IV t.r. Głównym zadaniem S-a była tzw. chirurgia wędrowna, czyli konspiracyjne objazdy szpitali polowych, podczas których operował najcięższe przypadki i udzielał wskazówek lokalnym lekarzom. Jesienią 1863 w Kraśniku aresztowali go Rosjanie, ale za pomoc w leczeniu ich żołnierzy po bitwie pod Fajsławicami został zwolniony. W ciągu rocznej działalności w terenie wykonał S. ok. 800 operacji rannych powstańców po niemal wszystkich większych bitwach. Władze rosyjskie nie wykryły wprawdzie Komisji Lekarskiej, ale domyślając się udziału S-a w powstaniu podjęły znów decyzję o jego aresztowaniu. Ostrzeżony w ostatniej chwili przez Le Bruna, S. zbiegł 10 I 1864 przez Wrocław i Drezno do Paryża. W tej sytuacji utracił stypendium na studia zagraniczne w zakresie chirurgii, przyznane mu przez SGW. Wspomnienia o swym uczestnictwie w powstaniu spisał pod koniec życia na prośbę gen. Franciszka Białokura, który streścił je w artykule pt. „Materiały do opracowania służby zdrowia w powstaniu styczniowym” („Lekarz Wojsk.” R. 8: 1927 nr 1, osobno W. 1927).

W Paryżu działał S. w Komitecie Opieki nad Emigrantami przy komisarzu pełnomocnym RN Adamie Sapieże, jako ekspert od stopnia utraty zdrowia przy przyznawaniu zapomóg. Równocześnie pracował w szpitalach i klinikach chirurgicznych, specjalizował się z urologii u A. Nelatona oraz odbył kilkumiesięczne praktyki chirurgiczne w Londynie i Edynburgu. W r. 1865 Majewski, zeznając przed władzami rosyjskimi, ujawnił udział S-a w konspiracji przedpowstaniowej. S., nieświadom tego, powrócił po ogłoszeniu amnestii w r.n. do Warszawy. Przez siedem następnych lat pozostawał pod dozorem policyjnym, bez prawa ubiegania się o posadę w szpitalach rządowych.

S. pracował najpierw w charakterze lekarza prywatnego w Szpitalu Dzieciątka Jezus i Szpitalu Świętego Ducha. W r. 1866 został członkiem czynnym Tow. Lekarskiego Warszawskiego, w l. 1868–9 pełnił w nim funkcję sekretarza Oddz. Chirurgii i Okulistyki. Opublikował w tym czasie wraz z Janem Kwaśnickim i Józefem Wszeborem pierwszy tom podręcznika Chirurgia operacyjna (W. 1868). Następnie związał się z «Zakładem Leczniczym Prywatnym dra [Antoniego] Sikorskiego» (założonym w r. 1869, od r. 1875 – Warszawski Szpital dla Dzieci), w którym zorganizował oddział chirurgiczny i do r. 1877 był jego ordynatorem. W r. 1870 został mianowany nadetatowym (od r. 1872 etatowym) ordynatorem w Szpitalu św. Rocha. Podczas wojny rosyjsko-tureckiej (1877–8) zorganizował tam oddział chirurgiczny dla leczenia rannych żołnierzy. Małżeństwo zawarte wówczas z Adelajdą Lesznowską, wnuczką Antoniego (zob.), bratanicą Antoniego juniora (zob.) i siostrą Stanisława (zob.) Lesznowskich – współwłaścicieli i redaktorów „Gazety Warszawskiej”, blisko też spokrewnioną z Le Brunem – dało S-owi świetne koneksje w Warszawie. Bywali potem u Stankiewiczów m.in. prałat Zygmunt Chełmicki i Henryk Sienkiewicz. Przyjaźnił się S. z Hieronimem Kieniewiczem, u którego w Dereszewiczach nad Prypecią często polował. Równocześnie z pracą w Szpitalu św. Rocha, był od r. 1877 kolejno asystentem i naczelnym lekarzem Szpitala Wolskiego działającego przy «Domu Przytułku i Pracy» fundacji Stanisława Staszica. W r. 1880 opuścił stanowiska w obu tych szpitalach i podjął obowiązki ordynatora oddziału chirurgicznego w Szpitalu Ewangelickim. W r. 1882, wysłany przez gminę ewangelicką do Paryża i Londynu, zapoznał się z organizacją tamtejszych oddziałów chirurgicznych i zakupił narzędzia chirurgiczne. Przysyłał stamtąd korespondencje do „Medycyny” (1882 nr 17, 18, 24, 25, 27, 29). Stopniowo zmodernizował oddział: urządził oddzielną salę opatrunkową, nowoczesną salę operacyjną ze sterylizacją i wodą bieżącą, wyposażył sale chorych w wentylację, ciepłą i zimną wodę, nowe łóżka i odpowiednią ilość pościeli, wprowadził nowe wówczas na ziemiach polskich metody pielęgnacji chorych. Wkrótce oddział S-a stał się wzorem dla przekształceń oddziałów chirurgicznych innych szpitali warszawskich. W r. 1900 komitet szpitalny gminy ewangelickiej powierzył S-owi stanowisko naczelnego lekarza szpitala (oficjalna nominacja nastąpiła w r. 1902). Dodatkowo pracował S. w l. 1880–1913 na etacie chirurga kolei Warszawsko-Wiedeńskiej oraz Warszawsko-Bydgoskiej; w r. 1883 doprowadził do podjęcia przez zjazd lekarzy kolejowych decyzji o zorganizowaniu izb opatrunkowych na niektórych stacjach. Ponadto w tym okresie działał jako członek zarządu Funduszu im. Józefa Ignacego Kraszewskiego (1884), pełnił funkcję wiceprzewodniczącego I Zjazdu Chirurgów Polskich w Krakowie (październik 1889), a także należał do inicjatorów powstania w r. 1896 Tow. Doraźnej Pomocy Lekarskiej w Warszawie i został członkiem jego zarządu (1897).

S. wykonywał operacje ze wszystkich działów chirurgii, m.in. w ginekologii pierwszy na ziemiach polskich przeprowadził owariotomię (1882) – wycięcie torbieli jajnika. W chirurgii kostnej zastosował szereg przyrządów własnego pomysłu, był mistrzem w leczeniu przestarzałych złamań. Największe jednak sukcesy odniósł w urologii, m.in. w ostatnich l. XIX w. sprowadził do Warszawy pierwszy cystoskop do wziernikowania pęcherza oraz zapoznał tutejsze środowisko medyczne z nową metodą badania pęcherza i nerek. W l. 1899 i 1902 jako jeden z pierwszych lekarzy polskich wykonał nefroktomię (usunięcie nerki). Biegle wykonywał kruszenie kamieni w pęcherzu, zajmował się też nowotworami pęcherza i gruźlicą układu moczopłciowego. Najciekawsze przypadki ze swojej praktyki chirurgicznej przedstawiał ponad 70 razy na posiedzeniach Tow. Lekarskiego Warszawskiego (TLW) i opisał w blisko 100 artykułach, głównie w „Pamiętniku Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego” (który redagował w l. 1868–9), ale też w „Gazecie Lekarskiej” i „Medycynie”. Często wyjeżdżając za granicę, śledził postęp w swojej specjalności. Wykształcił wielu chirurgów, m.in. Aleksandra Zaleskiego i Emila Burschego. Jako uznany autorytet chirurgiczny został wybrany w r. 1904 na przewodniczącego sekcji chirurgicznej TLW. W r. 1906 uroczyście obchodzono 25-lecie jego pracy w Szpitalu Ewangelickim, pięć lat później z okazji 30-lecia pracy i 50. rocznicy otrzymania dyplomu lekarskiego, „Przegląd Chirurgiczny i Ginekologiczny” (którego w r. 1909 był współzałożycielem) poświęcił mu jeden z zeszytów (1912 z. 1). W październiku 1910 był S. honorowym przewodniczącym XVII Zjazdu Chirurgów Polskich w Warszawie. W r. 1917 został członkiem honorowym Rady Lekarskiej Król. Pol. i t.r. przewodniczył I Zjazdowi Polskich Lekarzy Wojskowych w Warszawie. Dn. 1 I 1919 ze względu na wiek zrezygnował z pracy w szpitalu, przekazał jego kierownictwo Leonowi Babińskiemu i przeszedł na emeryturę; jednak przez cały r. 1919, ze względu na liczne powołania personelu szpitalnego do wojska, kierował zastępczo ambulatorium chirurgicznym. Podczas wojny polsko-sowieckiej 1920 r. włączył się w leczenie rannych żołnierzy, potem przez kilka lat codziennie przychodził do szpitala i dzielił się swym doświadczeniem. Dn. IX 1921 otrzymał doktorat honoris causa Uniw. Warsz. Został członkiem honorowym powstałego w r. 1925 Tow. Chirurgicznego Warszawskiego. Zmarł 14 VI 1929 w Warszawie, pochowany został w grobie rodzinnym na cmentarzu Powązkowskim. Odznaczony był Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1923) i odznaką honorową Szkoły Podchorążych.

W małżeństwie z Adelajdą z Lesznowskich (zmarłą wcześnie) miał S. córkę Jadwigę (1872–1965), zamężną najpierw za Stanisławem Lilpopem (1863–1930), synem Stanisława (zob.), a po rozwodzie powtórnie (1904) za Józefem Śliwińskim (1865–1930), jednym z najbardziej znanych pianistów polskich przełomu XIX i XX w. Wnuczką S-a była Anna z Lilpopów, żona Jarosława Iwaszkiewicza.

 

Portrety Adelajdy Stankiewiczowej, olej, w: Muz. im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku; – Bibliogr. Warszawy, III–V; Konopka, Pol. bibliogr. lek. XIX w.; – Biogr. Lexikon d. hervorr. Ärzte; Kośmiński, Słown. lekarzów (częściowa bibliogr.); Słown. lek. pol. XIX w., II (fot.); –Boniecki, XIV 172; – Słown. pol. tow. nauk., II cz. 2, 3; – Chojna J. W., Zarys dziejów urologii polskiej, Wr. 1974; Hist. Nauki Pol., IV cz. 1–2; Klukowski Z., Instrukcja dla lekarzy polowych, „Lekarz Wojsk.” R. 18: 1937 t. 30 s. 119; Mitzner P., Hania i Jarosław Iwaszkiewiczowie, Kr. 2000 (dot. Jadwigi Stankiewiczówny); Neugebauer K., Rys historyczny Szpitala Ewangelickiego w Warszawie, „Medycyna” 1931 nr 8 s. 251, nr 9 s. 279–82, nr 10 s. 315–16 (fot.); Ostrowska T., Polskie czasopiśmiennictwo lekarskie w XIX wieku (1800–1900), Wr. 1973; Peszke J., Stulecie Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego 1820–1920, W. 1931; Podgórska-Klawe Z., Szpitale warszawskie 1388–1945, W. 1975; Ramotowska F., Tajemne państwo polskie w powstaniu styczniowym 1863–1864. Struktura organizacyjna, W. 1999; Rozmarynowski W., Lekarze-weterani 1863 r., „Lekarz Wojsk.” R. 6: 1925 nr 3 s. 220–3; Szkoła Gł. Warsz. Mater., II 86, 157; Śródka A., Niektóre okoliczności powstania wydziałów lekarskiego i farmaceutycznego Uniwersytetu Warszawskiego, „Arch. Hist. Med.” T. 49: 1986 z. 2 s. 161; Wybieralski A., Zarys historii Warszawskiego Szpitala dla Dzieci (1869–1969), W. 1969; Zarys dziejów chirurgii polskiej, Red. W. Noszczyk, W. 1989 (częściowa bibliogr.); Zembrzuski L., Złota księga Korpusu Sanitarnego Polskiego 1797–1918, W. 1937 s. 95–6; – Urzędowy spis lekarzy uprawnionych do wykonywania praktyki lekarskiej oraz aptek w Rzeczypospolitej Polskiej, W. 1924/5 s. 322; – Iwaszkiewiczowie A. i J., Listy 1922–1926, Oprac. M. Bojanowska, E. Cieślak, W. 1998 (fot. na s. 320); Kieniewicz A., Nad Prypecią, dawno temu…, Wyd. S. Kieniewicz, Wr. 1989; Rybicki S., Wspomnienia, w: Spiskowcy i partyzanci 1863 roku, Red. S. Kieniewicz, W. 1967; Zbiór zeznań; Zeznania śledcze o powstaniu; – „Biul. Dyrekcji Służby Zdrowia Publ.” R. 1: 1918 nr 1 s. 3, nr 3 s. 34, 36; „Gaz. Lek.” R. 24: 1889 nr 42 s. 853, R. 35: 1900 nr 14 s. 367, R. 48: 1913 nr 3 s. 83; „Kur. Warsz.” 1906 nr 150; „Lekarz Wojsk.” R. 4: 1923 nr 7 s. 649; „Medycyna” T. 8: 1880 nr 36 s. 575, T. 10: 1882 nr 9 s. 147, nr 15 s. 251, T. 11: 1883 nr 27 s. 455; „Pam. Tow. Lek. Warsz.” T. 49: 1863 s. 508, T. 55: 1866 s. 248; „Polska Zbrojna” 1923 nr 158; „Przegl. Lek.” R. 45: 1906 nr 24 s. 453; „Tyg. Ilustr.” 1884 nr 8, 1894 nr 38 (fot.), 1906 nr 23 (fot.), 1917 nr 6 (fot. zbiorowa); – Nekrologi i wspomnienia pośmiertne z r. 1929: „Kur. Warsz.” nr 163 (wyd. wieczorne), nr 164 (wyd. wieczorne, F. Podkóliński), nr 166 (wyd. poranne, opis pogrzebu S-a), „Lekarz Wojsk.” R. 10 nr 12 s. 661–4 (F. Białokur), „Pol. Przegl. Chirurgiczny” T. 8 z. 5–6 s. 529– 33 (E. Bursche, częściowa bibliogr., fot.); – B. Jag.: rkp. Przyb. 191/72 k. 110 (mater. L. Guranowskiego: curriculum vitae sporządzone przez S-a 28 VI 1910); – Informacje Ewy Cieślak i Małgorzaty Bojanowskiej z Muz. im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Stanisław Tadeusz Sroka

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca publikowane w kolejnych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.