INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Władysław Józef Świątecki      Władysław Świątecki, wizerunek na podstawie fotografii (TŚ).
Biogram został opublikowany w LI tomie Polskiego Słownika Biograficznego w latach 2016-2017.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Świątecki Władysław Józef (1895—1944), inżynier mechanik, konstruktor lotniczych wyrzutników bombowych.

Ur. 20 XII w Warszawie, był synem Jana, lekarza chirurga, i Józefy z Papiewskich.

Po ukończeniu w r. 1913 Szkoły Handlowej Siedmioklasowej Miejskiej w Radomiu, następnie Szkoły Mechaniczno-Technicznej H. Wawelberga i S. Rotwanda w Warszawie studiował Ś. w Inst. Politechnicznym w Petersburgu. Pod koniec pierwszej wojny światowej służył od marca do czerwca 1918 w stopniu chorążego w Awiacji I Korpusu Polskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Potem był w Warszawie współorganizatorem powstałego w październiku t.r. Tajnego Związku Lotników i w listopadzie brał udział w przejęciu lotniska mokotowskiego. W l. 1918—20 służył jako porucznik pilot w 8. eskadrze wywiadowczej; zestrzelono go podczas walk na froncie wojny polsko-sowieckiej 1920 r. Został wówczas odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V kl. i Krzyżem Walecznych.

Od r. 1923 był Ś. oficerem wojskowego nadzoru technicznego w wytwórni samolotów «Zakłady Mechaniczne E. Plage i T. Laśkiewicz» w Lublinie. Zaprojektował wtedy pierwszy wyrzutnik bombowy SW, który został wypróbowany na samolocie Ansaldo 300-2, budowanym w Polsce na licencji włoskiej. Wyrzutnik ten, opatentowany w wielu krajach, był stosowany przez wytwórnię «Ansaldo» w sprzedawanych do Polski samolotach A-300-4 oraz przez francuską wytwórnię «Potez» w samolotach Potez 25, eksportowanych do Polski i innych krajów. Od grudnia 1923 był Ś. członkiem Polskiej Misji Zakupów Wojskowych w Paryżu, powołanej przez Dep. Żeglugi Powietrznej MSWojsk. Ukończył wtedy tamtejszą École Supérieure de l’Aéronautique i uzyskał w r. 1926 dyplom inżyniera lotniczego. Po powrocie do Lublina w r. 1926 objął w wytwórni samolotów stanowisko dyrektora technicznego. Wyprodukowano tam wówczas serię jego wyrzutników dla Rumunii, a w Polsce stosowano je w budowanych na licencji samolotach Potez 25 oraz w trójsilnikowych bombowcach Fokker F-VIIB/3m. W r. 1928 konstrukcja Ś-ego zajęła pierwsze miejsce w konkursie na wyrzutniki bombowe, zorganizowanym przez Dep. Aeronautyki MSWojsk.

W r. 1930 założył Ś. w Lublinie własną fabrykę «W. Świątecki — Wytwórnia Wyrzutników do Bomb i Przyrządów Uzbrojenia». Opracował tam i produkował wyrzutniki, m.in. do ciężkich bomb, poziomo-piętrowe i elektryczne, także na potrzeby Rumunii i Jugosławii; wykonywano je również w Fabryce Karabinów w Warszawie. Na różne wyrzutniki bombowe otrzymał do r. 1935 dziewięć polskich patentów. Wyrzutnik Ś-ego montowano w samolotach myśliwskich PZL P.11, treningowych PWS-26 oraz w prototypach samolotu PZL.46 «Sum», a także w eksportowanych do Rumunii, Bułgarii, Grecji i Turcji samolotach PZL P.24 i PZL.43. Łącznie w wyrzutniki Ś-ego wyposażono 750 samolotów polskiej produkcji, a licencje zakupiły wytwórnie: francuska «Gardy» i włoska «Caproni» w r. 1937 oraz rumuńska «IAR» w r. 1939. W wyrzutniki te został wyposażony wodnosamolot torpedowy Cant Z-506B, który polskie lotnictwo morskie nabyło w r. 1939 we Włoszech. Dowództwo polskiego lotnictwa wojskowego nie dopuściło jednak do zastosowania wyrzutników Ś-ego w konstruowanych w poł. l. trzydziestych samolotach rozpoznawczo-bombowych PZL.23 «Karaś» i bombowych PZL.37 «Łoś», ponieważ Ś. nie zgodził się zostać pracownikiem wytwórni «Avia» lub Fabryki Karabinów. Przed wybuchem drugiej wojny światowej firma Ś-ego zatrudniała ok. 100 pracowników.

Ś. we wrześniu 1939 zniszczył całą dokumentację swej fabryki i ewakuował się przez Rumunię do Francji. W 1. poł. r. 1940 projektował tam wyrzutniki bombowe w firmie «SADEA». Po inwazji niemieckiej przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie od r. 1941 pracował w stopniu kapitana w Biurze Informacji i Tłumaczeń przy Centrum Polskich Sił Powietrznych w Blackpool. Już pod koniec r. 1940 przekazał brytyjskiemu Min. Produkcji Lotniczej swój pomysł wyrzutników elektro-magnetycznych, opartych na zasadzie dźwigni wielokrotnej, przeznaczonych do bomb o masie 1800 kg. Dla opracowania dokumentacji tego wyrzutnika i wykonania jego prototypu przeszedł na kilka miesięcy do pracy w Polskiej Sekcji przy 13. Jednostce Napraw (Maintenance Unit) Royal Air Force w Henlow; na wyrzutnik ten uzyskał brytyjski patent nr 553310. Inst. Lotniczy w Farnborough opracował wg patentu Ś-ego wyrzutniki do różnych wielkości bomb, oznaczone jako Mk F, Mk FW, Mk J, Mk K, Mk N i MK EM/ET, wytwarzane głównie w wytwórni lotniczej «Vickers-Armstrong». Łącznie w Wielkiej Brytanii wyprodukowano 165 593 wyrzutniki Ś-ego; odegrały one ważną rolę w działaniach drugiej wojny światowej. Rozwinięciem koncepcji Ś-ego były też brytyjskie wyrzutniki do bomb 6i 10-tonowych, a także opracowany w r. 1943 przez Jerzego Rudlickiego dla lotnictwa amerykańskiego, oparty na systemie Ś-ego wyrzutnik dla bombowców Boeing B-17 «Latająca Forteca». Ś. zmarł 28 IV 1944 w Edynburgu, został pochowany na tamtejszym cmentarzu Corstorphine Hill.

W małżeństwie z Władysławą z domu Łoś miał Ś. troje dzieci: synów Władysława (1926—2009), fizyka, profesora Lawrance Berkeley National Laboratory w Kalifornii, i Tadeusza, oraz córkę Annę.

 

Domański J., 1000 słów o samolocie i lotnictwie, W. 1978 s. 337—8; PSB (Rudlicki Jerzy); Słown. pionierów techn.; Słown. techników, z. 4/5; — Cynk B. J., Tajemnica wyrzutników Świąteckiego, „Skrzydlata Polska” 1973 nr 5 s. 12—13 (fot.), nr 6 s. 12; Glass A., Polskie konstrukcje lotnicze do 1939 r., Sandomierz 2007 II 13, 24, 2008 III 40, 69; tenże, Polskie konstrukcje lotnicze 1939—1954, Sandomierz 2013 V 98; Ku czci poległych lotników. Księga pamiątkowa, Red. M. Romeyko, W. 1933 s. 171 (fot.); Morgała A., Samoloty wojskowe w Polsce 1924—1939, W. 2003; Płoszajski J., Technicy lotnictwa polskiego na Zachodzie 1939—1946, Londyn 1993—9 cz. 1—2; — CAW: Akta osobowe.

 

Andrzej Glass

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.