INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wojciech Bieczyński h. Łodzia      Das Innere von Constantinopel - staloryt w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - fragment.

Wojciech Bieczyński h. Łodzia  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bieczyński Wojciech, h. Łodzia, dworzanin, później sekretarz królewski, chorąży kaliski. Pochodził prawdopodobnie z woj. poznańskiego, powiatu kościańskiego. Zamłodu wiele podróżował. Zapewne podczas swoich podróży na Wschód posiadł doskonałą znajomość języka tureckiego zarówno w słowie jak i w piśmie. Dzięki tej okoliczności był zatrudniany często przez Rzeczpospolitą w charakterze gońca i posła do Turcji i Krymu. W Konstantynopolu na dworze sułtańskim widzimy go po raz pierwszy w r. 1644. Później w r. 1649 jeździł jako »młody człek, ale języka tureckiego dobrze wiadomy« z listami do sułtana Mahometa IV. W następnym roku dwukrotnie podróżował w sprawach publicznych do chana tatarskiego Islam Gireja. Z końcem marca zawoził listy, dotyczące spraw ugody zborowskiej, pośredniczył w uwolnieniu z niewoli tatarskiej jeńców korsuńskich, a przedewszystkiem obu hetmanów kor., wreszcie załatwiał misję sekretnego wywiadu, czy Tatarzy nie byliby skłonni, na wypadek dojścia do skutku projektowanej wojny polsko-tureckiej, zwrócić się przeciwko Turcji. W czerwcu został wysłany powtórnie do chana tatarskiego, tym razem celem uzgodnienia linji postępowania przeciw Moskwie. Kiedy jednak Moskwa złagodziła żądania poselstwa Puszkinów, zawrócono B-go z drogi. Z końcem tegoż roku posłował znowu na Krym, gdyż w przededniu nowej wojny polsko-kozackiej chodziło o rozbicie przymierza kozacko-tatarskiego. W r. 1651 brał udział w kampanji beresteckiej jako sekretarz Jana Kazimierza i tłómacz wojskowy. Ważną również rolę odegrał B. w r. 1653. W układach polsko-tatarskich pod Żwańcem był tłómaczem i zakładnikiem podczas trwania pertraktacyj. Następnego roku przesłuchiwał na zamku warszawskim w obecności króla posła tatarskiego Sulima Agę, który przybył celem ostatecznego sprecyzowania warunków sojuszu polsko-tatarskiego, zwróconego przeciw Moskwie i Kozakom. W rok potem posłował do obu hospodarów wołoskich oraz do Konstantynopola. W tym czasie tracimy go jednak zupełnie z oczu, giną bowiem w źródłach wszelkie o nim ślady.

 

Boniecki; Uruski; Hruszewski, Ist. Uk. Rusi, IX indeks: Gawroński, B. Chmielnicki, II 99; Oświęcim, Diarjusz; Michałowski, Ks. Pam.; Rudawski, II 362; Grabowski, Ojczyste Wspom. 70; Temberski, Annales; Arch. Główne, Liber Legationum, nr. 35 k. 79–80; Ossolineum, rkp. 225, 373, i 357; Arch. Akt. Daw. m. Krakowa, Rusieckich nr. 31, k. 121–2; Czart. rkp. 147 i 148. Poszukiwania w Arch. Państw. w Poznaniu i w Arch. Głów. nie dały żadnych rezultatów.

Eugenjusz Latacz

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.