INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wojciech Dzierżek h. Nieczuja  

 
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dzierżek Wojciech (ok. 1714–ok. 1774), h. Nieczuja, syn Franciszka, starosty bachtyńskiego, i Konstancji Wybranowskiej, 1 v-o Józefowej Duninowej, po ojcu starosta bachtyński, podstoli latyczowski, dziedzic rozległych włości na Podolu. Niezadowolony z rządów saskich w r. 1733 głosował z woj. ruskiego na St. Leszczyńskiego, w nast. latach głównie poświęcił się sprawom majątkowym. Był posesorem wsi starostwa barskiego Malczowce i Lipinki; w r. 1743 działem między Dzieduszyckimi i Kossakowskimi, potwierdzonym transakcją w r. 1755, a uzupełnionym działem z Rzewuskimi w r. 1762, dostała mu się część schedy po Czuryłach, klucz śnitkowski z sześciu wsiami. Z nich same Michałowce przynosiły rocznej intraty 4528 złp. W tym czasie prowadził długotrwale procesy majątkowe z Wybranowskimi, zaś w r. 1753 zawzięty spór graniczny między Chrzanówką i Barlińcami z ks. Świętosławem Czetwertyńskim.

W r. 1764 usunął się od elekcji St. A. Poniatowskiego, po czym wziął żywy udział w ruchu opozycyjnym. Od r. 1767 w jego dworze w Michałowcach zbierają się malkontenci, emisariusze Potockich i Krasińskich; często tu gościł przyjaciel Dzierżków ks. Marek, Józef Pułaski i Michał Krasiński. Tu został ułożony i podpisany, początkowo przez 8 osób, akt konfederacji barskiej, w czym D. brał czynny udział. W Michałowcach przechowywano stół i fotele, jako pamiątki i świadków tych czynności, zaś w kościele śnitkowskim, którego budowę rozpoczął D. w r. 1768, istniała ambona, z której wg podania miał głosić kazania ks. Marek.

D. zmarł ok. r. 1774, pochowany w Śnitkowie. Żonaty dwukrotnie: z Heleną Bukowską i Barbarą Dunin Wąsowiczówną, pozostawił 3 córki i 5 synów, wśród nich Rafała z 1. małżeństwa.

 

Boniecki; Uruski; Borkowski-Wąsowicz, Elektorowie; Pułaski K., Kronika polskich rodów szlacheckich Podola, Wołynia i Ukrainy, II (w druku); Słow. geogr. VI, 301, X, 935–6; Górski Wł., Powiat mohylowski w gubernii podolskiej, Kr. 1902, 86, 228, 277–81; Rolle J., Zameczki podolskie na kresach, Kr. 1872, 189–90; RolIe M., Z przeszłości. Okręg rowski, starostwo barskie, Lw. 1896, 228; B. Kras. 3059. B. im. Łopacińskiego w Lublinie.

Julian Nieć

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.