INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Zygmunt Bośniacki      Zygmunt Bośniacki, wizerunek na podstawie fotografii z ok. 1875 r.

Zygmunt Bośniacki  

 
 
1837-03-31 - 1921-07-23
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bośniacki Zygmunt (1837–1921), lekarz i przyrodnik. Urodzony w Krośnie z ojca Jana, burmistrza, gimnazjum ukończył w Krakowie, gdzie od r. 1856/7 studjował medycynę w Uniw. Jag. 20 XII 1862 otrzymał stopień doktora na podstawie rozprawy: Mchy i torfowce na Tatrach, Pieninach i Beskidzie rosnące. Zapewne na zamiłowanie jego do geologji wpłynął fakt, że profesorem tego przedmiotu był w Krakowie Zejszner. B. więc z zawodu był lekarzem w Krośnie, z zamiłowania geologiem, paleontologiem, głównie paleoichtjologiem. Zgromadził z tzw. łupków menilitowych, jednej z formacyj karpackich, duży zbiór skamieniałych ryb, które opracował naukowo w Wiedniu w l. 1869 i 1870. Zbiór ten zawierał 114 gatunków ryb kopalnych; padł on jednak ofiarą pożaru, który nawiedził Krosno. Następnie B. zebrał drugi zbiór ryb z Karpat, obejmujący 91 gatunków w 33 rodzajach. Zbiór ten i praca nad nim zajęły mu wedle jego własnych słów »pół wieku życia«.

W l. 1870–4 wydawał B. perjodyk sezonowy, Iwonicz w czasie pory kąpielowej. Niebawem przeniósł się w okolice Pizy we Włoszech, w którem to mieście w r. 1877 na posiedzeniu «Società Toscana di Scienze naturali« jako członek tegoż towarzystwa zapowiedział mającą się ukazać w Wiedniu pracę pt. Fischfauna der karpatischen Fischschiefer. Na jednym z dzikich pagórków Monte Pisano w Bagni di San Giuliano Toscano wybudował komfortową willę (1888 ?), zwaną Belwederem, i tu spoczęły jego drugie zbiory skamielin rybich z Karpat. W «Rendiconto delle Soc. Tosc. di scienze naturali« znajdujemy w r. 1879 pracę B-go paleoichtjologiczną z trzeciorzędu włoskiego, zaś w rocznikach 1890 i 1894 rozprawy o florze permskiej (z formacji verrucano) z Monte Pisano, wśród których leżała jego willa. Zbiory swoje, bibljotekę geologiczną i gotowe manuskrypty zapisał (1 I 1910) jeszcze za życia Muzeum im. Dzieduszyckich we Lwowie, a niektóre mniej ciekawe okazy do »Naturhistorisches Museum« w Wiedniu. Mimo to do wykonania tego testamentu nigdy nie doszło. W ten sposób przepadły dla kraju nietylko bogate zbiory, o które w swoim czasie ubiegały się największe muzea (British Museum, muzea w Monachium i Wiedniu), ale i wyniki pracy około sześćdziesięciu lat życia człowieka, który zebrał najpiękniejsze może zbiory paleoichtjologiczne, opracował je i uchodził w swoim czasie za głośnego znawcę tego działu nauki.

B. był współpracownikiem Komisji Fizjograficznej P. A. U. Jego żoną była znana pisarka dramatyczna, Eliza. Umarł 23 VII 1921, przedtem jednak w r. 1920 sprzedał willę w S. Giuliano i 3 inne nieruchomości za 70.000 lirów.

 

Akta Wydz. lek. U. J. z 1862; »Kosmos« 1911; »Kurjer Warsz.« z 3 XII 1910; «Rendiconto Soc. Tosc. di sc. Nat.« 1877, 1879, 1890.

Jan Nowak

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt Szczęsny Feliński

1822-11-01 - 1895-09-17
święty
 

Stanisław Witkiewicz

1851-05-21 - 1915-09-05
architekt
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Kozakiewicz

1857-12-09 - 1927-03-15
szewc
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.