INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Zygmunt Gajewicz     

Zygmunt Gajewicz  

 
 
1880-10-24 - 1942
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gajewicz Zygmunt (1880–1942), ksiądz i pedagog. Ur. 24 X w Modlinie jako syn Józefa i Natalii z Woyciechowskich. Ukończył II Gimnazjum w Warszawie w r. 1899. Tamże w rok później wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego. W r. 1905 rozpoczął pracę kapłańską jako wikariusz w Zgierzu. W ll. 1906–11 sprawował tę funkcję przy wielu kościołach parafialnych w b. Królestwie; w międzyczasie był kapelanem »Królikarni« pod Warszawą. Następnie został administratorem parafii w Otwocku, wreszcie proboszczem w Kiczkach (1913). W okresie wojennym oddał się wyłącznie pracy pedagogicznej jako prefekt szkół w Zgierzu. W ll. 1922–3 zamianowany profesorem, a później wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi oraz cenzorem ksiąg kościelnych. Od r. 1923 poświęcił się całkowicie pracy duszpasterskiej na licznych parafiach diecezji łódzkiej. W r. 1933 został proboszczem b. kolegiaty w Łasku oraz dziekanem dekanatu łaskiego. W trzy lata później powołano G-cza na członka i przedstawiciela łódzkiej Kurii Biskupiej w Radzie Szkolnej Powiatowej w tymże mieście. Tutaj został aresztowany w październiku r. 1941 przez niemieckiego okupanta i osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie zginął wiosną r. 1942. Za zasługi położone dla Kościoła otrzymał w r. 1922 godność kanonika honorowego katedry łódzkiej.

 

Arch. Kurii Biskupiej w Łodzi, Akta osobiste ks. Z. G. oraz Spisy duchowieństwa i parafij diecezji łódzkiej w ll. 1922–39.

Roman Kaczmarek

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.