INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Adrian (Adrjan) Bielatowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bielatowski Adrjan (1700–1770), nauczyciel i panegirysta pijarski. Urodził się w woj. krakowskiem w miejscowości bliżej nie znanej. Po wstąpieniu do zakonu pijarskiego przez sześć lat uczył filozofji scholastycznej, a przez następnych sześć zasad teologji. Prócz tego zajmował się medycyną i matematyką, w szczególności gnomoniką, i po różnych domach pijarskich sporządził dużo zegarów słonecznych, które jeszcze na początku XIX w. utrzymywały pamięć o ich twórcy. W r. 1755 był profesorem matematyki w Szczuczynie; już wówczas miał gotowy rękopis obszernej Gnomoniki w języku łacińskim, która jednak nie wyszła drukiem. Należał do lepszych kaznodziejów zakonnych. Przez sześć lat doskonale wywiązywał się z obowiązków magistra nowicjuszy, wkońcu zaś został prorektorem domu pijarskiego w Podolińcu na Spiszu, gdzie zmarł 10 III 1770. Dbając o potrzeby zakonu, pisał B. i ogłaszał drukiem liczne panegiryki okolicznościowe, w których sławił pochodzenie i zasługi osób, wspierających pijarów.

 

Janocki J. D., Lexikon d. itzlebenden Gelehrten in Polen, Breslau 1755, II 150; Bielski Sz., Vita et scripta quorundam… Scholarum Piarum… professorum, W. 1812, 75–76; Estr.

Stanisław Szczotka

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.