INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Aleksander Karol Konkowski  

 
 
2 poł. XVIII w. - 1poł. XIX w.
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Konkowski Aleksander Karol (w. XVIII/XIX), profesor matematyki Szkoły Elementarnej Artylerii i Inżynierii. Ur. w Horkach na Wołyniu, był synem Józefa, ziemianina. W powstałej w r. 1808 Szkole Elementarnej Artylerii i Inżynierii w Warszawie pełnił K. jako porucznik obowiązki profesora matematyki, a zarazem inspektora w gimnazjum w Płocku. Z żony Anny Brzozowskiej miał K. trzech synów: Ludwika, budowniczego w Radomskiem, Waleriana, budowniczego w Hrubieszowszczyźnie, i Józefa, z którymi wywodzi swe szlachectwo w r. 1834. Był autorem podręcznika pt. Nauka matematyki do użycia szkoły elementarnej Artylerii i Inżynierów (t. 1, W. 1811). Książka dedykowana jest ks. Józefowi Poniatowskiemu jako ministrowi wojny i Naczelnemu Dowódcy, w podzięce za starania dla utrwalenia materialnego bytu szkoły. Podręcznik obejmuje systematycznie ujęty wykład o liczbach całkowitych i ułamkowych, naukę o potęgach i pierwiastkach, obszerne rozważania własności stosunków i proporcji, na końcu omówienie postępów arytmetycznych i geometrycznych oraz logarytmów. Ważnym ze względów praktycznych szczegółem jest dołączenie do podręcznika Tablic wag i miar krajowych i zagranicznych wraz z zamiennikami na nowe miary systemu metrycznego. Wprowadzone w podręczniku definicje zestawione są schematycznie. Wykład jest jasny i przystępny, przy czym widać dążność przystosowania podawanych wiadomości do praktyki życia. Książce tej poświęcił obszerną recenzję w „Dzienniku Wileńskim” profesor M. Poliński. Podkreślając walory dydaktyczne podręcznika, zarzuca jednak autorowi zbyt daleko posunięte naśladownictwo podręczników Bezouta (ma tu na myśli głównie „Naukę matematyki do użycia artylerii francuskiej”, tłumaczoną przez J. Jakubowskiego, drukowaną w 1781). Recenzja ta zasługuje na uwagę ze względu na wnikliwą analizę porównawczą wartości dydaktycznych używanych wówczas podręczników arytmetyki. W polemice z recenzentem K. podał, że ma gotowe dalsze podręczniki (algebry, geometrii, trygonometrii), nie ma jednak możliwości ich wydania ze względu na małe zapotrzebowanie książek tego typu („Dzien. Wil.” T. 4 s. 69–79).

 

Estreicher; Enc. Org.; W. Enc. Ilustr.; Boniecki; Uruski; – Bugajski J., Wyższe szkolnictwo wojskowe w Polsce XIX wieku, I. Szkoła Aplikacyjna Artylerii i Inżynierii w Księstwie Warszawskim, Studia i Mater. do Hist. Wojsk., W. 1961 VII cz. 2 s. 98–142; Gembarzewski, Wojsko Pol. 1807–14, s. 220, 221, 224; – Kołaczkowski K., Wspomnienia, Kr. 1897 cz. 1 s. 68; – „Dzien. Wil.” 1816 t. 3 s. 84–110, 168–85, t. 4 s. 69–79; „Gaz. Warsz.” 1809 nr 25, 27 dod. s. 470.

Jadwiga Dianni

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.