INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Alfons Erlicki  

 
 
1846-12-23 - 1902-11-20
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Erlicki Alfons (1846–1902), psychiatra. Ur. się w Warszawie (Marymont) 23 XII. Tamże ukończył gimnazjum realne, po czym w r. 1862 wstąpił na Wydział Inżynierski Instytutu Politechnicznego w Puławach, który jednak został w r. następnym zwinięty. E. studiował wobec tego medycynę w Szkole Głównej w Warszawie, uzyskując w r. 1868 stopień lekarza. Zajmował się następnie praktyką lekarską w Wyszkowie w pow. pułtuskim i w Turku w Kaliskiem. W r. 1870 został lekarzem progimnazjum w Częstochowie, a wkrótce i lekarzem miejskim tamże. W r. 1877, po dwuletnich staraniach, wysłany został przez Departament Medycyny Ministerstwa Spraw Wewn. na dwa lata do Akademii Medyko-chirurgicznej w Petersburgu, gdzie oddawał się studiom neurologicznym i psychiatrycznym w klinice prof. Mierzejewskiego. W r. 1878 musiał spełniać obowiązki lekarza wojskowego w Bułgarii. Po powrocie uzyskał w r. 1880 doktorat medycyny w Petersburgu na podstawie pracy pt. Zmiany w rdzeniu kręgowym amputowanych psów. Praca ta wyszła drukiem w języku rosyjskim w r. 1879 i uzyskała nagrodę Akademii Nauk w Petersburgu. Polskie opracowanie tejże pracy wyszło w r. 1880 w »Pam. Tow. Lek. Warsz.«, t. LXXVI. W tymże roku został ordynatorem kliniki prof. Mierzejewskiego, a wkrótce potem ordynatorem »Domu Obłąkanych«. Od r. 1882 czynny był jako docent petersburskiej Akademii Medyko-chirurgicznej. Pierwsze jego prace, zamieszczane głównie w »Gazecie Lekarskiej«, dotyczyły przeważnie chirurgii. Od r. 1877 ogłosił szereg prac z zakresu neurologii, a od r. 1882 z zakresu psychiatrii, zamieszczając je w wydawnictwach polskich, rosyjskich, a jedną w czasopiśmie francuskim. Największe znaczenie ma dzieło jego większych rozmiarów pt. Wykłady kliniczne o chorobach umysłowych. W. 1897, wyd. Kasy im. Mianowskiego. Dziełem tym E. zdobył sobie opinię wytrawnego psychiatry. Zmarł w Petersburgu 20 XI 1902 r.

 

Kośmiński; Peszke w W. Enc. Il., »Kur. Warsz.« 1902, nr 331.

Tadeusz Bilikiewicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Feliks Erlicki

brak danych - 1883 sekretarz
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Baliński

1794-08-14 - 1864-01-03
historyk
 
 

Jan Bohdan Dembowski

1889-12-26 - 1963-09-22
biolog
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.