INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Rutkowic  

 
 
ok. 1603 - po 1650
 
Biogram został opublikowany w latach 1991-1992 w XXXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rutkowic (Rutkowicz, Rutkowski) Andrzej (ok. 1603–po 1650), lekarz i geograf. Ur. w Olkuszu, był synem cyrulika Jakuba (zm. 18 IX 1621) i Anny Pieczonczanki. Rodzice jego w r. 1605 przenieśli się do Rakowa, gdzie Jakub Rutkowic doszedł do znacznego bogactwa; był bowiem właścicielem co najmniej jednego domu, placu i dwóch ogrodów oraz posiadłości pod Rakowem, zakupionej od Jana Morzkowskiego. Tam też przeprowadził się u schyłku r. 1616. Łaciński wpis do albumu Andrzeja Lubienieckiego, dokonany w r. 1618 przez ojca i syna, wskazuje, iż obaj byli wyznawcami arianizmu.

Andrzej uczył się zapewne początkowo w szkole rakowskiej. Po śmierci ojca wyjechał na studia do Frankfurtu nad Odrą, wraz z powierzonymi jego opiece braćmi Grądzkimi: Aleksandrem i Gabrielem. Wszyscy trzej dokonali immatrykulacji w r. 1621 (R. podpisał się jako «Andreas Rutcovius Ilcussiensis»), Dn. 3 VII r. n. obronił R. tamże (u prof. Jana Michaelisa) tezę doktorską z filozofii, która ukazała się następnie drukiem (Disquisitio physica de tribus rerum naturalium principiis… Wittenberga 1622). R. należał do zdolnych młodzieńców, polecanych przez kierownictwo zborowe w charakterze pedagogów co znamienitszym wychowankom. Dlatego też w r. 1630 spotykamy go jako opiekuna Jerzego Niemirycza (ur. 1612), który wyruszył wówczas na studia zagraniczne. Obaj immatrykulowali się 24 IX 1630 na uniwersytecie w Lejdzie, skąd następnie udali się do Paryża. W liście z 20 XI 1631 Marcin Ruar polecił ich opiece przebywającego wówczas w stolicy Francji Hugona Grotiusa, do którego pisał: «Może cię odwiedzi tej zimy Jerzy Niemirycz i jego opiekun, Andrzej Rutkowic, obaj nieprzeciętnych zdolności i jak na ich wiek każdy wyposażony nieprzeciętnie». Grotius zapewnił w odpowiedzi Ruara, że przyjmie ich gościnnie, aby się przekonali «jak ceni naród polski». Do spotkania z Grotiusem doszło jednak nie we Francji, lecz przypuszczalnie w Niderlandach. Podczas pobytu w Paryżu Niemirycz wydał, przy współudziale R-a, „Discursus de bello Moscovitico” (1632). Z Paryża obaj arianie udali się do Anglii, a następnie odwiedzili Włochy, gdzie 30 IX 1632 zapisali się do metryki nacji polskiej na uniwersytecie w Padwie. W tym samym mniej więcej czasie R. uzyskał doktorat medycyny, nie wiemy jednak na którym z uniwersytetów. W każdym razie w listopadzie 1632 wpisał się R. na uniwersytet w Bazylei (obok Niemirycza), już jako doktor filozofii oraz medycyny. Dn. 5 VII r. n. obaj odwiedzili ponownie Niderlandy, gdzie dokonali powtórnej immatrykulacji w Lejdzie; R. podał wówczas, że ma 30 lat.

Po powrocie do Polski R. przebywał zapewne m. in. w Rakowie, gdzie mógł korzystać z majątku pozostawionego mu przez ojca. Nie był jednak jego jedynym spadkobiercą: obok siostry Justyny, żony cyrulika rakowskiego Daniela Woynata (1634) miał także brata. Jemu to synod ariański, obradujący w r. 1649 w Raszkowie, zlecił załagodzenie sporu, jaki wybuchł między R-em a Krzysztofem Wiszowatym. Możliwe, iż po sejmowym wyroku w sprawie Rakowa (1638) R. szukał protekcji i schronienia w dobrach Jerzego Niemirycza. Świadczyłaby o tym czołobitna przedmowa, w jaką zaopatrzył dedykowane ariańskiemu magnatowi dzieło: Cteticae id est de modis acquirendi libri duo (Amsterdam 1650, w drukarni L. Elzewira; jej obszerne fragmenty przedrukował S. Kot w książce o Niemiryczu). Był to traktat gospodarczy zestawiający rzeczy potrzebne w życiu, z wymienieniem ich ceny i kraju, z którego pochodzą. R. sporo miejsca poświęcił tu Polsce, stąd też jego dziełko stanowi cenne źródło do dziejów handlu w dawnej Rzpltej. Niesłusznie natomiast Estreicher przypisuje R-owi rozprawę: „Obrona Wielkiego Księstwa Litewskiego, przez (…) Leona Kazimierza Sapiehę (…) Pana i dobrodzieja mego miłościwego”, sygnowaną nazwiskiem Andrzeja Rutkowskiego (1648). Nic bowiem nie wskazuje na to, by R. mógł pozostawać w służbie katolickiego magnata, a tym bardziej opiewać jego przewagi nad zbuntowanymi Kozakami. R. zmarł – jak się wydaje – na obczyźnie, gdzie udał się przypuszczalnie po banicji arian z Polski.

 

Estreicher (Rutkowski); Hist. Nauki Pol., II 136, VI 580; PSB (Niemirycz Jerzy); – Chmaj L., Bracia polscy, W. 1957; Kot S., Jerzy Niemirycz, Paryż 1960 s. 11–13; tenże, Polska złotego wieku a Europa, W. 1987; Raków, ognisko arianizmu, Pod red. S. Cynarskiego, Kr. 1908; – Arch. nacji pol. w uniw. padewskim, I; Bock, Historia antitrinitariorum, I 738; Pietrzyk Z., Wypisy S. Kota do dziejów Rakowa, „Odr. i Reform. w Pol.” T. 32: 1987.

Janusz Tazbir

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.