INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Aniela Chmielińska (z domu Wasiewicz)     

Aniela Chmielińska (z domu Wasiewicz)  

 
 
XI 1869 - 1936-05-05
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chmielińska Aniela (1869–1936), twórczyni Muzeum ziemi łowickiej, działaczka społeczna, ur. w listopadzie w Pułtusku jako córka lekarza Jozefa Wasiewicza. Studia szkolne odbyła na pensji Jasińskiej w Warszawie. W 17. r. życia wyszła za mąż za lekarza Jana Chmielińskiego w Ciechanowie. Tam prowadziła tajne nauczanie W r. 1897 Ch-scy zamieszkali w Płocku, gdzie Ch. brała żywy udział w życiu kulturalno-społecznym Płocka. Prowadziła nadal tajne nauczanie. Współpracowała z gronem pań przy tworzeniu »Zbiorów Szkolnych w Płocku«. Wznieciło to w niej zamiłowanie do muzealnictwa. Wskutek czynnego popierania bojkotu szkoły rosyjskiej Ch-scy zmuszeni byli przez władze rosyjskie do opuszczenia Płocka i zamieszkali wtedy w Łowiczu (1907). Tu Ch. rozpoczęła działalność krajoznawczą i założyła Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Jednocześnie przystąpiła do gromadzenia zbiorów muzealnych. Wojna światowa zniszczyła dość już znaczne zbiory prawie całkowicie, lecz nie osłabiła zapału Ch-ej do tworzenia Muzeum. Nawiązanie bezpośredniego, serdecznego kontaktu z ludem miejscowym przez wycieczki krajoznawcze i wystawy dało jej możność utworzenia w Łowiczu Muzeum Etnograficznego dużej wartości, gdzie zostały zgromadzone bardzo cenne okazy, świadczące o wysokiej wrodzonej kulturze artystycznej Księżaków. Ch. opublikowała szereg prac, których większość była poświęcona etnografii ziemi Łowickiej. Poza tym zorganizowała przy Pol. Macierzy Szkolnej sekcję pośrednictwa pracy dla Księżaczek, trudniących się hafciarstwem. Dzięki propagandzie Ch-ej łowickie hafty artystyczne znalazły zbyt nie tylko w kraju, lecz i za granicą (we Francji, Anglii oraz w Ameryce). Działalność Ch-ej a szczególnie utworzenie przez nią Muzeum zostały należycie ocenione. Pol. Tow. Krajozn. obdarzyło ją dyplomem członkini honorowej, Rada Miejska nadała jej honorowe obywatelstwo Łowicza a po jej zgonie – 5 V 1936 r. – nazwano Muzeum jej imieniem.

 

J. M., Wspomnienie o Anieli Chmielińskiej. »Ziemia« 1936, nr 7–8; Maciesza Al., Chmielińska Aniela, »Życie Mazowsza« 1937, z. 7.

Aleksander Maciesza

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Witold Roman Lutosławski

1913-01-25 - 1994-02-07
kompozytor
 

Zygmunt Turkow

1896-11-06 - 1970-01-20
aktor filmowy
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Opolski

1876-05-06 - 1918-10-21
chemik
 

Teofil Faustyn Cichocki

1829-02-15 - 1902-09-10
chemik
 

Władysław Suszyński

1898-01-22 - 1968-10-24
filozof
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.