INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Aleksander Froelich  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Froelich Antoni Aleksander (1804–1847), major artylerii w. p., instruktor armii belgijskiej, ur. się w Krakowie 12 I jako syn Władysława i Amelii z Froelichów. W r. 1820 wstąpił na ochotnika do armii Królestwa Kongresowego; po ukończeniu szkoły aplikacyjnej otrzymał w sierpniu r. 1823 nominację na podporucznika artyl. konnej; porucznikiem został na pięć dni przed wybuchem powstania listopadowego. Przydzielony 4 XII do sztabu dyktatora Chłopickiego, od nowego roku 1831 miał służyć jako adiutant naczelnego wodza M. Radziwiłła, ale miał żyłkę do bardziej ryzykownej wojaczki na froncie. Uzyskał przeznaczenie najpierw (2 II) jako dowódca artylerii w oddziale partyzantki pułk. Oborskiego, który miał działać w Augustowskiem. Następnie został przydzielony do korpusu gen. Dwernickiego; nie zdążył już na dzień bitwy pod Stoczkiem, ale wziął udział w potyczkach pod Nową Wsią (19 II), Kurowem (3 III) i w bitwie pod Boremlem (19 IV). Gdy inni uchodzili za kordon galicyjski lub rzucali broń, F. przedostał się do Zamościa do korpusu gen. Różyckiego, skąd wysłał go komendant twierdzy gen. Krysiński 25 VI z transportem armat do Warszawy. Z kolei przeniesiony został do korpusu gen. Ramoriny i bił się pod Kałuszynem 14 VII, Szymanowem 14 VIII, Międzyrzeczem 29 VIII, Terespolem 2 IX. Nadto w jego późniejszym etapie służby figurowały jakieś akcje pod Józefowem, Uhaniem i Rachowem.

Po kapitulacji Warszawy odbył wędrówkę przez Niemcy do Francji, skąd przez Anglię trafił do Belgii. Tam 4 VI 1832 wstąpił do organizującej się armii młodego królestwa. Służbę pełnił w Gandawie. W r. 1842 uzyskał obywatelstwo, 18 VII rangę majora. Umarł 24 X 1847 skutkiem nieszczęśliwego upadku z konia.

 

Prądzyński J., Pamiętniki IV 40, 391; Barzykowski St., Historia powstania listop.; Annuaire de l’Armée Belge 1871; «Trzeci Maj« 1847; Belgijskie Archiwum Min. Spr. Zagr. w Brukseli, Corresp. politique depart. minist. v. V.; Musée Royal de l’Armée w Brukseli (materiały dostarcz. przez p. Jakuba Sobieskiego).

Red.

 
 

Powiązane artykuły

 

Obrona Warszawy w 1831 r.

Powstańcy i cywile opanowali miasto już 30 listopada 1830 r. Namiestnik carski i garnizon rosyjski ewakuował się. Warszawa stała się centrum polityczno-administracyjnym i wojskowym powstania listopadowego,......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
 

Maksymilian Antoni Piotrowski

1813-06-08 - 1875-11-29
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Adolf Konrad Steinert

1834-02-26 - 1916-11-23
przemysłowiec
 

Jan Kloczkowski

1812-06-16 - 1884-04-11
kaznodzieja
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.