INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Marian Rusiecki  

 
 
1892-03-23 - 1956-11-17
Biogram został opublikowany w latach 1991-1992 w XXXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rusiecki Antoni Marian (1892–1956), matematyk, autor podręczników, popularyzator matematyki. Ur. 23 III w Bodzechowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego, był synem Jana, zawiadowcy stacji kolejowej, i Kazimiery z Habrowskich.

Szkołę średnią ukończył R. w Warszawie. Studiował początkowo budowę okrętów w Instytucie Politechnicznym w Petersburgu, a następnie przeniósł się na uniwersytet w Kijowie, gdzie w r. 1910 ukończył Wydz. Matematyczno-Przyrodniczy. W l. 1916–19 pracował jako nauczyciel matematyki w Gimnazjum Tow. Popierania Polskiej Szkoły Średniej w Kijowie. W l. 1919–22 mieszkał w Białymstoku; był tam jednym z organizatorów, a następnie nauczycieli seminarium nauczycielskiego. W r. 1922 R. przeniósł się do Warszawy, gdzie przebywał do końca życia. W l. 1922–36 uczył matematyki w różnych szkołach średnich stolicy, w Państwowym Instytucie Nauczycielskim i w Państwowym Seminarium Nauczycielskim Męskim im. Konarskiego, w l. 1936–9 w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Emilii Plater. Równolegle z pracą nauczycielską zajmował się R. podwyższaniem kwalifikacji nauczycieli matematyki. W r. 1922 został instruktorem matematyki w Min. WRiOP, a następnie wykładowcą metodyki nauczania matematyki w Wolnej Wszechnicy Polskiej. Wykładał też na licznych kursach dla nauczycieli, był członkiem Komisji Programowej oraz Komisji Oceny Książek przy Min. WRiOP.

W okresie okupacji brał R. udział w tajnym nauczaniu przy czym część lekcji odbywała się w jego mieszkaniu. Po upadku powstania warszawskiego przez kilka miesięcy był w l. 1944–5 nauczycielem w szkole powszechnej w Ręcznie (pow. piotrkowski). Po powrocie do Warszawy w r. 1945 formalnie pozostając urlopowanym nauczycielem szkół średnich, podjął pracę w Państwowych Zakładach Wydawnictw Szkolnych jako redaktor działu matematycznego. W r. 1953 przeszedł do Państwowego Wydawnictwa Naukowego (PWN), gdzie pracował do lipca 1956, a następnie w tymże wydawnictwie w charakterze doradcy naukowego. W PWN redagował podręczniki naukowe z zakresu wyższej matematyki głównie dla studentów uniwersytetów. Wykładał również metodykę nauczania matematyki na Uniw. Warsz.

Najważniejszym nurtem zawodowej działalności R-ego było opracowywanie podręczników do nauki matematyki w szkołach powszechnych. Katalog Biblioteki Narodowej w Warszawie zawiera 301 tytułów prac, których autorem, współautorem, bądź redaktorem był R. (w tej liczbie częste wznowienia). Wspólnie z Adamem Zarzeckim stworzył R. w latach trzydziestych komplet podręczników dla klas I–VII szkoły powszechnej. Wydawane były one przez Księgarnię Św. Wojciecha w Poznaniu, najpierw pod tytułami Matematyka…, potem Arytmetyka lub Arytmetyka z geometrią. Ukazywały się także w wersji niemieckiej, a w czasie drugiej wojny światowej wznawiane były za granicą do użytku szkół polskich na wychodźstwie. Podręcznikom tym towarzyszyły przewodniki dydaktyczne dla nauczycieli, opracowane również we współautorstwie z A. Zarzeckim i L. Jeleńską. Nauczaniu matematyki służyło także założone i redagowane wspólnie ze Stefanem Straszewiczem czasopismo dla nauczycieli „Parametr”.

Po wojnie przez wiele lat były używane w szkolnictwie podstawowym podręczniki do matematyki autorstwa R-ego i Wacława Schayera, w większości wydane, a potem wielokrotnie wznawiane, już po śmierci R-ego, pod tytułami: Arytmetyka…, Arytmetyka z geometrią…, a dla klas wyższych – Matematyka. Podręczniki R-ego ukazywały się także w wersjach obcojęzycznych przeznaczonych dla szkół mniejszości narodowych. Ogłosił również R. podręczniki: Trygonometria (W. 1948 z W. Wojtowiczem), Specjalny wykład algebry elementarnej (W. 1959 z S. J. Novoselovem). Podręczniki autorstwa (lub współautorstwa) R-ego stanowią pozycje o wysokiej wartości w zakresie metodyki nauczania początkowego matematyki. Innym działem zainteresowań R-ego była popularyzacja matematyki. Celowi temu służyło m. in. czasopismo „Młody Matematyk”, będące dodatkiem do czasopisma „Parametr”. W okresie pracy w PWN założył tam i przez pewien czas redagował (lub zasiadał w kolegium redakcyjnym) czasopismo „Matematyka”. Był także jednym z pomysłodawców Olimpiady Matematycznej, a następnie przez pięć lat członkiem jej Komitetu Głównego. R. zmarł 17 XI 1956 i pochowany został na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Był odznaczony m. in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim (pośmiertnie) Orderu Odrodzenia Polski.

W małżeństwie z Natalią z Agapowów miał R. syna Jana (ur. 1926), językoznawcę w Instytucie Anglistyki Uniw. Warsz., i córkę Marię (ur. 1933), biologa, pracownika naukowego Akad. Med. w Warszawie.

 

Zabielska J., Bibliography of Books in Polish or Relating to Poland, London 1954 I; Zagórowski, Spis nauczycieli, I–II; – Antoni Marian Rusiecki, „Życie Szkoły” 1957 nr 2 s. 63 (fot.); – „Matematyka” 1956 nr 6 s. 1–4 (fot.), 1975 nr 1 s. 7; – Katalog Alfabetyczny Biblioteki Narodowej; Dokumenty w posiadaniu syna Jana.

Lech Królikowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Stanisław Skalski

1915-11-27 - 2004-11-12
pilot wojskowy
 

Zygmunt Chrzanowski

1872-04-05 - 1936-04-30
polityk
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Alfons Franciszek Schletz

1911-03-29 - 1981-03-27
ksiądz
 

Władysław Adolf Semadeni

1865-07-03 - 1930-10-15
nauczyciel
 

Jan Kazimierz Kauzik (Kausik)

1860-02-08 - 1930-09-18
malarz
 

Wit Sulimirski

1874-10-10 - 1943-04-11
inżynier naftowy
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.