INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Puciłowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1986 r. w XXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Puciłowski Antoni (czynny w końcu XVIII w.), wytwórca pasów kontuszowych, mieszczanin krakowski. Ur. w Krynkach (w pow. grodzieńskim).

Sztuki paśniczej P. nauczył się prawdopodobnie w Grodnie, które wówczas było ośrodkiem tego kunsztu. W Krakowie pojawił się w r. 1790, w r. n. przyjął prawo miejskie. «Fabryka» pasów P-ego wzmiankowana jest po raz pierwszy w r. 1793 (12 IV). Mieściła się ona przy ul. Grodzkiej 69, gdzie P. mieszkał wraz z żoną i córką. Zatrudniał wówczas dwóch pracowników oraz pięciu uczniów: byli to – Mikołaj Zeszkowski, Kacper Górecki, Wincenty Markiewicz, Stanisław Warycki i Józef Taczałowicz. Ostatnie wzmianki o działalności P-ego pochodzą z r. 1800. Dzieła P-ego zachowały się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, w kościele parafialnym w Skale (koło Olkusza) znajduje się ornat z kolumną z pasa z sygnaturą «Puciłowski». Prace swoje sygnował imieniem i nazwiskiem, niekiedy dodawał litery F. K. [Fecit Krakoviae]. Istnieje grupa pasów sygnowanych tylko literami F. K., która hipotetycznie łączy się z jego produkcją. P. wykonywał pasy jedwabne z motywami w «głowach»: krzewu wyrastającego z trójkątnego wazonu nakrytego koronkową serwetą, lub tzw. «owalu kończystego», które to motywy zaczerpnął za pośrednictwem fabryki Franciszka Masłowskiego z wzornictwa słuckiego. Za oryginalne osiągnięcie wytwórni P-ego należy uznać stosowanie w «głowach» prostej łodygi z kwiatami rumianków i bławatków z rodzajem koła zębatego w centrum motywu. Pasy z fabryki P-ego cechuje bogata gama barwna. P. stosował do dziewięciu kolorów w jednym pasie, przy czym zaobserwować można tendencję do subtelnych odcieni zestawianych w harmonijny sposób. Techniczny poziom pasów P-ego nie był wysoki. Działalność jego stanowi, obok wyrobów F. Masłowskiego (który w środowisku krakowskim zdecydowanie się wybijał) oraz Daniela Chmielowskiego i Andrzeja Bellica, interesującą indywidualną pozycję.

 

Katalog Zabytków Sztuki w Pol., I; – Chmiel A., Kilka szczegółów do fabryk pasów polskich w Krakowie, Spraw. Kom. Hist. Sztuki, T. 7, Kr. 1912 s. CCLXXXXVII; Kruszyński T., Ostatnie wyniki badań nad pasami polskimi, Kr. 1939 s. 14; Mańkowski T., Pasy polskie, Prace Kom. Hist. Sztuki, T. 7: 1937–8 s. 160, 189, ryc. 35; tenże, Polskie tkaniny i hafty, XVI–XVIII wieku, Wr. 1954 s. 109; Romer A., Pasy polskie, ich fabryki i znaki, Spraw. Kom. Hist. Sztuki, T. 5, s. 162; Samek J., Polskie rzemiosło artystyczne. Czasy nowożytne, W. 1984 s. 425; Swieykowski E., Zabytki dawnego polskiego przemysłu artystycznego na I-szej Wystawie Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana w Muzeum Narodowym 1902, Kr. 1902 s. 34; tenże, Zarys rozwoju artystycznego tkactwa i hafciarstwa, Kr. 1906 s. 176; Treiderowa A., Fabryki pasów polskich w Krakowie, „Roczn. Krak.” T. 36: 1953 s. 91, 92, 114–19, ryc. 8 i 9; Zawisza A., Polski pas kontuszowy, Wr. 1965 s. 14.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Jan Samek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jędrzej Kitowicz

1728-11-25 - 1804-04-03
historyk
 

Jan Dekert

1738-02-13 - 1790-10-04
prezydent Warszawy
 

Antoni Brodowski

przed 26 grudnia 1784 - 1832-03-31
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.