INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Feliks Sauter  

 
 
Biogram został opublikowany w 1994 r. w XXXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sauter Feliks (1905–1975), inżynier mechanik, kierownik Katedry Pomiarów Maszynowych Politechn. Gdań. Ur. 2 I w Lublinie, był synem Tomasza, nauczyciela, i Zofii z Heinrichów.

W lipcu 1920, jako harcerz 3. Lubelskiej Drużyny im. R. Traugutta, S. brał udział w wojnie polsko-sowieckiej w obronie Lublina w służbach pomocniczych 23. Lubelskiego PP. Maturę zdał w czerwcu 1924 w Szkole Handlowej Zgromadzenia Kupców w Lublinie i t. r. rozpoczął studia na wydziale mechanicznym politechniki w Gdańsku. Przerywał je kilkakrotnie podejmując pracę zarobkową, m in. w Fabryce Maszyn i Narzędzi Rolniczych i Zakładach Kotlarsko-Mechanicznych w Lublinie, w Dyrekcji Kolei Państwowych w Gdańsku oraz gdyńskiej elektrowni. Podczas studiów działał w polskich organizacjach studenckich: «Bratniej Pomocy» i Akademickim Związku Sportowym (AZS). Specjalizował się w dziedzinie gospodarki cieplnej i na podstawie projektu elektrowni od strony mechanicznej uzyskał 23 XI 1937 dyplom inżynierski (uznany po wojnie jako magisterski).

Po studiach podjął S. pracę w Fabryce Traków i Maszyn w Bydgoszczy, a następnie w r. 1938 w Elektromechanicznych Zakładach Rohn-Zieliński w Warszawie, licencyjnej firmie zakładów Brown-Boveri z Baden w Szwajcarii. Tam S. odbył półroczny staż w dziale badawczym i na stacjach prób turbin, kompresorów, pomp, kotłów systemu «Velox» i urządzeń chłodniczych. Po powrocie do kraju objął kierownictwo wydziału turbinowego firmy, a podczas okupacji niemieckiej dodatkowo wydziału pomp. Po upadku powstania warszawskiego 1944 r. kilka miesięcy pracował jako monter turbinowy w cukrowni «Józefów» w Błoniu pod Warszawą, następnie powrócił do firmy Rohn-Zieliński i organizował od marca 1945 jej filię w Łodzi. W lutym 1946 przeniósł się do Gdańska i objął kierownictwo techniczne wraz z działem chłodniczym Miejskiej Rzeźni, ale już od października t. r. przeszedł na stanowisko adiunkta laboratorium maszynowego Politechn. Gdań. W styczniu 1949 został zastępcą profesora, zorganizował Katedrę Pomiarów i Badań Maszyn i Gospodarki Cieplnej i kierował nią do r. 1968, od r. 1961 jako starszy wykładowca. Na emeryturę przeszedł w r. 1970.

W utworzonym przez siebie laboratorium maszyn cieplnych S. prowadził badania urządzeń cieplnych oraz kierował badaniami prototypów maszyn parowych okrętowych, kotłów co., nagrzewnic powietrznych i in. Pod jego redakcją powstał skrypt „Pomiary i badania maszyn cieplnych” (W. l959, W. 1962), którego część dotyczącą kotłów parowych i silników cieplnych sam opracował. Drugą dziedziną zainteresowań naukowych S-a były zagadnienia klimatyzacji i wentylacji, zwłaszcza wysokociśnieniowej, problematyki wówczas jeszcze słabo w kraju opracowanej. Jego osiągnięcia były wykorzystywane w praktyce, m.in. zrealizowano projekt ogrzewania i wietrzenia hali sportowej ze sztucznym lodowiskiem na 11 tys. widzów w Łodzi, jego metody badań cieplnych siłowni okrętowych zastosowano w przemyśle stoczniowym przy badaniach prototypów i próbach zdawczo-odbiorczych statków seryjnych, a opracowane przez niego bilanse cieplne były podstawą do rewizji gospodarki cieplnej cukrowni w Malborku i Chełmży koło Torunia, zakładów tłuszczowych w Gdańsku i innych mniejszych zakładów. Równolegle z podjęciem pracy na uczelni został inspektorem nadzoru instalacji sanitarnych w Gdańskiej Dyrekcji Odbudowy, w l. 1950–9 współpracował z Biurem Projektów «Miastoprojekt» w Gdańsku kolejno jako weryfikator i konsultant, a od r. 1957 także z «Polcargo» jako rzeczoznawca kontroli produkcji eksportowej maszyn i urządzeń.

S. był współzałożycielem i przewodniczącym Gdańskiego Oddziału Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych (PZiTS), którego działalność w pierwszych latach istnienia opisał wraz z Wiesławem Łukomskim w pracy Rys historyczny XV-lecia istnienia Oddziału Gdańskiego Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych (Gd. 1962). Zmarł 24 II 1975 w Gdańsku i pochowany został na centralnym cmentarzu «Srebrzysko» w Gdańsku-Wrzeszczu. Był odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Złotymi Odznakami PZiTS i AZS.

W małżeństwie (1936) z Moniką Trocką miał S. dwóch synów: Mariana Bogdana (ur. 1938) i Witolda Feliksa (ur. 1943).

 

Mikos S., Polacy na politechnice w Gdańsku w latach 1904–1939, W. 1987 s. 337; Politechnika Gdańska 1945–1955. Księga Pamiątkowa, W. 1958 s. 270; Politechnika Gdańska 1945–1970, Gd. 1970; – „Dzien. Bałtycki” 1975 nr 47, 48, 49 (nekrologi); – Informacje syna, Witolda Sautera z Sopotu.

Stanisław Sroka

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Kazimierz Opaliński

1890-02-22 - 1979-06-06
aktor teatralny
 

Jerzy Tadeusz Ficowski

1924-09-04 - 2006-05-09
poeta
 
 

Leon Kruczkowski

1900-06-28 - 1962-01-01
dramatopisarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Emil Legeżyński

1895-09-02 - 1970-08-03
lekarz
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.