INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Bertogliati  

 
 
1 poł. XVIII w. - po 1780
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bertogliati Franciszek, architekt, ur. w Lugano w pierwszej połowie XVIII w. Był w austrjackiem wojsku majorem zapewne inżynierji; takież stanowisko zajmował również w późniejszej służbie rosyjskiej, zdobywszy ponadto w Petersburgu tytuł nadwornego architekta. Pobyt jego w Rosji sięga conajmniej do r. 1754. Szukał w niej wtedy zarobku wespół z drugim włoskim architektem czy też dekoratorem, Józefem Veneroni (Feneroni), rodem z Medjolanu. W tym roku razem wyjeżdżali z Petersburga do Włoch, zaś w l. 1757–1760 pracowali w Głuchowie i Baturynie u hetmana Cyryla Razumowskiego, a poprzednio – u ks. Michała Woroncowa przy jego »nadmorskim domie«. W przeciwieństwie do pochwał za prace u Woroncowa, który ich polecał, nie zyskali uznania Razumowskiego za działalność w obydwóch wspomnianych miejscowościach na Ukrainie, a obyczajowe zachowanie się pierwszego architekta (pisanego Bartoliati, Bartholliati) wywołało zgorszenie. Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa B. był zięciem architekta Rastrellego i znajdował się w Petersburgu po tegoż śmierci w r. 1771 (architektor Bartuliati). W r. 1777 ogłaszał się »Franciszek de Bertoliati, szlachetnie w Lugano urodzony«, już mieszkając w Warszawie (w kamienicy niegdyś konwiktu jezuickiego), jako prywatny nauczyciel architektury »cywilnej i żołnierskiej« i przedmiotów pomocniczych. W l. 1779–81 zatrudniał go król Stanisław August. Etaty wydatków budowlanych wyznaczają mu pensję 4020 złp. rocznie, wyższą niż Merliniemu, a projekt założenia król. Akademji sztuk pięknych (nieurzeczywistniony) uwzględnia go jako nauczyciela. Dnia 29 VIII 1781 r. otrzymał tytuł konsyljarza (munus consiliarii aulici) a jednocześnie dymisję. Z włoskiej kolonji architektów w Rosji jest B. chyba jedynym, który stamtąd w XVIII w. przybył do Warszawy. Godzien jest uwagi jako ogniwo, łączące nas z Rastrellim. Dotychczas nie udało się przypisać mu żadnej pracy z okresu conajmniej 5-letniego pobytu w Warszawie. Wedle współczesnego świadectwa »wybudował niektóre piękne domy prywatne w Warszawie, które się zalecają przez swą trwałość«. Portret jego, wykonany pastelami przez L. Marteau, był w zbiorze króla Stanisława Augusta.

 

Arch. Głów. w W. (Sigill. 35; Zbiór Popielów 231, k. 111v, 221v, 276v, 284; Akta radz. Warsz. 743, k. 319); Rkp. Bibl. Uniw. w W. (Papiery po Bacciarellim Franc. F. XVIII 2 i koll. autogr. 198 1, plik 7); »Petersburskije Wiedomosti«, 1754, nr 58 (s. 464); »Gazeta warszawska« 1777, nr 17; »Rozmaitości do Gaz. korresp. warsz. i zagr.« 1819, nr 42, s. 169 (Fr. Bacciarelli); Archiw. kn. Woroncowa, Moskwa 1872, IV, 386 i passim; Wasilczikow A., Semejstwo Razumowskich, Petersburg 1880, I 222; Benois A., Carskoje Sieło, Petersburg 1910, cz. II, s. XIII; Grabar I., Istorija russk. iskusstwa, Moskwa b. r. (1912) III, s. 290; Staryje Gody, Petersburg 1912, zeszyt 3, s. 62; »Przegląd historycny«, W. 1916, 339 (W. Tatarkiewicz); Mańkowski T., Galerja Stanisława Augusta, Lw. 1932, 411 (nr 1928).

Zygmunt Batowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.