INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Gumowski  

 
 
1840 - 1900
 
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gumowski Franciszek, pseud. Xawery Drużba (1840–1900), lekarz i literat. Ur. we wsi Drużbin, z rodziny pochodzącej z Płockiego. Kształcił się naprzód w seminarium w Włocławku, potem w Akademii Duchownej w Warszawie. Szkół tych nie ukończył i w r. 1865 przeszedł do Szkoły Głównej w Warszawie na Wydział Filologiczno-Historyczny, gdzie był m. in. uczniem prof. Przyborowskiego. Wnet jednak przeniósł się na medycynę; celem uniknięcia popowstaniowych represji opuścił Warszawę i Królestwo. Dalsze studia odbywał w Berlinie, a wreszcie w Krakowie, gdzie kształcił się pod kierunkiem L. Teichmana, i 25 VII 1877 r. uzyskał dyplom doktora wszech nauk lekarskich. Jako lekarz praktykujący osiadł naprzód w Łącku pod Sączem, a potem w Krościenku nad Dunajcem (1880–6), gdzie był lekarzem miejskim, a w czasie sezonu letniego praktykował w pobliskiej Szczawnicy. Stąd przeniósł się w r. 1887 do Brzostku na podobną posadę lekarza miejskiego, ale tu stracił naprzód całe mienie w pożarze tego miasteczka w r. 1889, a potem na rok przerwał praktykę wskutek choroby. Następnie wykonywał praktykę lekarską kolejno w Tarnowie, Bobowie i Ciężkowicach, gdzie zmarł w r. 1900. Osierocił żonę i 4 dzieci.

Odznaczał się zamiłowaniami literackimi i już w czasie studiów warszawskich drukował swoje poetyckie utwory w czasopiśmie „Opiekun Domowy”, wydawanym przez A. Mieczyńskiego (1866–8). W Krakowie zasilał G. swymi wierszami wydawane przez Adama Kirkora czasopismo „Na Dziś”, gdzie m. in. w r. 1872 drukował gawędę Na zaścianku. Szereg wierszy drukował też w l. 1868–71 w „Tygodniku IIlustrowanym”, m. in. dłuższą gawędę Z rodzinnych wspomnień. Prozą pisał także m. in. pogadanki o sztukach pięknych, kilka życiorysów itp., które zamieścił w „Opiekunie Domowym” w r. 1870 pod pseud. Xawery Drużba. Osobno wydał w Warszawie w r. 1870 większy wiersz, pt. Przekleństwo. Szereg poezji pozostawił w rękopisach, dotychczas nie wydanych.

 

W. Enc. Ilustr.; – Arch. UJ: Wydział Lekarski, materiały z l. 1871–7; – Informacje syna prof. Mariana Gumowskiego.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Wojciech Chrzanowski

1793-01-14 - 1861-02-26
generał dywizji WP
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Jan Rowiński

1872-03-07 - 1952-12-14
adwokat
 

Wiktor Teofil Gomulicki

1848-10-17 - 1919-02-14
poeta
 

Feliks Szlachtowski

1820-11-20 - 1896-03-11
adwokat
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.