INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Gottlieb Skowronek     

Gottlieb Skowronek  

 
 
ok. 1833 - 12.1913
Biogram został opublikowany w latach 1997-1998 w XXXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Skowronek Gottlieb (Bogumił), pseud.: Stary Mazur B., Bogumił (ok. 1833–1913), rolnik, ludowy pisarz mazurski. Był Mazurem wyznania ewangelicko-augsburskiego, o jego stosunkach rodzinnych wiadomo tylko, że pochodził z niezamożnej rodziny chłopskiej.

W młodości S. udał się na emigrację zarobkową do Westfalii, gdzie zetknął się z polskimi organizacjami społecznymi i oświatowymi. Potem osiadł jako rolnik we wsi Połom (pow. Olecko). Nawiązał współpracę z prasą polską na Mazurach, m.in. z „Gazetą Ludową” wychodzącą w l. 1896–1902 w Ełku, a w l. 1901–2 w Szczytnie, oraz ze szczycieńskim „Mazurem” (od r. 1906). S. był Mazurem uświadomionym narodowo, o czym świadczą zarówno jego wiersze, jak i liczne korespondencje, w których występował w obronie mowy polskiej, a przeciw germanizatorom. W porównaniu z innymi współczesnymi korespondentami i poetami ludowymi z Mazur, S. stosunkowo dobrze posługiwał się polszczyzną, o czym m. in. świadczyć może jego najpopularniejszy wiersz Polska mowa nie zaginie. Pełną bibliografię jego utworów ustalić trudno, zarówno z powodu braku kompletu czasopism mazurskich sprzed r. 1914, jak i ze względu na to, że pisał pod pseudonimami i kryptonimami, a często bezimiennie. S. zmarł w grudniu 1913.

S. był stryjem zniemczonych i swego czasu popularnych w Niemczech pisarzy niemieckich: Fritza (1858–1939) i Richarda (1862–1932) Skowronnków.

 

Oracki, Słown. Warmii XIX i XX w. (bibliogr.); – Martuszewski E., Nawet kamień, Ł. 1965 s. 114–41; Olecko, Olsztyn 1974; Oracki T., Rozmówiłbym kamień…, W. 1976; Syska H., Okruchy zdarzeń, W. 1968 s. 108–19; – Poezja ludowa Warmii i Mazur. Antologia, Wybór i oprac. T. Oracki, W. 1957 s. 53, 124: – „Mazur” (Szczytno) 1913 nr 3, 101, 103, 1914 nr 2, 3, 9.

Tadeusz Oracki

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.