INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jamonttówna Helena, pseud. Hela Warzycka (1914–1944), Ur. 22 V w Warszawie, była córką Janusza, sędziego Sądu Najwyższego, profesora prawa karnego na Wolnej Wszechnicy Polskiej, potem na uniw. w Łodzi, i Róży z de Latourów. W r. 1932 skończyła J. Gimnazjum Humanistyczne C. Plater i wstąpiła na Wydział Prawa Uniw. Warsz. W r. 1936 otrzymała magisterium prawa i zapisała się na Wydział Humanistyczny, sekcję filozofii i psychologii: studiowała głównie filozofię ścisłą. W życiu akademickim brała czynny udział: w kole prawników, socjologów, Polskiej Macierzy Szkolnej, w katolickiej organizacji Pomoc Bliźniemu («Pom-Bli»). Ideowo związana była z kołami młodzieży nacjonalistycznej. Należała do «Falangi». W czasie okupacji J. była członkiem Konfederacji Narodu, później Armii Krajowej (AK). Na początku 1940 r. w pionie ściśle kobiecym Konfederacji Narodu zorganizowała skuteczną pomoc dla Uwięzionych na Pawiaku i na Szucha. W l. 1942–4 była inicjatorką, współorganizatorką i przewodniczącą Międzyorganizacyjnego Porozumienia Pomocy Więźniom. Organizacja ta wysyłała masowo paczki więźniom Pawiaka, Oświęcimia, Majdanka i do innych więzień i obozów. Miała szeroko rozbudowany wywiad więzienny, opiekowała się zbiegłymi z więzień, ukrywającymi się, wysiedlonymi. J. współpracowała z Delegaturą Rządu, z Patronatem Opieki nad Więźniami i różnymi placówkami opieki społecznej, brała udział w akcji pomocy i ratowania dzieci żydowskich oraz współdziałała bezpośrednio w kilku akcjach odbijania więźniów. Po wybuchu powstania w r. 1944 była J. łączniczką AK w zgrupowaniu płka „Radosława”.

Zginęła 21 VIII 1944 r. na Starówce w czasie pełnienia służby.

 

Podlewski S., Przemarsz przez piekło, W. 1957; – Bieńkowski W., „Dziś i Jutro” 1946 nr 43/49 z 3 XI; – Arch. Uniw. Warsz.: 1 alb. 39908; – Relacje K. Jamonttowej i W. Bartoszewskiego.

Zofia Dłużewska-Kańska

 
 

Powiązane artykuły

 

Polskie Państwo Podziemne 1939-1945

Polska była pierwszym państwem, które powiedziało "Nie!" żądaniom ustępstw terytorialnych ze strony nazistowskiej Rzeszy Niemieckiej. Polska była pierwszym państwem, które zbrojnie przeciwstawiło......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
Partner ms-warszawa.png
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zdzisław Piotr Jasiński

1863-01-18 - 1932-11-18
malarz
 

Janusz Rzeszewski

1930-02-10 - 2007-10-02
reżyser filmowy
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jerzy Szczypa

1933-09-20 - 1999-03-09
chemik
 

Andrzej Środoń

1908-11-23 - 1998-11-09
botanik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.