INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Hipolit Chądzyński  

 
 
1837 - 1898
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chądzyński Hipolit (1837–1898), powstaniec. Syn nauczyciela szkół wileńskich, ur. w Wilnie. Nauki pobierał w gimn. miejscowym i początkowo w Uniw. Charkowskim, z którego przeniósł się w r. 1860 do Uniw. Petersburskiego. Na wiadomość o wybuchu powstania niezwłocznie pośpieszył do kraju i zaciągnął się pod komendę Zygmunta Mineyki, naczelnika wojennego pow. oszmiańskiego. W jednej z nieszczęśliwych dla oddziału Mineyki potyczek w p. oszmiańskim dostał się do niewoli i został skazany przez sąd wojenny na roboty ciężkie w kopalniach syberyjskich. Po odbyciu katorgi w Wielkim Nerczyńsku czas dłuższy był internowany w charakterze osadnika nad rz. Angarą w gub. irkuckiej. W r. 1884 zamieszkał w Warszawie, gdzie otrzymał posadę rachmistrza na kolei żel. Warsz.-Wiedeńskiej, na której też zastała go śmierć w r. 1898.

 

Wiadomości od ś. p. Józefa Bärkmana w zapiskach ś. p. dra Władysława Zahorskiego.

Michał Brensztejn

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Lucjan Rudnicki

1882-01-02 - 1968-06-08
literat
 

Tadeusz Orzechowski

1838-11-09 - 1902-10-02
lekarz
 

Władysław Pawlicki

1831-12-26 - 1923-12-10
lekarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.