INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ignacy Kurzyński     

Ignacy Kurzyński  

 
 
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kurzyński Ignacy (1899–1939), bankowiec, działacz narodowy w Gdańsku. Ur. 30 VII w Golubiu (pow. Wąbrzeźno); syn majstra kowalskiego Bronisława i Joanny z Wrzesińskich. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Brodnicy nad Drwęcą uczęszczał do gimnazjum w Chełmnie nad Wisłą, gdzie należał do tajnego kółka gimnazjalnego »Filomatów i Filaretów«. Powołany z ławy szkolnej do wojska niemieckiego w czerwcu 1917 r., brał udział w walkach na froncie wschodnim, skąd powrócił po zakończeniu wojny do Golubia. W gimnazjum w Chełmnie uzyskał 27 II 1919 r. świadectwo dojrzałości. W październiku 1919 r. rozpoczął pracę jako praktykant w Gdańskim Oddziale Banku Związku Spółek Zarobkowych, w którym w ciągu 20 lat pracy zajmował kolejne stanowiska urzędnika, pełnomocnika, a wreszcie prokurenta. Uzyskawszy obywatelstwo Wolnego M. Gdańska już w r. 1920, rozwijał bardzo ożywioną działalność narodowo-społeczną. Należał do wszystkich niemal polskich organizacji w Wolnym M. Gdańsku, był członkiem Zarządu Macierzy Szkolnej w Gdańsku oraz długoletnim (1926–39) członkiem zarządu Związku Pracowników Kupieckich, późniejszego Związku Handlowców, wiceprezesem Związku Polaków w Wolnym M. Gdańsku oraz wiceprezesem Polskiego Zrzeszenia Pracy. W l. 1936–9 był – jako jedyny Polak – radnym rady miejskiej Gdańska (Stadtverordneter). Jako radny miejski zaprotestował w liście wysłanym 3 IX 1936 r. do Zarządu Miasta Gdańska (Stadtbürgerschaft) przeciwko niszczeniu polskich zabytków w Gdańsku, a w następnym piśmie z 15 IX 1936 r. wymienił szczegółowo usunięte z Dworu Artusa polskie pamiątki: polskie orły, tarczę herbową Jana Sobieskiego, portret króla Stanisława Augusta, posąg Augusta III oraz usunięte z cokołu Studni Neptuna orły polskie, zamalowane na czarno polskie orły na Bramie Stągiewnej.

K. był znany również jako prelegent, popularyzujący polskość Gdańska na terenie ówczesnych polskich stowarzyszeń i organizacji Polonii gdańskiej. Ogłaszał też artykuły z dziedziny społeczno-prawnej i gospodarczej w prasie handlowej. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. W chwili wybuchu drugiej wojny światowej K. znajdował się w Gdyni, gdzie został 15 IX 1939 r. aresztowany przez władze niemieckie. Więziony w Gdyni, przeniesiony do obozu na Grabówku, znalazł się następnie w więzieniu w Gdańsku, gdzie 8 XI 1939 r. widział się po raz ostatni z żoną. W bliżej nie znanym czasie, prawdopodobnie w zimie 1939 r. został rozstrzelany, a zwłoki miano pochować w okolicy Grabówka. Ożeniony w r. 1922 z Marią Krystyną Frost, pozostawił troje dzieci: Tadeusza, Janinę i Aleksandra.

 

Łoza, Czy wiesz, kto to jest? (fot.); – „Rejsy” 1959 nr 27 (fot.) dod. „Dzien. Bałtyckiego” 1959 nr 21; „Roczn. Gdań.” T. 9–10: 1935/6 (Gdańsk) 1937 s. 569–75; – B. Gdań. PAN: materiały biograficzne.

Marian Pelczar

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.