INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Grzywna  

 
 
2 poł. XV w. - 1531
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Grzywna Jakub (zm. 1531), lekarz i profesor Akad. Krak. Ur. w Krakowie, w rodzinie mieszczańskiej, syn kuśnierza, Wojciecha. W półr. letnim 1497 r. rozpoczął studia w Uniw. Krak., zdobywając tu ok. Nowego Roku 1504 tytuł magistra sztuk wyzwolonych. Bezpośrednio po promocji podjął wykłady na Wydziale Filozoficznym, najpierw jako docent bezpłatny, a po przyjęciu do fakultetu 5 X 1507 r. jako extraneus de facultate. Po dziewięcioletniej działalności wykładowej, w czerwcu 1512 r. opuścił G. Kraków (jeszcze przed feriami letnimi), udając się na studia lekarskie do Włoch, gdzie według starej, XVII-wiecznej tradycji, uzyskał w Padwie, w nie znanym bliżej czasie, stopień doktora medycyny. Dyplom swój nostryfikował wkrótce po powrocie do kraju, odbywając 15 XII 1517 r. responzję pro loco na Wydziale Lekarskim Akademii, lecz dopiero w rok później uiścił do skarbca uniwersyteckiego przepisaną opłatę promocyjną. Prawdopodobnie ok. r. 1520, po kilkuletniej praktyce w Krakowie, przeniósł się G. na stałe do Koszyc, objąwszy tam stanowisko fizyka miejskiego. Z tym tytułem zjawiał się tylko dorywczo w następnych latach (1521–8) w rodzinnym mieście, dla załatwienia spraw majątkowych obydwu swych żon, Małgorzaty, a po jej zgonie, Urszuli Wasserbrot. G. zmarł w Koszycach w jesieni 1531 r.

 

Acta rectoralia, I 2471; Album stud. Univ. Crac., II 141; Lachs J., Kronika lekarzy krakowskich do końca XVI w., „Arch. do Dziejów Liter.” T. 11: 1910 s. 105; Liber diligentiarum, 66 n.; Statuta nec non liber promotium, 138; Źródła biograficzno-bibliograficzne do dziejów medycyny w Polsce, Wyd. F. Giedroyć, W. 1911 s. 266; – B. Jag. Inc. 2272 (zapiski Leonarda Vitreatoris-Zasańskiego).

Leszek Hajdukiewicz

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Filip Padniewski h. Nowina

1 poł. XVI w. - 1572-04-17
podkanclerzy koronny
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.