INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Skwarski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1997-1998 w XXXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Skwarski Jakub (zm. 1662), profesor i rektor Akad. Zamojskiej, dziekan kapituły zamojskiej. Ur. w Płocku, w rodzinie mieszczańskiej, był synem Franciszka.

W semestrze letnim 1609 r. S. rozpoczął studia na Uniw. Krak., i w r. 1612 został tu bakałarzem artium. W r. 1614 przybył do Zamościa i objął w tutejszej Akademii katedrę początków filozofii. Dn. 2 I 1620 uzyskał tamże stopień doktora filozofii. W maju 1620, już jako profesor logiki, wybrany został na jednego z konsyliarzy u boku rektora Sebastiana Siekanowica. T.r. podczas inauguracji zajęć akademickich przewodniczył dyskusji nad tezami z metafizyki, w której swoich racji bronił późniejszy profesor Akademii Andrzej Kłopocki (tezy ukazały się drukiem w Zamościu jako „Synopsis totius metaphysicae centum thesibus distincta”). W r. 1621 opublikował panegiryk na cześć obejmującego biskupstwo chełmskie Macieja Łubieńskiego. Gratulując swojemu zwierzchnikowi znalezienia się w senacie Rzpltej, zachęcał Łubieńskiego do odważnej walki z «herezją» w diecezji, a także zalecał troskę o prawa publiczne. Przy okazji S. ujawniał swoje przywiązanie do wolnościowej ideologii szlacheckiej. W maju 1627 wybrany został na rektora Akademii. Przyczynił się wówczas do uporządkowania wielu spraw, m. in. do uchwalenia nowego prawa «de foro pedagogorum», które poddawało jurysdykcji rektora korepetytorów i opiekunów towarzyszących studentom z możnych rodzin. Występował też do Tomasza Zamoyskiego, patrona Akademii, z postulatami dotyczącymi spraw finansowych uczelni. Po zakończeniu kadencji udał się na dalszą naukę do Włoch; w r. 1629 przebywał w uniw. padewskim, w r. 1630 zaś w uniw. bolońskim uzyskał doktorat obojga praw. Po powrocie do Zamościa kontynuował jeszcze przez kilka lat pracę w Akademii; zrezygnował z niej najprawdopodobniej pod koniec l. trzydziestych. Bezpośrednio w sprawy Akademii włączył się jeszcze w r. 1656, kiedy to jako «pater senior Academiae» zwołał 21 II kolegium profesorów, na którym dokonano wyboru nowego rektora po śmierci Andrzeja Abreka.

Od r. 1622 był S. kanonikiem kolegiaty zamojskiej. W maju 1639 – wraz z innymi – oskarżał przed biskupim sądem chełmskim, ówczesnego infułata Mikołaja Kiślickiego o niegospodarność, kosztującą kapitułę 30 tys. złp. Dn. 4 VII 1639, za instancją Katarzyny z Ostrogskich Zamoyskiej, uzyskał w kapitule prałaturę dziekana wraz z przypisaną do niej prepozyturą w Szczebrzeszynie. W tej roli w sierpniu t.r. brał udział w położeniu kamienia węgielnego pod nowy gmach Akademii. Do swych obowiązków S. podchodził bardzo poważnie. W r. 1644 będąc w Lublinie, oblatował w aktach Tryb. Kor. przywilej fundacyjny kolegiaty. Bogate uposażenie infułackie, składające się z trzech wsi i innych dochodów sprawiło, że S. stał się wkrótce hojnym mecenasem zarówno kolegiaty, jak i Akademii. Już w r. 1641 zapisał 12 tys. złp. na odnowienie i powiększenie fundacji mansjonarii przy kaplicy św. Mikołaja w kolegiacie zamojskiej. Dla czterech odtąd mansjonarzy i prepozyta wybudował także oddzielny dom. W r. 1647 zapisał 8 tys. złp. na restytuowanie zaniedbanej katedry prawa kanonicznego; z sumy tej 2 tys. złp. miało być przeznaczone na stypendia dla sześciu słuchaczy tej katedry wywodzących się z diec. płockiej. Zapisywał też mniejsze kwoty na inne cele dewocyjne. Jego sytuacja materialna pogorszyła się w latach późniejszych, gdy dobra kapitulne ucierpiały od wojsk kozackich, moskiewskich, szwedzkich i siedmiogrodzkich. Pożar kolegiaty w kwietniu 1658, podczas którego spłonęło też archiwum kolegiackie, przyniósł dodatkowe komplikacje, m. in. ordynat Jan Zamoyski «Sobiepan» przestał wypłacać odsetki od sum lokowanych na dobrach ordynackich. Z inicjatywy S-ego kapituła zwróciła się we wrześniu 1659 do ordynata o rewindykację zaległych sum (96 500 złp. dla kolegiaty i 87 850 złp. dla Akademii), ale niewiele to chyba zmieniło, skoro wiosną 1660 S. skarżył się, iż brak mu nawet środków na żywność.

S. troszczył się o swoją rodzinę, pomagał w studiach krewnym. Zapewne jego bratem był Bartłomiej Skwarski, immatrykulowany w Akad. Zamojskiej w r. akad. 1630/1. Jego kuzynem mógł też być promowany w Zamościu 28 II 1635 na notariusza publicznego Wojciech Skwarski, późniejszy doktor filozofii i autor jednego panegiryku, oraz wpisany do albumu Akad. Zamojskiej w r. akad. 1645/6 Franciszek Skwarski. Wszyscy oni wywodzili się z diec. płockiej. S. zmarł 1 II 1662. Pogrzeb z udziałem bpa chełmskiego Mikołaja Świrskiego odbył się 9 II w Zamościu.

 

Estreicher; – Chachaj M., Wykształcenie profesorów Akademii Zamojskiej, w: W kręgu akademickiego Zamościa, L. 1996 s. 137–8; Gębarowicz M., Jan Andrzej Próchnicki (1553–1633), Kr. 1980 s. 180; Kochanowski J. K., Dzieje Akademii Zamojskiej, Kr. 1899–1900; Stopniak F., Dzieje kapituły zamojskiej, L. 1962 s. 53, 65, 66, 117, 145, 158, 194; Wadowski J. A., Wiadomość o profesorach Akademii Zamojskiej, W. 1899–1900; – Album studentów Akademii Zamojskiej, Oprac. H. Gmiterek, W. 1994; Album stud. Univ. Crac., IV 12; Arch. nacji pol. w uniw. padewskim, I; Radoszycki P., Laurea palestrae philosophicae…, Zamość 1620; Rudomicz K. B., Memoria piorum operum in vita et morte […] Iacobi Skwarski…, Zamość 1663 (testament S-ego); Statuta nec non liber promotionum; Zbiór dokumentów kolegiaty i kapituły zamojskiej, Wyd. B. Kumor, „Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne” T. 26: 1973 s. 322–8, 331–3; – AP w L.: Kolegiata Zamojska, rkp. 413 s. 38–53, 122; Arch. Archidiec. w L.: Akta Konsystorza Chełmskiego rkp. 108 s. 56, rkp. 111 s. 144, rkp. 115 k. 59, 60, 137–140; B. Narod.: BOZ rkp. 1604 s. 86–98 (akta rektoratu – autograf), 135, 144.

Henryk Gmiterek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.