Feisslich Jan Baltazar Chrystian (ok. 1690–1764), muzyk i kompozytor gdański. Ur. z końcem w. XVII w Immelborn (koło Meiningen w Niemczech), kształcił się w grze na organach i w zasadach kompozycji muzycznej. W r. 1720 objął stanowisko kapelmistrza na dworze książęcym w Sondershausen. Do Gdańska przybył ok. r. 1729. W r. 1731 objął po bracie Maksymilianie urząd kapelmistrza kościoła Panny Marii. Tak w zakresie muzyki kościelnej, głównie utworów pasyjnych i kantat, jak i muzyki świeckiej odegrał F. dużą rolę w życiu kulturalnym Gdańska w. XVIII. Późniejsze jego religijne utwory muzyczne wykazują wpływy nowożytnej muzyki włoskiej. Kompozycje muzyczne F-a wiązały się często z obchodami rocznic historycznych pamiętnych dla Gdańska, jak trzechsetlecie zrzucenia jarzma krzyżackiego, stulecie pokoju oliwskiego, czy rocznic gdańskiego Gimnazjum Akademickiego. Układał kantaty ku czci polskich królów Augusta II i III (na odsłonięcie pomnika Augusta III w Dworze Artusa w r. 1755, na śmierć Augusta II w r. 1733 oraz Augusta III w r. 1763). Bardzo liczne jego utwory pozostały w rękopisach, drukiem wydawał jedynie teksty słowne do swych kompozycji.
Zmarł w Gdańsku w r. 1764 pozostawiając kilkoro dzieci, z nich syn najstarszy Jan Wiguleusz był również muzykiem i członkiem orkiestry kościoła Panny Marii w Gdańsku.
Rkpsy muzyczne i drukowane teksty słowne kompozycji F-a w zbiorach Bibl. Miejskiej w Gdańsku; Rauschning H., Geschichte der Musik und Musikpflege in Danzig, Gdańsk 1931.
Marian Pelczar