INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Karski h. Jastrzębiec  

 
 
1726-10-22 - 1784-10-25
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Karski Jan h. Jastrzębiec (1726–1784), biskup sufragan gnieźnieński. Ur. 22 X w rodzinnym majątku Zakliczów w ziemi różańskiej woj. mazowieckiego, syn Wojciecha, stolnika różańskiego, i Konstancji z Szydłowskich. Wykształcenie i początki kariery duchownej oraz zakulisowej działalności politycznej K-ego są mało znane. K. uzyskiwał stopniowo godności: proboszcza żnińskiego, uniejowskiego, proboszcza na Spiszu w Igłowie (zwany tam praepositus) oraz na krótko (1775) infułata klimontowskiego, dziekana łowickiego, opata komendatoryjnego płockiego, a wreszcie 29 IV 1760 r. został kanonikiem gnieźnieńskim; w t. r. z wyboru kapituły pełnił funkcję wiceprezydenta Trybunału Kor. W dobrach kapituły zajmował się porządkowaniem spraw gospodarczych; w r. 1767 delegowany został do rady przybocznej prymasa W. Łubieńskiego. W burzliwych latach konfederacji radomskiej i barskiej K. należał do grupy stronników Stanisława Augusta. Łączono również K-ego z «księżmi-intrygantami», skupionymi wokół prymasa G. Podoskiego, z poparcia którego uzyskał 29 VIII 1771 r. prowizję na biskupa tytularnego junopolitańskiego i sufragana gnieźnieńskiego (wyświęcony w kościele Św. Krzyża w Warszawie 5 XI 1772 r). U Repnina K. zabiegał o ochronę dóbr kapituły przed wojskami rosyjskimi, a w czasie częstych podróży po kraju i za granicę – m. in. do Rzymu – i dłuższych pobytów na Spiszu, motywowanych sprawami swych probostw, oddawał królowi cenne posługi: donosił o zamierzeniach i posunięciach władz konfederacji barskiej. Obdarzony tytułem sekretarza królewskiego oraz Orderem Św. Stanisława (maj 1777), piastował K. jeszcze w l. 1772–3 i 1776–7 godność prezydenta Trybunału Kor. Nie objął faktycznie – mimo napomnień prymasa A. Ostrowskiego – godności biskupa sufragana. Interesował się nadal sprawami dochodów kapituły gnieźnieńskiej, podróżował wiele po kraju, często wracając do Warszawy, gdzie też zmarł 25 X 1784 r. Pochowany w kościele Panny Marii na Starym Mieście.

 

Boniecki; Korytkowski, Prałaci gnieźn., II, IV; Szostkiewicz Z., Katalog biskupów obrządku łacińskiego przedrozbiorowej Polski, Sacrum Poloniae Millenium, Rzym 1954 I 483; – Konopczyński, Konfederacja barska, I, II; Łoza S., Kawalerowie Orderu Świętego Stanisława 1765–1813, W. 1925; Wiśniewski J., Monografie dekanatu sandomierskiego, Radom 1915 s. 59; – Suplement do „Gaz. Warsz.” 1784 nr 88 z 3 XI; – B. Czart.: rkp. 667, 669, 940b; Zbiór dokumentów oryginalnych i odpisów w posiadaniu Szymona Karskiego (Warszawa).

Ryszard W. Wołoszyński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.