INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Meyer  

 
 
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Meyer (Mayer, Meier) Jan (1639–1676), profesor toruńskiego Gimnazjum Akademickiego. Ur. w Szczecinie w r. 1639. O rodzinie i okresie studiów brak bliższych danych. W l. 1668–70 był prawdopodobnie profesorem lub nauczycielem klas niższych szczecińskiego Pedagogium przekształconego w r. 1667 przez Szwedów w gimnazjum akademickie (Regium Gymnasium Carolinum). Wykształcenie M-a było wszechstronne i obejmowało, obok znajomości języków i literatury antycznej («vir in Graecis versatissimus» – Zernecke), filozofię, logikę, jak i nauki ścisłe z astronomią oraz prawo. Był uczonym świeckim, nie wiązał profesury z tradycyjnym w kołach luterańskich modelem profesora-pastora. Po objęciu rektoratu w Toruniu przez Ernesta Königa, uprzednio prorektora szkoły szczecińskiej, otrzymał M. powołanie do szkoły toruńskiej na stanowisko profesora zwycz. i wizytatora. Uroczysta introdukcja M-a jako profesora głównie logiki, greki i starożytności rzymskich nastąpiła 22 IX 1670. W l. 1671–6 rozwinął w Toruniu ożywioną działalność dydaktyczną, prowadząc w ramach lekcji publicznych i prywatnych wykłady z wielu dziedzin wiedzy. Na uwagę zasługują jego wykłady z zakresu prawa rzymskiego i polityki, a także nawiązywanie do wskazań J. A. Komeńskiego w dydaktyce języków: greckiego i łacińskiego.

W spuściźnie po M-rze pozostały nie tylko ciekawe teksty wykładów i okolicznościowe panegiryki, ale i jedno dzieło naukowe drukowane. Była to próba ujęcia dziejów senatu starożytnego Rzymu: Beschreibung des Alten Römischen Rahtes… (Tor. 1674). Głosząc konieczność poznania całokształtu kultury rzymskiej, wykazał M. znajomość ówczesnych badań francuskich, a także powoływał się na swego znakomitego poprzednika Jana Zamoyskiego. Do historii nauki przeszedł M. jako autor wykładu z r. 1676, pt. De ordine, magnitudine et motu maiorum mundi partium (B. Narod. rkp. TN 3190 IV). Jest to jedyny tak obszerny wykład heliocentryzmu powstały w XVII w. na terytorium Rzpltej, który dotrwał do naszych czasów. W wykładzie bogato ilustrowanym rysunkami i obliczeniami, opartym w swej koncepcji na „Dialogu o dwu najważniejszych układach świata…” Galileusza, przyjął M. najważniejsze założenia nauki Mikołaja Kopernika oraz jego obliczenia astronomiczne, zmodyfikowane przez późniejszych astronomów.

M. zmarł 25 VIII 1676. Był żonaty z Anną, córką ministra toruńskiego zboru braci czeskich Jana Sereniusza Chodowieckiego (zob.). Jego szwagier Jan Sereniusz Chodowiecki młodszy (zob.), późniejszy rektor Szkoły Św. Piotra i Pawła w Gdańsku, odziedziczył rękopis M-a poświęcony podobno Epiktetowi «cum Commentario Ariani».

 

Estreicher; – Bieńkowska B., Kopernik i heliocentryzm w polskiej kulturze umysłowej do końca XVIII wieku, Wr.–W.–Kr.–Gd. 1971; taż, Szkolna recepcja teorii Kopernika w Polsce w XVII i XVIII wieku, „Przegl. Hist.-Oświat.” T. 15: 1972 s. 586–8; Salmonowicz S., Myśl Kopernika w Toruniu na przełomie XVII/XVIII w., „Studia Warmińskie” T. 9: 1972 s. 321–2; tenże, Nauczanie prawa i polityki w toruńskim Gimnazjum Akademickim, „Czas. Prawno-Hist.” R. 23: 1971 z. 2 s. 70–1; tenże, Toruńskie Gimnazjum Akademickie (1681–1817), P. 1973; Tync S., Dzieje gimnazjum toruńskiego, Tor. 1949 II.

Stanisław Salmonowicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.