INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Rybkowski  

 
 
1812 - 1853
 
Biogram został opublikowany w latach 1991-1992 w XXXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rybkowski Jan (1812–1853), malarz. Ur. w Wólce Tarłowskiej (pow. iłżecki), pochodził z rodziny szlacheckiej, h. Lubicz, matką jego była Tekla z Dunin-Karwickich.

R. uczył się w Krakowie w szkole Wojciecha Stattlera. Tam też w r. 1833 namalował Portret muzyka Antoniego Męcińskiego, swego przyszłego teścia (gwasz na kości słoniowej, własność B. Ossol.). Mieszkał w Sandomierzu, potem w Kielcach. Tam zaprzyjaźnił się ze zbieraczem i mecenasem sztuki Tomaszem Zielińskim, możliwe też, że wykonał dla niego jakieś prace. W r. 1845 zdał w Szkole Sztuk Pięknych (SSP) w Warszawie egzamin na nauczyciela rysunków (protokół SSP z dn. 1 XII). Malował głównie portrety, w każdym razie o tych tylko wiadomo; w r. 1846 namalował Portret ks. Stanisława Jastrzębskiego, kanonika sandomierskiego, infułata klimontowskiego (obecnie w kościele paraf. w Klimontowie pow. sandomierski), zaś w r. 1847 w Kielcach namalował Autoportret (był na Wystawie Sztuki Polskiej we Lwowie w r. 1894). Na wystawie miniatur we Lwowie w r. 1912 były pokazane dwie jego miniatury: Portret ks. cystersa Placyda Lubicz Rybkowskiego (rys. ołówkiem) i Portret muzyka Antoniego Męcińskiego, na wystawie „Portret polski” r. 1925 w Tow. Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie Portret Rogozińskiego. W r. 1850 R. przeniósł się do Warszawy i tam uczył rysunków, możliwe że w SSP. Zmarł w Warszawie w r. 1853.

R. był żonaty z Karoliną z Męcińskich (ur. 1822), córką Antoniego (muzyka kompozytora, od r. 1809 organisty w kościele Mariackim w Krakowie) i Domiceli z Zarzyckich. Miał z nią troje dzieci, m. in. syna Tadeusza (zob.) i córkę Melanię.

 

Autoportret (olej., własność Lwowskiej Galerii Obrazów); – Thieme-Becker, Lexikon d. Künstler (I. Philipp); Antoniewicz, Katalog Wystawy Sztuki Pol. 1764–1886 (tu mylnie data ur. 1808); Bachowski-Treter, Wystawa miniatur; Katalog zabytków sztuki w Pol., III z. 11 s. 13 (Klimontów); Radojewski M., Miniatury portretowe XVI–XX w. Sylwetki w zbiorach Biblioteki Ossolineum, Wr. 1976; Spraw. Tow. Zachęty Sztuk Pięknych. Wykaz dzieł sztuki wystawionych w r. 1925 w TZSP, W. s. 18; – Jakimowicz I., Tomasz Zieliński, Kolekcjoner i mecenas, w: Studia z historii sztuki, Wr. 1973 XV; Jakimowicz-Ryszkiewicz, Szkoła Sztuk Pięknych, s. 80; – Rybkowski T., Ludzie z czasów mojej młodości, „Pam. Koła Kielczan” T. 5: 1930/31; – IS PAN: Mater. do Słownika Artystów Pol.; – Mater. Red. PSB: Metryka ur. syna Tadeusza; – Informacje Lwowskiej Galerii Obrazów.

Róża Biernacka

 

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Andrzej Tomasz Towiański

1799-01-01 - 1878-05-13
filozof
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.