INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Sechini  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1995-1996 w XXXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sechini (Secchini, Sekini, Sechinius) Jan (ok. 1570–1632), doktor medycyny, profesor i rektor Akademii Zamojskiej. Ur. w Przemyślu w rodzinie mieszczańskiej, był synem Andrzeja.

Po studiach w Uniw. Krak. (wpisany zapewne w r. 1593 jako «Joannes Andree Premisliensis») S. otrzymał tamże w r. 1596 bakalaureat sztuk wyzwolonych. W r. 1601 ogłosił poemat Thalamus nuptialis… (Kr.) z okazji ślubu Anny, córki Piotra Cieklińskiego, podczaszego krakowskiego i poety, z Jerzym Polańskim; zawarł w nim opis uroczystości weselnych i dworu Cieklińskich w Lipniku pod Bieczem. Zapewne właśnie Cieklińskiemu, blisko związanemu z kanclerzem Janem Zamoyskim, zawdzięczał S. zaproszenie w r. 1602 do Zamościa, gdzie na tamtejszej uczelni uzyskał stanowisko kierownika katedry poetyki i tytuł profesora. W Akademii Zamojskiej S. wykładał w klasach niższych składnię i prozodię, a w r. 1603 uzyskał ponadto katedrę logiki. Wykładał obydwa przedmioty do r. 1605, kiedy to udał się do Krakowa i na tamtejszym uniwersytecie uzyskał t.r. tytuł magistra filozofii. W r. 1606 wyjechał ponownie do Zamościa i podjął zajęcia w Akademii; w t.r. 1606 pełnił funkcję dziekana Wydz. Sztuk Wyzwolonych, w r. 1608/9 – rektora uczelni. Po zakończeniu kadencji w r. 1610, S. udał się do Padwy, gdzie na tamtejszym uniwersytecie otrzymał 9 V 1611 doktorat medycyny. Po powrocie do kraju osiadł w rodzinnym Przemyślu; zapewne praktykował tam aż do śmierci.

S. był zwolennikiem jatrochemii, doceniał lecznicze właściwości wód mineralnych, zalecając ich picie przy dolegliwościach nerek, płuc, puchliny, podagry i in. Propagował także kąpiele mineralne. W r. 1630 napisał dziełko Censura o wodzie iwonickiej (zaginione, fragment rkp. ogłoszony w „Roczn. Wydz. Lek. UJ” T. 4: 1841 s. 371). S. zmarł w r. 1632.

W r. 1613 S. ożenił się z Anną z Wałaskich (Waleskich), córką Kaspra i Katarzyny, mieszczan krakowskich. Żona wniosła mu w posagu część domu zw. Wałaszyńskie w Krakowie, małżonkowie posiadali ponadto dom w Przemyślu i łąkę nad Sanem. Miał synów: Jana, bakałarza Uniw. Krak. w r. 1636, i Stanisława, bakałarza Uniw. Krak. w r. 1643; obaj studiowali następnie w Padwie.

 

Estreicher; Giedroyć, Źródła do dziej. medycyny (mylna data śmierci); Hist. Nauki Pol., VI; Kośmiński, Słown. lekarzów; – Gąsiorowski L., Zbiór wiadomości do historii sztuki lekarskiej w Polsce, P. 1853 II; Kochanowski J., Dzieje Akademii Zamojskiej (1594–1784), Kr. 1899–1900; Lachs J., Kronika lekarzy krakowskich XVII wieku, Kr. 1929 s. 29; Łempicki S., Działalność Jana Zamoyskiego na polu szkolnictwa 1573–1605, Kr. 1922; tenże, Mecenat Wielkiego Kanclerza. Studia o Janie Zamoyskim, W. 1980; Rocznik Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kr. 1841 IV 371; Wadowski J. A., Wiadomości o profesorach Akademii Zamojskiej, W. 1899–1900 (mylna data śmierci); – Album stud. Univ. Crac., III 178; Arch. nacji pol. w uniw. padewskim, I; Statuta nec non liber promotionum, s. 248, 263; – Mater. Piotra Szarejki z W.

Marek Wagner

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.