INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan z Radochoniec  

 
 
XIV w. - 1450
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Jan z Radochoniec (zm. 1450), rektor Uniw. Krak. Pochodził z zamożnej szlachty. Ojciec jego Michał był właścicielem wsi Radochońce koło Mościsk w diecezji przemyskiej. Ich rodzina przyjęła później (od innej wsi dziedzicznej – Wapowce) nazwisko Wapowskich; nosił je już z pocz. XVI w. członek tej rodziny, kronikarz-historyk Bernard. W poczet studentów Uniw. Krak. wpisał się J. w r. 1405. W trzy lata później osiągnął stopień mistrza sztuk wyzwolonych i zapewne zaraz zaczął wykładać, rozpoczynając równocześnie studia teologiczne pod kierunkiem Isnera. W r. 1416 pełnił obowiązki dziekana Wydziału Filozoficznego. Dwukrotnie: w r. 1424 i 1431, piastował godność rektorską uniwersytetu, posiadając tylko tytuł magistra artium. Beneficja i godności kościelne zdobywał znacznie szybciej niż stopnie Uniwersyteckie. Od skromniejszych beneficjów, jak altarie katedralne św. Krzysztofa i św. Bartłomieja i prebenda w kościółku Św. Wojciecha na rynku krakowskim, doszedł w r. 1424 do kanonikatu w kolegiacie Św. Floriana na Kleparzu. W kolegiacie tej pełnił też funkcję prokuratora zawiadującego jej dobrami (1428). Godność kanonika krakowskiego kościoła katedralnego osiągnął najpóźniej w r. 1439. Profesurę na Wydziale Teologicznym objął prawdopodobnie dopiero w r. akad. 1440/1. Po raz ostatni występuje J. w dokumentach 8 X 1449 r. Zmarł zapewne z początkiem r. 1450. Dn. 4 II t. r. Długosz otrzymał po zmarłym dom kapitulny. Jan Elgot, donosząc Długoszowi o śmierci J-a, wyraził żal, że odchodzą z grona uniwersyteckiego najlepsi.
 
Posiadał J. zasobną bibliotekę, z której kilkanaście rękopisów ofiarowanych kolegium artystów przechowało się w Bibliotece Jagiellońskiej. Są to dzieła o treści teologicznej i filozoficznej. Jeden z tych rękopisów (1721) zawiera komentarz „Sentencji” Piotra Lombarda, który Fijałek określa błędnie jako bakalarskie lektury J-a, podczas gdy Stegmüller identyfikuje go jako wykład anonimowego ucznia Jana z Monsterbergu, profesora lipskiego. Inny z rękopisów (1408) zawiera (wg Fijałka) bakalarskie lektury J-a, komentujące „Sentencje” Dunsa Szkota, co świadczyłoby, że był on jednym z prekursorów skotyzmu na Uniw. Krak. O zainteresowaniu ruchem husyckim świadczy inny jego kodeks (2148) pisany ok. r. 1420, zawierający 12 traktatów i pism Husa, Jakubka ze Strzybra i Mikołaja z Drezna. Poza tym biblioteka J-a, stanowiąca jego warsztat naukowy, zawierała dzieła egzegetyczne, kaznodziejskie, słownikowe oraz traktaty antyhusyckie z soboru w Konstancji, materiały i traktaty soboru bazylejskiego.
 
 
Wisłocki, Katalog; – Stegmüller F., Repertorium commentariorum in Sententias Petri Lombardi, Würzburg 1947 I nr 469; Fijałek, Mistrz Jakób z Paradyża I 251, 264–6; Szujski J., Bernard Wapowski i jego kronika, Kroniki Bernarda Wapowskiego z Radochoniec, Wyd. J. Szujski, Kr. 1874 s. VI–VII, Script. Rer. Pol., II; –Budkowa Z., Rec. „Przegl. Hist.” T. 43: 1952 s. 362; – Acta capitulorum Cracoviensis et Plocensis selecta (1438–1523 i 1438–1525), Ed. B. Ulanowski, „Arch. Kom. Hist.” T. 6: 1891; Album stud. Univ. Crac., I 21, 56, 77; Cod. epist. saec. XV, I; Cod. Univ. Crac., I; Conclusiones Univ. Crac.; Długosz, Liber benef., III; Kod. Mpol., IV; Statuta nec non liber promotionum.
 
 
Zofia Leszczyńska
 
 
 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.