INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Janina Lindenbaumowa (Hosiasson-Lindenbaumowa)  

 
 
1899-12-06 - kwiecień 1942
 
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lindenbaumowa (Hosiasson-Lindenbaumowa) Janina (1899–1942), filozof, pedagog. Pochodziła z rodziny Hosiassonów. Studia filozoficzne odbyła na Uniw. Warsz. pod kierunkiem Tadeusza Kotarbińskiego i Jana Łukasiewicza. W r. 1926 uzyskała stopień doktora filozofii na podstawie rozprawy Uzasadnienia rozumowania indukcyjnego, której część pierwszą pt. Definicje rozumowania indukcyjnego ogłosiła w r. 1928 w „Przeglądzie Filozoficznym”. Po ukończeniu studiów pracowała w szkolnictwie średnim, jako nauczycielka propedeutyki filozofii, i nadal zajmowała się problematyką filozoficzno-logiczną. W r. 1929 otrzymała stypendium Min. Wyznań Rel. i Oświecenia Publ. i wyjechała na roczne studia filozoficzne do Cambridge. Główną dziedzinę jej badań teoretycznych stanowiła teoria indukcji i ściśle z nią związane zagadnienia z zakresu teorii prawdopodobieństwa. Szczególnie wartościowe wyniki osiągnęła w dociekaniach dotyczących specyficznych odrębności rozumowań indukcyjnych. Rozważając dwie konkurencyjne względem siebie koncepcje prawdopodobieństwa – koncepcję częstościową i tzw. koncepcję logiczną, opowiadała się za koncepcją logiczną podkreślając jej większą przydatność dla wiedzy empirycznej. Uczestniczyła w zjazdach naukowych krajowych i zagranicznych, artykuły i omówienia ogłaszała przede wszystkim w „Przeglądzie Filozoficznym” oraz w „Mind” i „Erkenntnis”. Rychło też zajęła wybitną pozycję wśród przedstawicieli warszawskiej szkoły filozoficzno-logicznej; pozostawała też w żywym kontakcie ze środowiskiem neopozytywistów wiedeńskich. Z ważniejszych jej prac ogłoszonych drukiem wymienić należy: Uwagi w sprawie pojęcia prawdopodobieństwa jako granicy częstości („Przegl. Filoz.” R. 35: 1932), O prawomocności indukcji hipotetycznej (Fragmenty filozoficzne. Księga pam. ku czci prof. T. Kotarbińskiego, W. 1934), Induction et analogie: comparaison de leur fondement („Mind” T. 50: 1941), Uwagi w sprawie psychologii wnioskowań indukcyjnych („Kwart. Psychol.” T. 7: 1935).

Po r. 1935 L. wyszła za mąż za Adolfa Lindenbauma (zob.). We wrześniu 1939 r. opuściła wraz z mężem Warszawę i udała się do Wilna, gdzie włączyła się do prac tamtejszego środowiska filozoficznego. Dn. 1 XII 1939 na posiedzeniu Wil. Tow. Filozoficznego wygłosiła odczyt Postęp wiedzy z punktu widzenia poznawczego (ogłoszony pośmiertnie w „Przegl. Filoz.” 1948). We wrześniu 1941 L. została aresztowana przez gestapo i po kilku miesiącach więzienia rozstrzelana w Wilnie w kwietniu 1942.

 

W. Enc. Powsz., (PWN); Gromska D., Philosophes polonais morts entre 1938 et 1945, „Studia Philos.” T. 3: 1948; Olszewicz, Lista strat kultury pol.; Słownik Filozofów, W. 1966 I; Słownik Filozofów Polskich, (w druku); – Kamińska J., J. Hosiasson-L., „Przegl. Filoz.” R. 42: 1946.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Eustachy Rudziński

1885-09-20 - 1953-08-16
nauczyciel
 

Zygmunt Lewakowski

1865-11-15 - 1941-03-05
polityk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.