INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Przygodzki  

 
 
1840 - 1885-07-05
Biogram został opublikowany w 1986 r. w XXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Przygodzki Józef (1840–1885), inżynier mechanik, propagator przemysłu tkackiego w Galicji. Ur. w Olszanie (pow. lubawski).

P. studiował w l. 1858–65 mechanikę na politechnice w Berlinie-Charlottenburgu. Wziął w r. 1863 udział w powstaniu styczniowym. Po uzyskaniu stopnia inżyniera przeniósł się do Galicji, założył w Majdanie w pow. przemyślańskim fabrykę maszyn rolniczych, skonstruował i produkował m. in. konne snopowiązałki, poza tym projektował i budował we Wschodniej Galicji młyny parowe i różne zakłady mechaniczne. Wskutek miernej dochodowości fabryki P. sprzedał ją K. Deskurowi, co spowodowało przeniesienie jej do Lwowa. P. osiadł w r. 1872 we Lwowie, gdzie pracował w Dyrekcji Galicyjskiej Kolei Karola Ludwika, początkowo w zarządzie warsztatów kolejowych, a później jako asystent inżyniera IV klasy (w ostatnich latach życia – II klasy). Jednocześnie propagował przemysł tkacki w Galicji, zakładał pierwsze spółki tkackie, warsztaty wzorcowe, za szczególnie ważny uważał domowy przemysł tkacki lniany, opracował statuty dla różnych form tej chałupniczej produkcji, projektował zakłady blichu i apretury. Działał też jako członek zarządu stowarzyszenia «Spójnia», którego celem było podniesienie krajowego przemysłu i handlu, oraz w oparciu o towarzystwo «Rodzina». Popierał P-ego Wydział Krajowy, przede wszystkim ekonomista i polityk Tadeusz Rutowski; P. jeździł na Śląsk pruski, do Czech i Moraw, by poznać osiągnięcia w tej dziedzinie. W artykułach prasowych wykazywał, że Galicja posiada doskonałe warunki do konkurowania na tym polu z Czechami, przestawiającymi się na produkcję fabryczną o gorszej jakości, opublikował też większą broszurę O przemyśle tkackim w Galicji (Lw. 1881). Zmarł nagle 5 VII 1885 we Lwowie, pochowany został na cmentarzu Łyczakowskim.

O stosunkach rodzinnych P-ego brak danych,

 

Szematyzmy Król. Galicji, 1877–85; – „Kur. Lwow.” 1885 nr 152; „Nowa Reforma” 1885 nr 151, 153.

Stanisław M. Brzozowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Ciągliński

1858-02-08 - 1913-01-06
malarz
 

Jerzy Bułharyn

1798-04-23 - 1885-10-29
generał węgierski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Kazimierz Stankiewicz

1820 - 1895-08-05
spiskowiec
 

Adam Potocki h. Pilawa

1822-02-24 - 1872-06-15
hrabia
 

Franciszek Chrószcz

1844 - 1908-08-08
chłop
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.