INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Karol Korwell  

 
 
1809 - 1850-01-01
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Korwell Karol (1809–1850), beletrysta, tłumacz, wydawca. Ur. w Wilnie, gdzie ukończył gimnazjum, potem studia na Wydziale Prawnym Uniw. Wil. W r. 1833 opuścił Wilno, przeniósł się do Warszawy i rozpoczął pracę w administracji. Równocześnie pełnił funkcję tłumacza przy sądzie apelacyjnym Król. Pol., a następnie był asesorem kolegialnym. Działalność literacką rozpoczął K. od przekładów z literatury angielskiej i rosyjskiej. W r. 1828 opublikował w Wilnie tłumaczenie romansu Walter Scotta „Dugalt-Dalgetty, rycerz najemny” (2. t.), a w parę lat później przekłady romansów historycznych Tadeusza Bułharyna: „Dymitr Samozwaniec” (4 t., Wil. 1830), „Mazepa” (3 t., W. 1834). K. był autorem wielu powiastek, szkiców i opowiadań oryginalnych oraz opartych o obce źródła (np. Lekarstwo na miłość, Bransoletka, Legenda o kościele katedralnym w Kolonii, Wspomnienie z podróży do Gasteinu, Poncki Piłat na wygnaniu, „Wspomnienia z Holandii”, przekład z K. Marmiera, „Potęga śpiewu” z B. Gussecka), które zamieszczał w wydawanych przez siebie publikacjach.

Próby powieściowe, oceniane przez krytykę jako dość mierne, nie przyniosły K-owi uznania, stał się natomiast popularny jako redaktor i wydawca (własnym nakładem) modnych w okresie romantyzmu tzw. noworoczników: „Wianka” (W. 1836, 1837) oraz „Niezapominajek” (W. 1838, 1839, 1841–5, 1847). Noworoczniki K-a, opracowane pod względem typograficznym wzorowo, ozdobione licznymi winietkami, przerywnikami, starymi sztychami angielskimi, cieszyły się przez kilkanaście lat dużym powodzeniem. Pod względem edytorskim publikacje te mogły zaspokoić wymagania najwybredniejszych bibliofilów. Stosując się do ówczesnej mody literackiej i trafiając w gust publiczności, starał się K. przedstawiać w swoich noworocznikach utwory popularnych literatów: warszawskich (A. Szabrański, S. Jachowicz, T. Nowosielski, W. Zieliński, A. Czajkowski, T. Lenartowicz, K. W. Wójcicki), a później i galicyjskich (D. Magnuszewski, J. i L. Borkowscy, J. Dzierzkowski) i pochodzących z ziem wschodnich (J. I. Kraszewski, J. Korsak). Po ciężkiej chorobie zmarł K. w Warszawie 10 I 1850 r.; pochowany na cmentarzu Powązkowskim. W r. 1850 już po jego śmierci ukazało się wydawnictwo pt. „Podarek dla Płci Pięknej”, będące przedrukiem czterech tomików „Niezapominajek”.

 

Estreicher XIX, II 435; Enc. Org.; W. Enc. Ilustr.; – Straszewska M., Czasopisma literackie Królestwa Polskiego, Wr. 1953–9 cz. 1 s. 118–32, cz. 2 s. 291–2; Wójcicki, Cmentarz Powązkowski, II 106; – „Kur. Warsz.” 1850 nr 10 s. 53 (nekrolog); – IBL PAN: Kartoteka bibliogr.

Celina Gajkowska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Kenig (Koenig, König)

1821-02-16 - 1900-03-13
publicysta
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Władysław Pawlicki

1831-12-26 - 1923-12-10
lekarz
 

Jan Kloczkowski

1812-06-16 - 1884-04-11
kaznodzieja
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.